همتی، مدیر عامل مجمع خیرین سلامت استان لرستان گفت: 160 خیر لرستانی به صورت مستمر خدمت رسانی به نیازمندان را در حوزه سلامت انجام داده و در ایام شیوع بیماری کرونا 2 میلیارد و 600 میلیون تومان کمک کرده‌اند.

به گزارش ازناخبر به نقل از سفیر افلاک، سالهاست خیرین با نیت های خیرخواهانه خود در کارهای خداپسندانه شرکت می کنند، مدرسه سازی، مسجد و ساخت حسینیه، منزل محرومان، ساخت بیمارستان و مراکز درمانی از مهمترین اقداماتی است که خیرین با هدیه بخشی از مال خود گامی مهم برای خدمت به هموطنان خود برمی دارند.

در این دنیا انسان هایی هستند که با خدا معامله می کنند، کمک به همنوع را افتخار می دانند و اندوختن توشه و ذخیره ای برای آخرت را یکی از اهداف اجرای این اقدامات خیر می دانند.

خیرین در حوزه سلامت برای ارتقای سلامت تلاش می کنند، ساخت مراکز درمانی، خرید تجهیزات مورد نیاز بیماران و دیگر اقدامات  در این بخش را انجام می دهند که این اعمال خیر، باقیات و صالحات برای خیرین است. در همین راستا گفت و گویی تفصیلی با همتی مدیر عامل مجمع خیرین سلامت استان لرستان انجام شده است.

در خصوص تاریخچه و تشکیلات مجمع خیرین سلامت توضیح بفرمایید؟

مجمع خیرین سلامت حدود ۱۵ سال است که توسط مرحوم نیری در کشور راه اندازی شد که بعد از آن این مجمع در استان های کشور تاسیس شد، همچنین در لرستان حدود هفت سال پیش این مجمع راه اندازی شده و طی  سه سال اخیر فعالیت های خوبی در این مجمع صورت گرفته و به طور جدی فعالیت می کند.

این مجمع در مرکز استان و شهرستانها تشکیل شده که شامل هیات امناء، هیات اجرایی است که افراد این هیات ها از خیرینی هستند که مورد اعتماد مردم بوده و در هر تشکیلات ۱۲ نفر حضور دارند.

مجمع خیرین سلامت در شهرستان های بروجرد، ازنا، الیگودرز، دورود، کوهدشت، نورآباد و الشتر راه اندازی شده است و اقدامات بسیار خوبی توسط خیرین در این شهرستانها صورت گرفته است.

چند خیر در حوزه سلامت استان فعالیت می کنند؟

خیرین حوزه سلامت در دو بخش فعالیت می کنند، یکی فعالیت های درون استانی و دیگری فعالیت های برون مرزی است که در فعالیت های درون استانی از ظرفیت خیرین سلامت در استان و هم استانی هایی که در شهرهای دیگر سکونت دارند، استفاده می شود که این خیرین شناسایی شده اند.

حدود ۱۶۰ نفر از خیرین در حوزه سلامت استان لرستان فعالیت می کنند که حامیان اصلی این حوزه هستند و در هر زمانی که نیاز باشد با فراخوان این خیرین برای همراهی اعلام آمادگی می کنند و همیشه پای کار هستند.

البته علاوه بر این خیرین مستمر، خیرینی هستند که با نیت های خیر اعلام آمادگی می کنند و هر فردی که قدمی برای حوزه سلامت بردارد، خیر محسوب می شود و همه افراد با کمک هایی هر چند اندک و یا کمک های زیاد می توانند در این حوزه فعالیت کنند.

خیرین سلامت در چه بخش هایی فعالیت دارند؟

فعالیت های خیرین سلامت در محورهای عمرانی، حوادث غیر مترقبه مانند سیل و زلزله و بخش های دیگر است به طوری که اقدامات عمرانی مانند ساخت بیمارستان، مراکز درمانی، خانه بهداشتی است و حوادث غیر مترقبه مانند سیل و زلزله است که خیرین برای کمک اقدام می کنند.

در جریان زلزله کرمانشاه خیرین استان بسیار خوب عمل کردند و کمک های شایانی صورت گرفت، همچنین در سیل سال گذشته با راه اندازی یک کمپین برای کمک به سیل زدگان، رقمی حدود سه میلیارد تومان خیرین کمک کردند که  کمک ها به صورت نقدی و غیر نقدی توسط مجمع های خیرین جمع آوری و در اختیار سیل زدگان قرار گرفت.

از جمله مهمترین اقداماتی که توسط مجمع خیرین در چند وقت اخیر انجام شده است چیست ؟

خیرین در شهرستانها گام های اساسی برداشته اند به طوری که در شهرستان بروجرد در سنوات قبل اورژانس امام حسن مجتبی(ع) توسط یک خیر ساخته شد که دارای ظرفیت های مختلف است و حدود هشت میلیارد تومان برای این مرکز هزینه شد.

البته ۱۱ پروژه در بروجرد توسط خیرین اجرا شده که شامل خانه بهداشت، پایگاه اورژانس، بخش قلب و چند پروژه عمرانی دیگر است.

