عبدالهی، کارشناس بازار سرمایه گفت: وقتی اعتماد مردم نسبت به بازار بورس از دست برود، سرمایه‌های خود را خارج می‌کنند و به سمت بازارهای دیگری مثل طلا، مسکن و ... می‌برند که این یک تهدید است چون افزایش تورم را در پی دارد .

به گزارش ازناخبر احمد عبدالهی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: اصلی ترین بازار سرمایه، بازار بورس است ولی مردم می‌توانند برای بازدهی و سود به همه بازارها از جمله مسکن، سکه، ارز و… وارد شوند و این بازارها بازدهی داشته باشند ولی واقعیت این است که بازارهایی مثل ارز، سکه و مسکن بازارهای نیستند که بخواهند به تولید در جامعه کمک کنند و بیشتر حالت رانتی  دارند، یک سود شخصی نصیب شخص می شود ولی به بازار تولید خیلی کمک نمی کند.

وی افزود: مهمترین بازاری که اگر سرمایه مردم در آن قرار بگیرد به اقتصاد و تولید کمک می‌کند بازار بورس است، البته وقتی ما در مورد بازار بورس صحبت می‌کنیم این بازار باید به صورت منظم و کنترل شده باشد و دچار نوسانات شدیدی نشود که مردم نسبت به آن بدبین شوند، وقتی بازار بورس که اصلی‌ترین بازار سرمایه است دچار مشکل می شود می‌توان گفت که اقتصاد آن کشور دچار مشکل شده است، چون اکثر شرکت‌هایی که به بازار بورس وارد می‌شوند در بخش تولید قرار دارند و در تولید کالا و خدمات کشور نقش دارند.

هجوم مردم به بازارهای مسکن، طلا و ارز سبب تشدید تورم خواهد شد

این استاد دانشگاه عنوان کرد: اگر بازار بورس دارای سرعت منطقی باشد و روال عادی خودش را طی کند، می‌تواند مهم ترین، بهترین و منطقی‌ترین نقش را در بازار سرمایه داشته باشد؛ در صورتیکه بازار بورس بر اساس برنامه ریزی و روال منطقی نباشد و در آن تصمیمات مقطعی گرفته شود، قاعدتاً اعتماد مردم نسبت به این بازار از بین می‌رود و بازار بورس هم نمی تواند نقش خود را ایفا کند.

وی تصریح کرد: اگر بازاربورس نظم واقعی خودش را از دست بدهد و این تهدید ایجاد شود، مردم دچار استرس می‌شوند و به این نتیجه می‌رسند که بورس، بازار خوبی نیست؛ وقتی هم اعتماد آنها به این بازار از دست برود، سرمایه‌های خود را خارج می کنند و به سمت بازارهای دیگری مثل طلا، مسکن و … می‌برند که این یک تهدید است چون افزایش تورم را در پی دارد و در این میانبیشترین فشار بر قشر ضعیف جامعه وارد می‌شود.

بازار بورس ایران ظرفیت این خیل عظیم جمعیت را نداشت

عبدالهی با بیان اینکه بازار بورس ما زیرساخت‌های لازم برای ورود این حجم از افراد را نداشت، خاطرنشان کرد: متأسفانه بالای ۵۰ یا ۶۰ درصد افرادی که وارد بازار بورس شده‌اند، اصلاً سواد بورس را ندارند؛ اواخر سال ۹۸ برخی سهام‌ها در بازار بورس سود خوبی داشت و مردم هم با این دیدگاه که هر سهمی می‌تواند سودآور باشد وارد این بازار شدند و انتظار داشتند در عرض یک ماه، سرمایه آنها چند برابر شود در صورتی که اطلاعات کافی در خصوص بازار سرمایه، سبدگردانی، گردش مالی و….را نداشتند که بعداً همین افراد متضرر شدند.

وی بیان کرد: وقتی بازار بورس  سبز می شود همه مردم وارد صف خرید سهام می شوند و از طرف دیگر با کوچکترین استرسی به این بازار، افراد وارد صف فروش می‌شود و این باعث می‌شود نوسانات بازار بورس ایران بسیار شدید شود؛ بورس زمانی منطقی است و روال عادی خود را دارد که افراد با علم و اطلاعات وارد این بازار شوند، سهام های خوبی بخرند و یا سرمایه مازاد خود را وارد بازار بورس کنند اما با این نحوه که مردم ما وارد شده‌اند، متاسفانه بورس حالت هیجانی دارد و یک مدتی طول می‌کشد که به روال عادی خودش برگردد.

کارشناس بازار سرمایه گفت: اگر سرمایه هایی که متعلق به مردم است و سردرگم هستند همگی جمع شوند و وارد سهام های مفید و درست شوند، خود به خود بازار مسکن هم درست و تقویت می‌شود چون سهامداران مختلفی در حوزه های مختلف صنعتی از جمله فلزات، مسکن، خودرو دارو در بورس فعال هستند.

انتهای پیام/