کارشناس امور دینی و مشاور خانواده راهکارهایی را به منظور کاهش خجالتی بودن کودکان و افزایش اعتماد به نفس آن ها ارائه داد.

به گزارش ازنا خبر ؛ خجالتی بودن در کودکان عیب و نقص نیست، بلکه یک خصوصیت اخلاقی است که نیازی به تنبیه والدین و شرمندگی آنها ندارد.
و این موضوع شایع که صرفا افراد بزرگسال را در بر نمی گیرد و بسیاری از کودکان نیز ، با این معضل روبه رو هستند . برچسب خجالتی زدن به کودک باعث می شود که او در برابر تغییر مقاومت کند و این موضوع را باور کند که یک فرد خجالتی است.پس هرگز به او نگویید که خجالتی است . اجازه ندهید هم سالانش هم او را به این صورت مورد خطاب قرار دهند. اگر می خواهید با فرزندتان درباره علت خجالتش صحبت کنید ، این کار را در جمع انجام ندهید.

در این مطلب به برخی از راهکارهایی که یک کارشناس امورمذهبی و مشاور خانواده ؛ از ان برای تبدیل خجالتی بودن کودکان به اعتماد به نفس ان ها یاد می کند ؛ می پردازیم .


حجت السلام و المسلمین سهراب مهدوی استاد حوزه و مشاور خانواده در ارتباط با راهکارهایی برای برطرف کردن خجالت کودکان و افزایش اعتماد به نفس آن ها اظهار داشت :
بهترین راه برای درمان آنها، معضل شناخت است و معضل شناخت علل ایجاد آن می باشد که در چندین علل می توان آن را جستجو کرد

وی افزود: ژنتیک می تواند یکی از علل ایجاد این موضوع باشد، یعنی والدین یکی یا هر دو آنهاهمین معضل را ممکن است داشته باشند
رفتار های آموخته شده از بزرگترها را می توان یکی از علل برشمرد و یاممکن است کودک در معرض سرزنش های پی درپی والدین در روابط خانوادگی قرار گرفته باشد ویا
تنبیه یا حمایت بی اندازه ای از سوی والدین برای وی محقق شده باشد .

مهدوی مشاور خانواده با بیان اینکه درز مان کم رویی کودکان برچسب هایی مثل اینکه مرتب جلوی دیگران گفته شود کودک خجالتی است ، یاسلام کردی؟ گفت : این موضوع باعث سرزنش بیشتر کودک و دامن زدن بر خجالتی ماندن وی می شود.

وی افزود: یکی دیگر از راهکارهای رفع خجالتی بودن کودک ، بردن ایشان به فضاهای شلوغ و پر جمعیت مثل پارک هاجهت تقویت ارتباط و تعاملات اجتماعی با کودکان هم سن و سال خودش می باشد .

حجت السلام مهدوی تصریح کرد: بر نقاط منفی و ضعف کودک مثل اینکه تو نمی توانی ، برو کنار تو اصلاً نمی توانی صحبت کنی، پافشاری نشود و در جهت تقویت نقاط قوت کودک تلاش شود
زیرا دوران کودکی، دوران گذرا می باشد و ممکن است کودک در مقطعی کمر رو باشد و با سپری شدن این زمان کم رویی و خجالتی بودن او از بین برود .

وی گفت : در پایان این مطلب را با کلام امیرالمومنین علی علیه السلام به پایان می‌بریم که می‌فرمایند :”کم رویی مانع روزی است”.

انتهای پیام/