در شهرستان دورود اخیرا یکی از خیرین سه میلیارد تومان را در این بخش کمک کرده که ۱٫۵ میلیارد تومان از این مبلغ برای خرید دستگاه سی تی اسکن و مابقی هم برای ساخت یک مرکز درمانی هم هزینه خواهد شد.

برای ساخت این مرکز درمانی در دورود پیگیری زمین از شهرداری در حال انجام است تا ساخت این مرکز آغاز شود.علاوه بر این یکی از خیرین سلامت اعلام کرده که ملکی را در یکی از استانها به ما واگذار کند که ارزش این ملک ۹ میلیارد تومان است و از این مبلغ برای کار عمرانی در دورود استفاده می شود.

در شهرستان ازنا بزرگترین مرکز دیالیز استان توسط دو خیر ساخته شده و مورد استفاده قرار گرفته که دستگاه های این مرکز توسط دانشگاه علوم پزشکی تامین شده است.همچنین اولین همراه سرای بیمار در بیمارستان ازنا توسط خیرین ساخته شده و در اختیار همراهان بیماران قرار گرفته است.

در شهرستان الیگودرز چند پروژ خیر ساز ساخته شده که ماه گذشته توسط یک خیر دو میلیارد تومان برای ساخت یک مرکز جامع سلامت در شهرستان چمن سلطان اهدا شده که این مرکز با هزینه خیر ساخته می شود.

چند پروژه خیر ساز در استان در دست ساخت است؟

پروژه های مختلفی در استان در دست ساخت است که برخی از آنها به اتمام رسیده اما در مجموع هفت پروژه خیرساز در استان در حال ساخت است. البته علاوه بر این پروژه ها، خیرین در زمینه های دیگر هم ورود کرده اند خصوصا در این ایام کرونا که بیشتر کمک ها برای خرید تجهیزات و اقلام بهداشتی مورد نیازسوق داده شده است.

در ایام کرونا خیرین چه کمک هایی داشتند و چه میزان کمک کردند؟

خیرین در همه زمان هایی که نیاز است وارد عمل می شوند که با شیوع کرونا، یک فعالیت جدی توسط خیرین آغاز شد از جمله اقلام بهداشتی مانند دستکش، ماسک، شیلد، لباس، عینک و سایر اقلام مورد نیاز در سطح مراکز بهداشتی و درمانی توسط خیرین تهیه و توزیع شد.

طی چهار نوبت این اقلام بهداشتی توزیع شد و سعی کردیم خیرین لیست هایی از اقلام بهداشتی مورد نیاز را تهیه کنند که در مجموع بیش از دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان از شیوع کرونا خیرین کمک کردند. علاوه بر این اقدامات خیرین در ایام کرونا، خیرین بروجرد و ازنا به صورت جداگانه نیز اقدام کردند.

اقدامات حوزه سلامت در برون مرزی چگونه است؟

علاوه بر اقداماتی که خیرین در درون استان و هم استانی های ساکن شهرهای مختلف کشور انجام می دهند، اقداماتی به صورت برون مرزی صورت می گیرد که نمونه آن این بود که اولین محموله بهداشتی از چین وارد کشور شد که این کارتوسط سرکنسولگری ایران در چین با نیتی که داشتند مجمع خیرین را همراهی کردند و با رایزنی و ارتباطاتی که برقرار شد، اقلام و تجهیزاتی حدود دو میلیارد تومان تهیه و به استان ارسال شد.

این تجهیزات در اختیار مراکز درمانی قرار گرفت از جمله دستگاه های اکسیژن ساز، ۲۶۰ هزار ماسک و سایر اقلام بهداشتی بود که علاوه بر این در مرحله دوم هماهنگی شده که یک محموله دیگری تهیه شود و در استان مورد استفاده قرار گیرد.

اساسی ترین وظیفه مجمع خیرین سلامت چیست ؟

این مجمع تلاش دارد تا با کمک های نقدی و غیر نقدی و هر آنچه که در توان دارد بتواند گوشه ای از درد و رنج مردم را بکاهد و برای کم کردن رنج بیماران قدمی بردارد.

حوزه سلامت بحث مرگ و حیات است که هر قدمی که در این حوزه برداشته می شود در واقع اقدامی برای هدیه زندگی و کمک به بیماران است و بهترین هدیه، نجات جان یک فرد است.

آغوش مجمع خیرین برای افرادی که نیت خیر دارند، باز است و در این مجمع هر فردی با هر نیتی و هر مبلغی می تواند یاریگر باشد.

خیرین سلامت نیکوکارانی هستند که خدمت در حوزه سلامت برایشان افتخاری بزرگی است، نجات جان یک انسان را بسیار حائز اهمیت می دانند، آجر به آجر بیمارستان یا یک مرکز درمانی که توسط خیرین ساخته می شود، باقیات صالحاتی است که اجر اخروی دارد و استان لرستان در این حوزه به خوبی می درخشد.

انتهای پیام/