حجت الاسلام هادی کولیوند گفت:آنچه که می تواند گواه خوبی بر مواضع این آیت الله یزدی درایام فتنه ۸۸ باشد عبارت است از بیانات ایشان در مواجهه با عملکرد و سخنان برخی از خواص در آن ایام خطیر.

در گفتگو خبرنگار ازناخبر با مسئول محترم حوزه نمایندگی ولی فقیه در سپاه ناحیه ازنا در پی رحلت عالم مجاهد و پارسا آیت الله حاج شیخ محمّد یزدی رضوان الله علیه از ایشان خواستیم که مواضع انقلابی مرحوم آیت الله یزدی در مقابله با فتنه گران سال ۸۸ راتشریح نماید .

حجت السلام والمسلمین کولیوند ضمن تسلیت وفات این مرد بزرگ اظهارداشت :آنچه که می تواند گواه خوبی بر مواضع این فقیه مجاهد درایام فتنه ۸۸ باشد عبارت است از بیانات ایشان در مواجهه با عملکرد و سخنان برخی از خواص در آن ایام خطیر،که بنده به گوشه ای از آن ها اشاره می‌کنم.

حجت الاسلام کولیوند افزود: پس از نامه سرگشاده مرحوم هاشمی رفسنجانی به رهبر انقلاب اسلامی در ۱۹ خردادماه ۸۸ به کار بردن تعابیری مانند اینکه بخشی از مردم و جریان ها و احزاب این وضع را(اشاره به مناظره محمود احمدی‌نژاد و میرحسین موسوی) بیش از این برنمی تابند و آتش فشانهایی در جامعه شکل خواهد گرفت، آیت‌الله یزدی در واکنش به اظهارات مرحوم هاشمی گفت: مردم ما به راحتی می‌توانند قضاوت کنند.

وقتی مقام معظم رهبری در آخرین سخنرانی‌شان در روز ۱۴ خرداد در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) با صراحت همه مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کردند و امر به خودداری از درگیری و برخوردها فرمودند و تصریح کردند که اگر جایی کسانی دنبال ایجاد درگیری هستند یا خائن یا غافل هستند، دیگر چه عبارتی بالاتر از این است؟

این فقیه انقلابی در واکنش به محتوای نامه ی تهدید آمیز مرحوم هاشمی به رهبر انقلاب اسلامی گفته بود: این عبارت خیلی مفهوم دارد. مردم ما از این عبارات به راحتی می‌توانند بفهمند که منظور چیست؟ بنابراین هر کس در جریان انتخابات به عنوان تبلیغات انتخاباتی بخواهد در هر گوشه مملکت تشنجی با هر درجه‌ای ایجاد کند، به تعبیر مقام معظم رهبری یا خائن است و یا غافل. من به طور کلی می‌توانم بگویم که کشور رهبر دارد، مسئول کشور رهبر است و مسلما مردم و همه علما، روحانیت و مسئولان نظام به رهبری ایشان اعتقاد داشته و جملگی تابع فرامین و منویات ایشان هستند.

آقای هاشمی رفسنجانی مسئولیت مجمع تشخیص مصلحت را دارند و سمتی به عنوان رهبری ندارند.

رهبر کشور مسئول کل کشور است و امنیت کشور به عهده ایشان است. آرامش کشور به عهده ایشان است. ایشان دستورات لازم را صادر فرموده‌اند و می‌فرمایند: اگر کسی هم خلافی کرده یا خلافی کند، در جای خود تذکرات لازم را به او می‌دهند.

ایشان در ادامه خطاب به مرحوم هاشمی یادآور شده بود: مقام معظم رهبری اقدامات لازم را انجام می‌دهند. ایشان در جریان انتخابات برای پیشگیری از هرگونه التهاب و درگیری به صراحت دستوراتی به مقتضای رهبری‌شان داده اند. اجرای آنچه ایشان فرموده اند، وظیفه همه ماست و دیگر ما نباید در این جریانات تابع آنچه در برخی کشورهای خارجی و جاهای دیگر می‌گذرد که در ایام انتخابات درگیری، زد و خورد و کشت و کشتار به راه می اندازند، باشیم.

آیت‌الله یزدی در پاسخ به این مطلب که مرحوم هاشمی در نامه‌اش خطاب به مقام معظم رهبری نوشته بود که «برای رفع فتنه های خطرناک و خاموش کردن آتشی که هم اکنون دودش در فضا قابل مشاهده است، هر گونه که صلاح می دانید اقدام موثری بنمایید»گفته بود: ما چیزی به عنوان آتش و دود و این چیزها نمی‌فهمیم. مگر خدای ناکرده کسانی بخواهند فتنه‌ای برپا کنند…

همچنین ایشان در روزهایی که موسوی و کروبی پس از شکست در انتخابات، دروغ بزرگ تقلب را مطرح کرده بودند و با لشگرکشی‌های خیابانی سعی در باج گیری از نظام را داشتند، در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: میرحسین موسوی دارد جوهره خود را معرفی می‌کند و نظام موظف نیست که در‌باره سلامت انتخابات وی را قانع کند و مردم ما به اجبار به کسی رای نداده‌اند و رای همه ی مردم اختیاری بوده است. آقای موسوی هنوز زمانی که صندوق‌ها باز نشده بود اعلام پیروزی کرده‌است و این کار خلاف قوانین بود.

