قائدرحمت، معاون محیط زیست لرستان گفت: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در 3 استان مشاهده شده است، بنابراین لازم است مردم از تردد در کنار تالاب های لرستان خودداری کنند.

به گزارش ازناخبر نبی اله قائد رحمت در گفت و گو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: با توجه به این که در سه استان کشور آنفلوانزای پرندگان مشاهده شده ضروری است تا ساکنان مناطق تالابی، سدها و پرورش دهندگان طیور مراقب شیوع این بیماری از پرندگان مهاجر به طیور و ماکیان خود باشند.

وی با بیان اینکه افراد از نزدیک شدن و رفتن به تالابها جدا خودداری و از هرگونه تردد غیرضروری خودداری کنند افزود: در صورت بروز هرگونه تغییر در رفتار طیور و یا تلفات، مراتب به دامپزشکی یا محیط زیست اطلاع شود تا اقدامات لازم صورت گیرد.

معاون محیط زیست لرستان تصریح کرد: هم اکنون فصل مهاجرت پرندگان است و پرندگان زیادی در کنار تالاب ها این روزها حضور دارند که لازم است جوامع بومی و محلی از نزدیک شدن طیور خود به این کانون ها جلوگیری کنند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون موردی از آنفلوانزای پرندگان در استان مشاهده نشده است گفت: افرادی که اقدام به نگهداری طیور می کنند ضروری است تا از خروج طیور و تماس آنها با سایر پرندگان جلوگیری کنند تا پرندگان از این بیماری در امان باشند.

قائدرحمت خاطر نشان کرد: در استان لرستان حدود ۱۵ تالاب و بیش از ۱۰ سد و آب بند وجود دارد که احتمال ورود پرندگان مهاجر به آنها دور از انتظار نیست که با توجه به مشاهده آنفلوانزای پرندگان در یکی از استان های همجوار ضروری است تا نکات لازم در این راستا به دقت رعایت شود.

وی با بیان این که امسال صید و شکار ممنوع بوده است گفت: شهروندان از گوشت پرندگان صید شده به هیچ عنوان استفاده نکنند چرا که هر گونه تماس با پرندگان آلوده احتمال انتقال بیماری را دارد، در همین راستا گشت های مشترک دامپزشکی، محیط زیست و بهداشت فعال شدند و روزانه در سطح مناطق پر خطر به گشت و کنترل می پردازند.

انتهای پیام/