غالب کارشناسان از وضعیت رها شده فضای مجازی و شبکه های اجتماعی گلایه دارند، آنها معتقد هستند که نبود شبکه ملی اطلاعات و رواج نرم افزار های مخربی مانند لایکی، مهم ترین چالش این روزهای فضای فرهنگی کشور است.

به گزارش ازناخبر، به نقل از تیتریک، این روزها آمارکاربران اپلیکیشن “لایکی” در جهان از مرز ۵۰۰ میلیون نفر گذشته است، نوعی ویرایشگر ویدئویی یا همان شبکه اجتماعی که در برخی کشورها محدودیت های سنی برای استفاده از آن لحاظ شده. به گونه ای که حداقل سن استفاده از لایکی در آمریکا ۱۵ سال، در اتحادیه اروپا ۱۶ سال و در روسیه ۱۲ سال است. با وجود آنکه مارکت‌های داخلی، مجاز به ارائه اپلیکیشن لایکی نیستند و فعالیت آن در ایران ممنوع است اما لایکی طرفداران بسیاری در بین جوانان و نوجوانان ایرانی دارد و به واسطه گوگل پلی، عمدتا کنترل این نرم ‌افزار سخت‌تر شده است، تا حدی که رئیس مرکز تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا، اپلیکیشن لایکی را یکی از پرچالش ‌ترین شبکه‌های اجتماعی می داند و می گوید: این اپ گریبان نوجوانان و جوانان را گرفته و خطوط قرمز اخلاقی را پشت‌ سر گذاشته است.   به گفته علی محمد رجبی در مقابله با چنین پدیده‌ هایی غالبا چند اقدام می ‌توان انجام داد که از جمله مهم ‌ترین آنها بحث فیلترینگ است که این امر در حوزه اختیارات پلیس نیست و مرکز ملی فضای مجازی، دادستانی و وزارت ارتباطات در رابطه با آن تصمیم‌گیری می ‌کنند.   همانگونه که رئیس مرکز تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا درباره اپلیکیشن لایکی ابراز نگرانی کرده است، غالب کارشناسان نیز از وضعیت رها شده فضای مجازی و شبکه های اجتماعی گلایه دارند، آنها معتقد هستند که نبود شبکه ملی اطلاعات مهم ترین چالشی است که این روزها گریبانگیر نسل جوان شده است.    

بهره‌گیری دشمن از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی،‌ برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی   سید علیرضا آل داوود، کارشناس رسانه در گفتگو با خبرنگار تیتریک، گفت: منافقین، سلطنت طلب ها و جریان نفوذ با پوشش کانال ها و صفحات طنز، سرگرمی، آشپزی در حال تلاش برای تغییر ذائقه، براندازی نرم انقلاب اسلامی و در تلاش برای بر هم زدن امنیت کشور هستند، وجود کانال های خاص مرتبط با سرویس های اطلاعاتی غربی که مروج اختلاف افکنی میان مردم و مسئولان، قومی و تجزیه طلبی هستند در این فضا شرایط را به سمت نا امن شدن به پیش می برد و کشورهای غربی و جریان نفوذ با پوشش اینکه نباید با آزادی بیان مقابله شود دنبال ضربه زدن به انقلاب اسلامی هستند.

وی افزود: رخنه و نفوذ به ساختارهای استراتژیک نظام در دستور کار سازمان های اطلاعاتی غربی با بستر فضای مجازی قرار دارد، رصد و جمع آوری اطلاعات یکی از مهمترین شاخص ها سایبر تروریسم است که این ماموریت مهم بر عهده آژانس امنیت ملی آمریکا است که مهمترین روش ها و مجاری جاسوسی گروه های تروریستی برای رصد، جمع آوری و تحلیل اطلاعات در محیط سایبر که به عنوان یکی از مهمترین شیوه های سایبر تروریسم بر ضد ما محسوب می شود شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام و پیام رسان های غربی مانند تلگرام و نسخه های فارسی آن، واتس‌آپ است.

این کارشناس تاکید کرد: برنامه بعدی دشمنان برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی، بهره گیری از ظرفیت شبکه های اجتماعی برای ایجاد و گسترش تنش های اجتماعی(جنبش های اجتماعی) متراکم و گسترده است، یکی از مهمترین مختصات سایبر تروریسم تمرکز بر تنش‌زایی چند بعدی در سطح قومی، فرقه ای و اجتماعی است که از مصادیق آن می توان به نقش شبکه‌های اینترنتی اجتماعی مانند فیس بوک و توئیتر در ایجاد، گسترش و انعکاس ناآرامی‌های پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ اشاره کرد و حتی دولت آمریکا با هدف تنش سازی‌های متراکم و گسترده از مدیریت سایت‌های اجتماعی مانند توییتر، فیس‌بوک و یوتیوب درخواست کرد خدمات خود را بدون وقفه با تمرکز بر تحولات ایران ادامه دهند که خود بیانگر ارتباط تنگاتنگ محیط سایبر با امنیت ملی است.   وقتی طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی به حاشیه رفت

یک کارشناس فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار “تیتریک” گفت: درست دو هفته پس از انتشار جزئیات پیش نویس طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی و حملات متعدد به آن از سوی جریان تحریف شاهد یک اقدام بسیار عجیب از سوی این جریان بودیم.

سیده حلما موسوی ادامه داد: طرحی را این جریان به یکی از نمایندگان مجلس دادند که سر تا پایش اشکال بود، عده‌ای دیگر هم نخوانده این طرح ضدایرانی را امضا کردند.