آیت‌الله یزدی در ادامه اظهاراتش در محکومیت دروغ تقلب در انتخابات، گفته بود: در چنین فضایی تعدادی اندک از آدم‌هایی که از هویت درستی برخوردار نیستند به اسم آشوب و فتنه قصد جان نظام را کرده‌اند و البته این فتنه‌ها نیز مثل ده‌ها فتنه کوچک و بزرگ تاریخ ۳۰ ساله انقلاب با حضور ملت مقتدر ایران خنثی می‌شود.

این عمار انقلاب در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص مرحوم هاشمی رفسنجانی نیز گفته بود: آقای هاشمی روحانی محترم، شناخته شده و سابقه‌داری هستند، متاسفانه در ایام انتخابات چه صحبت‌های مطرح شده در مناظرات و چه نامه به رهبری وضعیت خوبی را پیش نیاورد، البته مقام معظم رهبری حیثیت ایشان را حفظ کردند.

البته مواضع صریح و انقلابی آن مرحوم در فتنه هشت ماهه پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ ادامه دار بود.

روز ۲۷ تیر ۸۸ و تنها یک روز پس از اقامه نماز جمعه تهران توسط مرحوم هاشمی که سخنانش مورد استقبال رسانه های ضدانقلاب قرار گرفت، ایشان در جمع خبرنگاران حاضر شده و گفت: در حکومت اسلامی مشروعیت و مقبولیت با یکدیگر متفاوت است و همراهی مردم، برای حکومت مشروعیت ایجاد نمی‌کند.

آقای هاشمی رفسنجانی در خطبه‌ی اول و دوم خود زیربنای دیگری را مطرح کرده است که می‌خواهم بگویم حتما ایشان اشتباه کرده و اشتباه می‌کنند. به آنچه مورد اتفاق فقهای اسلامی و شیعه‌ی اثنی عشری است توجه نشده است و آن مسئله‌ی حق حاکمیت در نظام جمهوری اسلامی ایران است که ناشی از مردم و خداوند متعال است.

مشروعیت حاکمیت در اسلام از طرف خداوند است و مقبولیت حاکمیت با همراهی مردم است. درست است که بدون همراهی مردم هیچ حاکم اسلامی نمی‌تواند کاری انجام دهد اما همراهی مردم، مشروعیت حکومت را ایجاد نمی‌کند حتی در مورد پیامبر اسلام (ص) هم این‌گونه بود.

ایشان درادامه خطاب به مرحوم هاشمی این سوالات را مطرح کرده بود: چه کسی بود که اولین بذر تردید را افشاند؟ قبل از انتخابات چه کسی به مقام معظم رهبری نامه نوشت و گفت که در خیابان‌ها آتش فتنه ایجاد شده و دود آن به چشم این و آن می‌رود؟ چه کسی جز خود ایشان( مرحوم هاشمی) بذر تردید را افشاند؟ مسئله خیانت و تقلب در انتخابات را چه کسی مطرح کرد و کجا مطرح شد؟ در زمانی که هنوز انتخابات اعلام نشده بود! این چه معنا دارد؟ بذر تردید را چه کسی افشاند؟ باید با آنها برخورد شود. چه گروه‌هایی کمک کردند تا این بذر آبیاری شود و این همه فساد و فتنه در خیابان‌ها ایجاد شده و امنیت کشور را زیر سوال بردند؟

آیت‌الله یزدی در واکنش به سکوت مرحوم هاشمی در ایام فتنه انگیزی موسوی و کروبی نیز گفته بود: بعد از انتخابات و فتنه‌ها و سخنرانی رهبری، سکوت معنادار آقای هاشمی یعنی چه؟ آیا این تنها فقط یک سکوت است؟ این سکوت نوعی حمایت و طرفداری از جبهه مخالف و تایید صحنه‌های خیابانی است.

همچنین ایشان خطاب به مرحوم هاشمی گفته بود: این‌که می‌گویید فضا را طوری آماده کنید که هر کس حرفش را بزند یعنی چه؟ یعنی موسوی بگوید باید انتخابات باطل شود؟ چون در مناظره در مورد آقای هاشمی صحبت شده است؟ در واقع نمی‌دانم منظور ایشان چه بوده است؟ آقای هاشمی با آن همه سوابقی که دارید و موقعیت کنونی آیا مصلحت کشور این طور ایجاب می‌کند؟

آیت‌الله یزدی با انتقاد از سکوت مرحوم هاشمی و عدم پشتیبانی‌اش از ولایت فقیه در ایام فتنه، گفته بود: حداقل به اندازه حمایت رهبری از شما، شما از رهبر حمایت می‌کردید. متاسفانه این روش‌ها و برخوردها از شما خلاف انتظار بود.

این بود خلاصه ای از مواضع و بیانات این فقیه مجاهد در قبال فتنه۸۸.

خداوند متعال بر علو درجات این مرد بزرگ بیفزاید.

انتهای پیام /