کمبود نهاده های دامی و بازار آزاد توزیع نهاده ها، مهمترین مشکل مرغداری ها بوده و سبب شده قیمت گوشت مرغ به شدت افزایش یابد.

به گزارش ازناخبر به نقل از سفیر افلاک، این روزها گرانی تنها مختص یک کالا نیست بلکه هر روز قیمت ها به صورت چراخ خاموش روند افزایشی دارند، این در حالیست که  ماراتن قیمت برخی از کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم هر روز دیده می شود.

یک روز برنج و روغن، یک روز قند و شکر و حالا مدتهاست که مرغ به دلیل گرانی یکی از لاکچری ترین اقلام پرمصرف بوده و آنچنان پَر زده و اوج گرفته که با همه تفاسیر و برنامه ها هنوز قیمتش پایین نیامده است.

قیمت مرغ این روزها از سر به فلک کشیدن هم گذشته تا جایی که در برخی از مغازه ها تا ۳۵ هزار تومان هم عرضه می شود، در کنار این گرانی صفوف طولانی برای خرید مرغ منجمد با نرخ دولتی تشکیل می شود که در این شرایط شیوع کرونا مشکلات را مضاعف می کند.

سالانه بیش از ۲٫۵ میلیون تن گوشت مرغ در کشور تولید می شود اما این که مدتهاست تلاطم در بازار مرغ و تخم مرغ به اوج رسیده جای سوال دارد که چرا اراده ای برای رفع این مشکل و ثبات در قیمت این اقلام پر مصرف دیده نمی شود.

آشفتگی بازار گوشت مرغ

عدم توازن در عرضه و تقاضا سبب شده تا این روزها آشفتگی در بازار مرغ به بالاترین حد خود برسد به طوری که هر چه قیمت نهاده های دامی که مرغداران به صورت آزاد تهیه می کنند، افزایش یابد به همان میزان تولید کاهش و بازهم قیمت افزایش خواهد یافت.

یکی از مهمترین دلایل در افزایش قیمت مرغ، قیمت نهاده های دامی عنوان می شود؛ این روزها بازار سیاه نهاده های دامی رونق زیادی دارد، دلالان و سودجویانی که در این آشفتگی بازار، لقمه های چرب می گیرند و سودهای کلان به جیب می زنند.

وقتی نهاده ها احتکار می شوند

طی این مدت تیترهای زیادی در راستای کشف انبار نهاده های دامی دیده شد، دلالانی که چندین تُن نهاده  دامی را احتکار کرده بودند و قصد داشتند تا این نهاده ها را با قیمتی چند برابر عرضه کنند.

اگرچه در برخی از موارد نرخ هایی مصوب می شود اما طی روزهای اخیر قیمت هر کیلو مرغ بیش از آنچه مصوب شده عرضه می شود که به نظر می رسد نظارتها در این راستا نیز ضعیف است.

همه این موارد در حالیست که کنترل بازار مرغ کار محال و دشواری نیست اما برنامه ریزی و اراده ای نیاز است تا با کنار زدن دلالان و سودجویان این بازار رونق گیرد و قیمت مرغ متعادل شود.

بازهم پای دلالان در افزیش قیمت

پیریایی یکی از فعالین حوزه مرغداری در گفت و گو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: در بازار مرغ و تخم مرغ چند وقتی است که به دلیل مشکل نهاده ها، قیمت مرغ مدام در حال افزایش است و نرخ ثابتی برای این کالای ضروری وجود ندارد.

وی افزود: تعیین قیمت مرغ دست مرغداری ها نیست بلکه شرایط دیگری سبب می شود تا وقتی مرغ به دست مصرف کننده می رسد با قیمتی بالا برسد و همین مرغ با نرخ مصوب در مغازه ها عرضه نمی شود و حداقل با سه الی چهار هزار تومان بالاتر فروخته می شود.

این فعال حوزه مرغداری عنوان کرد: یکی از مهمترین مشکلات در مرغداریها، این است که نهاده های دامی به اندازه کافی به دست مرغداریها نمی رسد و این میزانی که تامین می شود جوابگو نیست که سبب می شود تا مرغداریها برای تامین نهاده ها چاره ای جز خرید آن از بازار آزاد را نداشته باشند.

پیریایی خاطر نشان کرد: متاسفانه در بازار آزاد قیمت نهاده ها چندین برابر است که دلالان در این میان سواستفاده می کنند و نهاده ها را با قیمتی گزاف عرضه می کنند و به نظر یکی از مهمترین دلایل گرانی مرغ، وجود دلالان در بازار نهاده ها است.

