تابستان داغ امسال روستاهای لرستان با بحران آب مواجه بوده و مردم برای جرعه ای آب در مضیقه هستند.

به گزارش ازناخبر به نقل از سفیرافلاک، تابستان گرم امسال بازهم مانند سالهای گذشته بدون آب سپری می شود؛ در حالی که ویروس کرونا روز به روز جولان می دهد و نیاز به آب را برای مردم دو چندان کرده است اما بی آبی امان مردم را بریده است.

با اینکه استان لرستان سومین حوزه پر بارش ایران محسوب می شود و هر ساله شاهد بارندگی های قابل‌توجهی بوده و سیل ویرانی ها را نیز با خود به همراه دارد، اما تابستانهای داغ لرستان بدون آب سپری می شود.

کمبود آب شرب در برخی از روستاهای لرستان سبب نگرانی مردم شده تا جایی که مردم برخی روستاهای پلدختر طی چند روز گذشته دست به اعتراض زده و مسیر ارتباطی را مسدود کردند.

بحران آب در روستاهای لرستان

این بحران آب در استان در حالیست که سالانه ۱۲٫۵ میلیارد مترمکعب آب از این استان خارج می شود که ۶۳ درصد از این میزان آب از حوزه کارون بزرگ و به طور عمده رودخانه دز و مابقی از حوزه کرخه خارج می شود و در پشت سدهای دز، کرخه و کارون در استان خوزستان جمع می شود.

این در حالیست که از میزان آب خارج شده از استان لرستان در حوزه کرخه ۶۶ درصد از سیمره تخلیه و ۳۳ درصد باقی مانده از حوزه کشکان خارج می شود، این مقدار خروج آب از استان در حالیست که بسیاری از روستاها و مزارع این استان در ایام تابستان تشنه می ماند.

این روزها مضیقه و سختی تامین آب را می توان از چهره مردمانی که دبه به دست به سوی تانکر آب می روند دید، هزار و ۲۷۰ روستای لرستان آب رسانی نشده و آب شرب مورد نیاز را از چشمه تامین می کنند و یا با تانکر آبرسانی می شوند؛ اما طی سال های اخیر از منابع آب زیر زمینی استفاده بی رویه شده تا جایی که بسیاری از چشمه و قنات ها خشک شده است.

با توجه به اینکه سد سازی می توانست مرهمی بر درد بی آبی روستاهای لرستان باشد اما سالهاست سدهای نیمه کاره استان در صف دریافت اعتبار مانده است. این روزها بیش از ۷۰ روستای استان لرستان با مشکل بی آبی مواجه بوده و با تانکر آبرسانی می شوند.

آبرسانی به ۷۱ روستا با تانکر

حمیدرضا کرم وند مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب لرستان در گفت و گو با خبرنگار سفیر افلاک با بیان اینکه دو هزار و ۸۰۰ روستا در استان وجود دارد اظهار داشت: هزار و ۵۳۰ روستا تحت پوشش شبکه آب و فاضلاب قرار دارد که از این تعداد ۴۲ روستا در حال حاضر با مشکل آب همراه بوده و با تانکر آبرسانی می شوند.

وی افزد: همچنین ۲۹ روستا که تحت پوشش شبکه آب و فاضلاب قرار ندارند به دلیل مشکلات کمبود آب، با تانکر آبرسانی می شوند و در مجموع ۷۱ روستا در استان به صورت مستمر و منظم با تانکر آبرسانی می شود؛ در مجموع هزار و ۲۷۰ روستای لرستان از مجتمع‌های آبرسانی فاصله‌ زیادی دارند و حتی برخی از مردم این روستاها تمایلی برای وصل شدن به شبکه لوله کشی ندارند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب لرستان با اشاره به اقدامات انجام شده در چند روستای سیل زده تصریح کرد: چند روستا در بخش معمولان بر اثر سیل سال گذشته به صورت صد در صد تخریب شد که می توان به روستای چم کمبود و چم شهران اشاره کرد که برای آب در این روستاها یک پروژه خط انتقال تعریف شد.

