عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: جلسه علنی امروز مجلس به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد و یکی از مهمترین موضوعات مورد بحث نمایندگان مسئله کمک به اقشار و اصناف آسیب دیده از شیوع کرونا است.

به گزارش ازناخبر به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا عبدالله رضیان، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت حمایت دولت از اقشار و اصناف متضرر در زمان شیوع کرونا گفت: در جلسه امروز نمایندگان مجلس که در حال حاضر از طریق ویدئو کنفرانس در حال برگزاری است مسئله مشاغل خرد که در اثر شیوع ویروس کرونا دچار تعطیلی شدند به طور مفصل مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وی با بیان اینکه مهمترین بحث این جلسه اتخاذ راهکار مناسب برای حمایت از کارگران، دست فروشان و مشاغل خرد که دچار تعطیلی شدند است افزود: به دنبال پیدا کردن راهکار مناسب هستیم تا دولت بتواند از این طریق ضمن شناسایی بخش های متضرر شده به حمایت مالی از آنها اقدام کند.

نماینده مردم قائم شهر در مجلس با اشاره به اینکه درحال حاضر مهمترین مشکل برای حمایت، شناسایی این بخش از جامعه است ادامه داد: متاسفانه دولت تا به امروز هیچ سامانه یا روشی را برای شناسایی این بخش از جامعه در نظر نگرفته است.

رضیان گفت: دولت وظیفه داشته اقشار آسیب پذیر را شناسایی کرده و مشخص کند چه کسانی نیازمند دریافت یارانه هستند و چه کسانی نباید یارانه دریافت کنند، چندین سال است که از دولت خواسته شده سیستم مناسبی برای این اقدام در نظر بگیرد اما متاسفانه دستگاههای متولی در این زمینه کوتاهی کردند، وزارت رفاه باید سامانه جامع و دقیقی را در این زمینه طراحی و اطلاعات افراد را جمع آوری می کرد اما امروز که کشور دچار بحران شده است در زمینه اطلاعات افراد با مشکل جدی مواجه شدیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه دولت اعتبار ۵ هزار میلیاردی برای کمک به معیشت اقشار آسیب دیده در زمان شیوع کرونا در نظر گرفته است تصریح کرد: بخش عمده مشکل این بخش از جامعه معیشت و هزینه های روزمره زندگی است که در معرض خطر جدی قرار دارد.

وی گفت: باید ابتدا تعداد افرادی را که در شرایط فعلی نیازمند حمایت هستند مشخص شود ، هنوز مشخص نیست که چه تعداد از چه مشاغل و کسب و کارها نیازمند حمایت هستند. بخش های کارگری که تعطیل شدند و یا در معرض عدم دریافت حقوق هستند، کسب و کارهای خرد و کارگران روز مزد و کشاورزان از جمله کسانی هستند که باید اطلاعات لازم برای حمایت مالی از آنها در اختیار دولت و مجلس قرار گیرد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه مشکل جدی ما این است که چه کسانی، به چه میزان باید مورد حمایت دولت قرار گیرند خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورها از بدو تولد اطلاعات دقیقی را از هر فرد در سامانه ای جامع ثبت می کنند و این اطلاعات در تمام دوران فعالیت های تحصیلی و اجتماعی به روز رسانی می شود اما متاسفانه این خلا در کشور ما وجود دارد.

نماینده مردم قائم شهر در مجلس با اشاره به اینکه از نظر ما حتما باید این کمک ها صورت گرفته و اقشار آسیب دیده مورد حمایت قرار گیرند تصریح کرد: بسیاری از هموطنان در شهرها و استانها با ما تماس گرفته و درخواست کمک دارند اما هنوز نمی دانیم چگونه باید این اقدام انجام شود، هم دولت و هم مجلس به دنبال راه حل این دغدغه هستند.

رضیان با بیان اینکه قرار بود امروز جلسه علنی مجلس برگزار شود اما ستاد مقابله با کرونا مجوز برگزاری جلسه را صادر نکرد گفت: جلسه امروز به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد و یکی از مهمترین موضوعات مورد بحث نمایندگان مسئله کمک به اقشار و اصناف آسیب دیده از شیوع کرونا است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد: قرار است امروز در مجلس تصمیم گیری شود تا با تشکیل کمیسیون های مجلس ضمن شناسایی جامعه هدف مورد نیاز کمک اقتصادی، هرچه سریعتر اقشار و اصناف آسیب دیده مورد حمایت قرار گیرند.