وی بیان کرد: همین سبب می شود تا برخی از مرغداریها تمایلی به جوجه ریزی نداشته باشند و به دلیل ترس از ضرر و زیان در این بخش و کاهش جوجه ریزی، در نهایت تولید مرغ کاهش می یابد و بین عرضه و تقاضا اختلال رخ می دهد.

ضروری است برای خروج از این وضعیت آشفته بازار مرغ، دست دلالان از این بازار کوتاه شود و نظارت جدی وجود داشته باشد تا نهاده ها در بازار آزاد عرضه نشود بلکه همان نهاده در اختیار مرغداریها قرار گیرد.

تولید ۷۸ هزار تن گوشت مرغ در لرستان

اسفندیار حسنی مقدم رئیس جهاد کشاورزی لرستان اظهار داشت: سالانه ٧٨ هزار تن مرغ در استان تولید می شود و در مجموع سه درصد از گوشت سفید کشور در این استان تولید می شود.

وی با اشاره به مشکلات مرغداری ها افزود: یکی از چالش های تولید گوشت مرغ تأمین نهاده ها است به طوری که ۹۰ درصد نهاده هایی همچون ذرت وکنجاله سویا از خارج  تهیه می‌شود.

رئیس جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: با پیگیریهای انجام شده حدود صد درصد نیاز ذرت و ۵۰ درصد نیاز سویا مرغداری ها توسط دولت و وزارت جهاد کشاورزی تامین شده و در مجموع ۷۰ درصد جیره غذایی مرغداران توسط دولت تامین می شود.

حسنی مقدم عنوان کرد: یکی دیگر از مشکلات در این بخش، تاخیر در ارسال نهاده ها از بنادر است که پیگیری های لازم در حال انجام است تا با هماهنگی و همکاری وزارت جهاد کشاورزی این مشکل برطرف شود.

وی بیان کرد: با توجه به مشکلات موجود، ضروری است تا مرغداران نیز شرایط اقتصادی را درک کنند اما ما نیز موظف به پیگیری هستیم  و مشکلات مرغداران را در این زمینه مرتفع خواهیم کرد.

این در حالیست که گفته می شود قیمت هر کیلو مرغ در حال حاضر باید با ۲۴ هزار تومان به دست مصرف کننده برسد اما با گذری از خیابان چند نرخی بودن در بازار مرغ کاملا مشهود است به طوری که مرغ گرم با قیمت بین ۳۰ تا ۳۳ هزار تومان عرضه می شود.

ضرورت جلوگیری از قاچاق نهاده ها

مهرداد ویسکرمی نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی در این راستا به خبرنگار سفیرافلاک گفت: نهاده های دامی وقتی با قیمت مناسب به دست مرغداریها نرسد، سبب افزایش قیمت مرغ می شود.

وی افزود: گاهی نهاده های دامی به موقع وارد نمی شود و با دپو کردن آنها و دیر رسیدن به مرغداریها سبب بروز مشکلاتی در  مرغداریها می شود.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید در این زمینه برنامه ریزی لازم صورت گیرد و با توجه به این که مدتهاست در بازار مرغ تلاطم وجود دارد، باید از چند ماه پیش جوجه ریزی به میزان کافی صورت می گرفت تا اینگونه مشکلات و افزایش قیمت رخ ندهد.

ویسکرمی با اشاره به قاچاق نهاده های دامی گفت: توزیع ناعادلانه نهاده ها به واسطه قاچاق و افراد دلال در این میان سبب اختلال در بازار مرغ شده است.

بسته شدن دست دلالان

وی بیان کرد: وقتی این همه نهاده دامی در بازار آزاد وجود دارد نشان می دهد که بیشتر آنها به صورت قاچاق وارد می شود که ضروری است تا ابزارهای کنترل برای این موضوع فعال تر شوند و نباید اجازه داد کالایی که باید به صورت یارانه ای به دست مصرف کننده برسد، به دست دلال بیفتد و دلالان را با قیمت مضاعفی عرضه کنند.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: شکاف ها و سوراخ ها برای سواستفاده دلالان باید در این مسیر بسته شود تا اینگونه در بازار اختلال ایجاد نکنند.

حالا مدتهاست همه اقلام پرمصرف مانند برنج، روغن، گوشت، مرغ، تخم مرغ و شکر در ماراتن قیمت ها به رقابت می پردازند و هر روز یکی از آنها صدرنشین قیمت در بازار می شود و قیمتش سر به فلک می کشد.

این روزها قیمت مرغ در حالی بالا رفته که کنترل و ساماندهی آن کار محال و دشواری نیست بلکه کمی برنامه ریزی و اراده برای کنترل قیمت نیاز دارد تا این گرانی یا به اصطلاح حباب قیمت شکسته شود.

انتهای پیام/