وجود 3 واحد بزرگ داروسازی کشور در استان لرستان و همچنین گنجینه ای از گیاهان دارویی سبب شده تا این استان یکی از قطب های تولید دارو باشد.

به گزارش ازنا خبر به نقل از سفیرافلاک، استان لرستان در بخش های زیادی دارای ظرفیت ها و پتانسیل های مختلفی است که شرایط را برای توسعه و پیشرفت مهیا کرده، آب و هوای مناسب، خاک حاصلخیز و دیگر ظرفیت ها در بخش صنعت و تولید که هر کدام در نوع خود بی نظیر است توسعه لرستان را رقم می زند.

وجود کارخانجات بزرگی مانند نساجی، صنعت پوشاک، صنعت کاشی، خودروسازی، داروسازی و لاستیک سازی از مهمترین واحدهای تولیدی هستند که در کشور برند و ممتاز بوده و هزاران نفر در این واحدها مشغول به کار می باشند و سالانه بخش عمده ای از این محصولات به خارج از کشور نیز صادر می شود.

تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، صنعت داروسازی در کشور رمقی نداشت و بخش زیادی از داروهای مورد نیاز از خارج وارد کشور می شد اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و فراهم شدن شرایط برای پیشرفت و توسعه، جوانان به میدان آمدند و در میدان علمی موفقیت های بی شماری را رقم زدند.

رشد و پیشرفت در بخش علمی به سرعت در حال افزایش است به طوری که پیشرفت های علمی هم اکنون با چند دهه پیش اصلا قابل قیاس نیست و نشان می دهد که سرعت پیشرفت علمی در این کشور بسیار افزایش یافته است.

۹۶ درصد داروهای کشور در داخل تولید می شود

این در حالیست که امروز در صنعت داروسازی، ایران جزء ۱۰ کشور برتر دنیا قرار دارد و بیش از ۹۶ درصد داروهای مورد نیاز کشور، در داخل تولید می شود.

در کشور بیش از ۱۵۰ شرکت دارویی فعال هستند و نخبگان ایرانی و داروسازان در این شرکت ها تلاش های فراوانی را برای تولید داروی داخلی انجام می دهند و سالانه تعداد زیادی از داروهای جدید که تاکنون وارد می شدند، در کشور تولید و رونمایی می شود.

در حالی که داروها با سلامتی انسان ارتباط دارند، دشمنان کینه و خشم خود را این بار برای بیماران خاص نشانه گرفته اند و در پی تحریم داروهای مورد نیاز هستند و این دارو را به روی بیماران خاص تحریم کرده اند.

تحریم داروهای بیماران خاص

اگرچه این کار نهایت دشمنی آنها را اثبات می کند، اما در داخل کشور بسیاری از داروسازان در تلاش هستند تا بتوانند داروهای مورد نیاز این بیماران را در داخل تهیه کنند.

جوانان نخبه ایرانی تاکنون نشان داده اند که در همه عرصه ها بر سکوی افتخار ایستاده اند و در بخش دارویی نیز ترقی و موفقیت را دنبال می کنند.

اما در استان لرستان، چندین واحد بزرگ دارو سازی وجود دارند که حجم قابل توجهی از داروهای مورد نیاز انسانی و دامی را در کشور تولید و برخی از این تولیدات به خارج از کشور نیز صادر می شود.

صنایع داروسازی لرستان و تولید ۵۰۰ قلم دارو

بیش از ۵۰۰ قلم دارو در واحدهای داروسازی استان تولید می شود، در شرکت داروسازی اکسیر که در شهرستان بروجرد واقع شده است بیش از ۱۸۶ قلم دارو در این واحد تولید می شود و برخی از محصولات این واحد به کشورهای دیگر صادر می گردد.

این در حالیست که ۹۸ درصد ویال انسولین کشور در این واحد داروسازی تولید می شود و در این زمینه ممتاز است.

در داروسازی زاگرس فرامد بیش از ۳۰ درصد داروهای مورد نیاز دامی در این واحد تولید می شود و طرح توسعه در این واحد ها کمک شایانی به اشتغال و اقتصاد دارد.