تخریب شبکه آب روستاهای سیل زده

کرم وند عنوان کرد: این پروژه به طول هفت کیلومتر است که تاکنون سه کیلومتر از این پروژه انجام شده و پیمانکار تعهد داده ظرف ۴۵ روز آینده اگر دستگاه های اجرایی دیگری که مرتبط با این پروژه هستند، همکاری کنند این پروژه به نتیجه می رسد.

وی افزود: در حال حاضر با توجه به این که این دو روستا در جای دیگر جانمایی شده‌اند، برای آبرسانی آنها  یک مخزن هفت هزار لیتری سیار در منطقه مستقر شده که به صورت منظم آبگیری می شود تا مشکل کمبود آب در این روستاها برطرف گردد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب لرستان گفت: البته روستاهای دیگری در استان وجود دارد که افت فشار دارند و تلاش داریم تا پایش و نظارت لازم صورت گیرد تا از آب شرب تنها برای مصارف خانگی و بهداشتی استفاده کنند تا با بحران کمبود آب روبرو نشوند.

وجود ۱۲۰۰ انشعاب غیر مجاز در روستاها

کرم وند مهمترین مشکل در روستاها را انشعابات غیر مجاز برشمرد و افزود: در روستاهای لرستان ۱۳۹ هزار اشتراک آب روستایی وجود دارد که در حال حاضر هزار و ۲۰۰ انشعاب غیر مجاز در روستاها شناسایی شده و این انشعابات تاثیر زیادی در مصرف بالای آب دارد.

وی بیان کرد: متاسفانه در برخی از روستاها از آب شرب برای دام و یا کشاورزی استفاده می شود که این مصرف سبب شده تا افت فشار در روستا به شدت افزایش یابد به طوری که یک روستا با ۱۰ خانوار جمعیت بر اثر استفاده غیر صحیح از آب شرب فشار مضاعفی به شبکه وارد می کند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب لرستان با اشاره به این که شدت مصرف زیاد است و در پیک مصرف قرار داریم گفت: از ابتدای سال ۴۰ میلیون مترمکعب آب در استان مصرف شده که نسبت به سال قبل ۱۰ درصد افزایش یافته است و پیش بینی می شود  با گرم شدن هوا در مرداد ماه مصرف آب به بیش از ۳۰ درصد افزایش یابد؛ ضروریست مردم مصرف آب را مدیریت کنند و هر گونه حادثه ای در شبکه آب و فاضلاب رخ می دهد را به ۱۲۲ اطلاع دهند.

افزایش ۳۰ درصدی مصرف آب در لرستان

داریوش حسن نژاد مدیر عامل آب منطقه ای لرستان افزود: سدها در تامین آب پایدار کشاورزی، شرب و صنعت نقش مهمی دارند که در استان ۱۳ سد نیمه کاره وجود دارد که تکمیل آنها در تامین آب بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: ایجاد زیر ساخت های لازم برای تامین آب پایدار که یکی از این اقدامات، سدسازی است می تواند از شرایط کم آبی و بحرانی آب در برخی از مناطق بکاهد.

وی بیان کرد: روند سدسازی با توجه به میزان اعتبارات در استان کند است که ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای سدسازی استان در نظر گرفته شده است در حالی که برای تکمیل سدهای نیمه کاره دو هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

حسن نژاد تصریح کرد: تامین آب شرب و کشاورزی سبب رونق در بخش کشاورزی نیز می شود و می طلبد که در اعتبارات مورد نیاز برای سد سازی اعتبارات بیشتری تخصیص داده شود تا بخشی از مشکلات در این حوزه برطرف شود.

به هر حال برنامه ریزی و اجرای پروژه های آبرسانی برای رفع مشکل آب در روستاهای لرستان ضروری است، چرا که برخی از روستاهای لرستان در روزهای گرم تابستان برای تهیه آب مشقت و رنج زیادی می کشند.

انتهای پیام/