آنچه در این راستا بیش از گذشته نمود یافت برآیندی واقعی تر از جامعه آمریکا بود. برخی از جریان های سیاسی داخلی با مطرح کردن این موضوع که بایستی با آمریکا مذاکره کنیم همواره منافع کشورمان را به غرب گره زده اند.

به گزارش ازناخبر ؛ بامداد امروز اولین مناظره انتخاباتی میان ترامپ و بایدن برگزار شد و همانگونه که پیش‌بینی می‌شد به جای اینکه مناظره باشد، صحنه جنگ لفظی، تکه‌پرانی و فحاشی دو نامزد علیه یکدیگر بود.   

ویژگی بارز این به اصطلاح مناظره این بود که هیچ حرف کارشناسی زده نشد و هر دو طرف دائما میان حرف یکدیگر می‌پریدند.

در جایی از مناظره بایدن به ترامپ گفت: خفه شو! ترامپ هم که قبلا او را معتاد نامیده بود در بخشی از سخنانش گفت: تو در مدرسه نفر آخر کلاست بودی!   اکثر رسانه‌های آمریکایی این مناظره را سیاه‌ترین مناظره تاریخ آمریکا عنوان کردند و مجری سی.ان.ان آن را ننگ‌آور خواند.  

کارشناسان مطرح می کنند که در این مناظره ترامپ توانست سبد رأی خود را حفظ کند. بایدن هم توانست چهره‌ای متفاوت از آنچه تا امروز جمهوری‌خواهان از او ترسیم کرده‌بودند، یعنی یک پیرمرد آلزایمری که بلد نیست حرف بزند، از خودش نشان بدهد و در نتیجه این مناظره برایش ارزش افزوده داشت.»  

بایدن با فاصله کمی برنده مناظره نخست آمریکاش شد    این مناظره نشان داد جامعه آمریکا به شدت دوقطبی‌تر شده است؛ جمهوری خواهان جمهوری‌خواه‌تر و دموکراتها هم دموکرات‌تر شده اند.

مناظره امروز از منظر ادبیات غیرکارشناسی و پر از تکه‌پرانی حاکم بر آن، نقطه عطفی در تاریخ مناظرات انتخاباتی آمریکا شد. دو‌نامزد تقریبا در هیچ مساله ولو کوچکی، حتی ذره‌ای اشتراک نظر نداشتند.  

در نظرسنجی سی‌بی‌اس، ۴۸ درصد جو بایدن و ۴۱ درصد دونالد ترامپ را به عنوان پیروز مناظره انتخاب کرده‌اند. ناظران می‌گویند این به معنای آن است که مناظره نخست تا به اینجا اثری روی نگرش رأی‌دهندگان نداشته است.  

موج حملات غیر اخلاقی ترامپ و بایدن به یکدیگر ؛ جنجال فرار مالیاتی ترامپ و ارزیابی سی ان ان از بازنده بودن مردم آمریکا در نخستین مناظره در راس مهمترین اخبار انتخاباتی آمریکا قرار دارد.

  بایدن در بخشی از مناظره با دونالد ترامپ به «بی عدالتی ساختاری» در آمریکا اذعان کرد. بایدن گفت: بله، در این کشور، در حوزه تحصیل، در حوزه اشتغال و در حوزه ضابطین قانون و نحوه اجرای قانون بی عدالتی ساختاری وجود دارد.

آنچه در این راستا بیش از گذشته نمود یافت برآیندی واقعی تر از جامعه آمریکا بود. برخی از جریان های سیاسی داخلی با مطرح کردن این موضوع که بایستی با آمریکا مذاکره کنیم همواره منافع کشورمان را به غرب گره زده اند.

این درحالی است که این مناظرات به خوبی نشان می دهد که آمریکایی ها حتی در نوع ادبیات نیز دچار اضمحلال و انحطاط اخلاقی شده اند و در مقابل هم با لحن و الفاظ رکیک صحبت می کنند.   

در این حوزه چطور می توان امیدوار بود زمانی که دو رقیب آمریکایی با هم به این شیوه رفتار می کنند در مقابل به منافع دیگرکشورها احترام بگذارند.  

منبع :راه دانا

انتهای پیام/