وی افزود: اما نکته بسیار خطرناک در این طرح در صورت اجرا ادامه اشغال سایبری کشور و تسلط بیگانگان در این جنگ هیبریدی بر داده‌های ملی و مردم عزیز ایران بود.

این کارشناس تصریح کرد: این طرح منجر به تقویت فضای بی‌بندوبار و رهای اینترنت و سرویس‌هایش داخل کشور می‌شود که خوشبختانه تا این‌جای کار با هوشیاری جریان مومن انقلابی در مجلس ناکام مانده است.

موسوی افزود:جالب این‌جاست که برخلاف تمام کشورهای پیشرفته جریانی ارتزاق‌کننده از بیت‌المال بشیند ساعت‌ها فکر کند که چطور کشور خودش را دودستی در این عصر جنگاطلاعاتی تقدیم دشمن‌ش کند واقعاً نظیر ندارد.

وی ادامه داد: باید هوشیار باشیم، جریان تحریف یک روز با بهانه مذاکره و روز دیگر با ایجاد دوقطبی های گفتمانی با موضوع فضای مجازی دنبال زدن یکی از شعارهای اصلی ایران اسلامی که استقلال آن است، می‌باشد.

این کارشناس در خاتمه خاطر نشان کرد:طرح مدنظر را بهتر است “طرح مصونیت قضایی شبکه‌های اجتماعی خارجی” بنامیم چرا که دنبال ایجاد کاپیتولاسیون مجازی به معنای واقعی در کشور است.    

لایکی دنیای بسیار خطرناک‌تری نسبت به دیگر اپ‌ها دارد   همچنین امین بسطامی رئیس کمیسیون رسانه انجمن جوانان استان البرز در گفتگو با خبرنگار “تیتریک” گفت: لایکی یکی از شبکه های اجتماعی سنگاپوری است که با نگاه تفریحی به کشور وارد شد یعنی برای ساختن دابسمش و تنظیم و ویرایش فیلم،  اما هدف چیزی دیگری بود.   بسطامی ادامه داد: افراد در این اپلیکیشن می توانند پیام هایی به افراد ناشناس بفرستند و با آنها ارتباط برقرار کنند و ارتباط گیری کنند.   وی افزود: ماهیت شکلی لایکی شبیه اینستاگرام است ولی از نظر کاربردی خیلی پایش را فراتر از اینستاگرام گذاشته است یعنی اصلی ترین مخاطبان و کاربران این برنامه نوجوانان ۱۵ الی ۱۶ ساله هستند.   این کارشناس رسانه تصریح کرد: وقتی شما این محتواها  را نگاه می کنید این محتوایی که در این برنامه منتشر می شود بیشتر به رقصیدن و عرض اندام خلاصه می شود این گونه عرض اندام در این سن چیزی جر بلوغ جنسی زودرس در پی ندارد.   بسطامی گفت: از طرفی سطح دسترسی نوجوان ها به این برنامه خیلی ساده است مثلا در کشورهای اروپایی سن گروه ۱۶ سال و در آمریکا ۱۵ سال است ولی در ایران اصلا محدودیت سنی ای برای استفاده از این برنامه وجود ندارد.    وی ادامه داد: نوجوانان قواره برخورد با این برنامه را یاد نگرفتند آن هم در جایی که ایران در خیلی از برنامه ها تحریم است اما در این برنامه هیچ محدودیتی ندارد، از طرفی این برنامه حدود نیم میلیارد نفر در سراسر دنیا عضو دارد.   بسطامی افزود: این برنامه نه توییتر، نه ایسنتاگرام ، نه تلگرام است و دنیای خیلی خطرناک تری دارد چون هم کاربر این برنامه کم تجربه است هم هدف خطرناک است، یکی از اهدافش هم این است که شما عرض اندام کنید تا بازدید جمع کنید یعنی یک جورایی این برنامه آزادسازی جنسی محسوب می شود.  

  بسطامی تاکید کرد: متاسفانه آنجا این برنامه خطرناک تر می شود که این تفکر در نوجوان نهادینه سازی می شود یکی از مهمترین نکاتی که این برنامه دارد این است که شما با افرادی می توانید ارتباط بگیرید که در اطراف محل شما زندگی می کنند یعنی فاصله کیلومتری شما را با نفری که درخواست ارتباط می دهید نشان می دهد خوب این خیلی می تواند خطرناک باشد این می تواند اختلال در امنیت شهر ایجاد کند کافی است که در شهر هرج و مرج شود دیگر این برنامه تفریحی نمی شود بلکه امنیتی می شود چون شما لوکیشن و موقیعت مکانی دارید.   وی در خاتمه با بیان اینکه نقش وزارت ارتباطات فرهنگسازی این برنامه ها است، خاطر نشان کرد: سهم وزارت ارتباطات در فرهنگسازی این برنامه چیست؟ ما شدیدا با فیلتر مخالفیم چون نمونه هایی داشتیم که فیلتر کردیم اما نتوانستیم محدودیت ایجاد کنیم ما باید فرهنگ سازی کنیم. خانواده ها باید به عنوان یک مطالبه عمومی از وزارت ارتباطات فرهنگسازی این برنامه ها را مطالبه کنند.   ختم کلام …   به نظر می رسد بر خلاف آنچه در سال های دور کاپیتولاسیون نامیده می شد و امام (ره) به شدت با آن مخالفت کردند، امروز نبود شبکه ملی اطلاعات موجب تن دادن جوانان، نوجوانان و بعضاً مسئولان به کاپیتولاسیون در فضای مجازی تبدیل شده است و وزارت ارتباطات هم ظاهرا اهمیتی برای این موضوع قائل نیست!


انتهای پیام/