در شرکت داروساز بایر افلاک بالغ بر ۵۷ قلم داروی دامی تولید می شود و با راه اندازی فاز انسانی تولید دارو، این کارخانه به یکی از صنایع بزرگ داروسازی خاورمیانه تبدیل می شود.

۳ واحد بزرگ داروسازی کشور در لرستان

محمدی معاون صمت لرستان در گفت و گو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: در استان لرستان سه واحد بزرگ داروسازی وجود دارد که حجم سرمایه گذاری این واحدها مبلغی بالغ بر ۱۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بوده است.

وی افزود: در این واحدهای داروسازی هزار و ۲۸۵ نفر مشغول به کار هستند و حجم صادرات این واحدها سالانه حدود ۷۶ میلیارد تومان است.

معاون صمت لرستان گفت: با توجه به حجم اشتغال، صادرات و سرمایه گذاری ها در صنعت داروسازی، این سه واحد جزء واحدهای بزرگ داروسازی کشور محسوب می شوند که شامل داروسازی اکسیر، زاگرس فارمد و بایر افلاک است.

محمدی عنوان کرد: ۹۵ درصد واحدهای داروسازی متوسط و کوچک و ۵ درصد واحدهای بزرگ هستند که در استان لرستان این واحدهای بزرگ ظرفیتی مهم در داروسازی کشور محسوب می شوند.

وی بیان کرد: هر یک از این واحدها تعداد قابل توجهی دارو تولید می کنند و لرستان از جمله استان های توانمند در تولید دارو است.

معاون صنایع لرستان اظهار داشت: بایر افلاک از جمله واحدهای داروسازی است که تاکنون در فاز تولید داروی دامی فعالیت داشته و فاز تولید داروی انسانی این واحد ۸۵ درصد پیشرفت دارد و با راه اندازی این واحد نقش مهمی در تولید دارو دارد.

ضرورت اجرای طرح توسعه در صنعت داروسازی

محمدی با اشاره به طرح توسعه واحدهای داروسازی کشور افزود: طرح توسعه این واحدها در دستور کار است و می توانند در توسعه، تولید و اشتغال نقش مهمی داشته باشند.

وی گفت: افزایش حجم صادرات و تولید در این واحد سبب می شود تا این استان یکی از استان های قطب تولید دارو در کشور باشد.

از سوی دیگر استان لرستان از نظر تنوع اقلیمی یکی از نقاط کمیاب کشور محسوب می‌شود که همین امر سبب تنوع گیاهان دارویی استان شده است به طوری که مطابق برخی آمارها بیش از ۱۲۰ گونه گیاهی با خواص دارویی فراوان در استان لرستان شناخته شده است.

تولید ۱۴ هزار تن گیاه دارویی در لرستان

اسفندیار حسنی مقدم رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه تاکنون حدود سه هزار هکتار انواع گیاه دارویی در لرستان کشت شده است، اظهار داشت: بیش از ۱۴ هزار تن از این سطح محصول برداشت می‌شود.

وی افزود: سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان در حال تدوین برنامه‌ای است که طی پنج سال حداقل ۱۰ هزار هکتار گیاه دارویی در لرستان کشت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان عنوان کرد: بخشی از این ۱۰ هزار هکتار در اراضی منابع ملی، شیب دار و طرح‌های مرتع داری قرار می‌گیرد و بخشی دیگر نیز در اراضی زراعی مردم کشت خواهد شد. در این راستا بخشی از هزینه‌های کاشت را به شکل کمک‌های بلاعوض و یا تسهیلات بانکی به کشاورزان کمک خواهیم داشت.

صنعت داروسازی تنها یکی از ظرفیت های مهم در استان لرستان است، ظرفیتی که توسعه آن می تواند تولید افزون تر و رونق بیشتری را به دنبال داشته باشد و اگر در سایر بخش ها مانند صنعت و کشاورزی توسعه و برنامه ریزی لازم وجود داشته باشند می توانند در پیشرفت و آبادانی استان نقش بسزایی داشته باشند.

انتهای پیام/