چند روز تا شب یلدا باقی مانده است؛ با نزدیک شدن به پیک زمستانی کرونا و حضور میهمان ناخوانده در دورهمی ها، یلدای امسال متفاوت برگزار می شود.

به گزارش ازناخبر به نقل از سفیرافلاک، چند روز تا آغاز فصل زمستان باقی مانده است، پاییز آخرین روزهای برگ ریزان زیبا را پشت سر می گذارد و کم کم زمستان سرد با خاطره آدم برفی و یخبندان از راه می رسد.

نخستین شب اول زمستان که بلندترین شب سال نام دارد را، شب چله یا شب یلدا می گویند شبی که حدود یک دقیقه از شب های دیگر طولانی تر است و برگزاری مراسم دورهمی شب یلدا در ایران قدمتی دیرینه دارد که همه فامیل در منزل بزرگترین فرد خانواده جمع می شوند و یک شب را دور هم سپری می کنند.

در این شب حافظ خوانی و قصه گویی توسط بزرگترها انجام می شود و با خوراکی های متنوع و مختص این شب مانند هندوانه، انار، آجیل، شیرینی، کدو حلوایی و تنقلات دیگر از مهمانان پذیرایی می گردد.

با توجه به دغدغه ها و مشکلاتی که این روزها همه را درگیر کرده است، مهمترین هدف در این شب این است که به بهانه بلندترین شب سال اعضای فامیل و خانواده کمی بیشتر کنار هم باشند.

یلدایی متفاوت

اما شب چله امسال با سال های گذشته بسیار متفاوت است، امسال کرونا در کمین است که با کوچکترین غفلت و بی احتیاطی قربانی بگیرد، همان ویروسی که حدود ۱۰ ماه است به جان انسانها رخنه کرده و بی رحمانه در هر سن و سالی افراد را مبتلا و گاهی جان انسان را می گیرد.

از ابتدای شیوع کرونا تاکنون پیک های مختلفی از این بیماری رخ داده است که در هر پیک گاهی روزانه تا ۵۰۰ نفر جانباخته و هزاران نفر مبتلا شده اند.

در پیک جدید پاییزه کرونا، افراد زیادی به صورت خانوادگی به این ویروس مبتلا شدند، متاسفانه یکی از شدیدترین پیک ها در این ایام بود که خانواده های زیادی عزیزان خود را از دست دادند.

کرونا مهمان ناخوانده شب چله

دورهمی های خانوادگی، مهمانی های کوچک و بزرگ، برگزاری مراسم عزا و عروسی از مهمترین دلایل شیوع کرونا بوده که افراد مبتلا می شوند و در واقع کرونا در همین مهمانی ها، دست به دست می چرخد تا بالاخره قرعه کرونا به اسم یکی درمی آید و فرد را مبتلا می کند.

این روزها کادر درمان و همه متخصصان تاکید می کنند که در خانه ماندن بهترین راه جلوگیری از شیوع کروناست، در برخی از موارد افراد ناقل کرونا هستند اما هیچ علائمی ندارند، این افراد در هر مراسم و دورهمی می توانند ده ها نفر را مبتلا کنند بدون این که از بیماری خود مطلع باشند.

با توجه به این که هوا سرد شده و همه در و پنجره ها بسته می باشند، دورهمی های شب یلدا بهترین فرصت برای انتقال کرونا به دیگران است اما می توان این دورهمی ها را به زمان دیگری موکول کرد تا بتوانیم کرونا را شکست دهیم.

اگرچه تا سال های گذشته بسیار تاکید می شد که شب یلدا فضای مجازی را یک شب کنار بگذاریم و به دیدار بزرگترها برویم اما امسال توصیه می شود مهمانی های شب یلدا به حداقل برسد در فضای مجازی با اقوام و آشنایان ارتباط برقرار شود.

این روزها آمار کرونا نزولی شده که اگر بی احتیاطی و غفلتی از پروتکل های بهداشتی صورت گیرد، دوباره آمار کرونا مانند چند هفته قبل مجدد بالا می رود و باز هم قربانیان کرونا افزایش می یابد.

طی سه هفته گذشته محدودیت های کرونایی انجام شد که در کاهش آمار کرونا نقش مهمی داشت، در کنار آن طرح بزرگ شهید سلیمانی در سراسر کشور با هدف غربالگری، بیمار یابی و قرنطینه آغاز شد که نتیجه اجرای این طرح در سراسر کشور کاملا محسوس بوده و همه این روزها در تلاش هستند که شیوع کرونا را کاهش دهند.

دورهمی های شب یلدا، تهدید سلامتی

شب یلدا فقط یک شب است، با محدود کردن مهمانی ها و دورهمی ها می توان، سلامتی را به خانواده و فامیل هدیه داد و در فرصت های دیگری دوباره اعضای فامیل و خانواده دور هم جمع شوند.

رعایت پروتکل های بهداشتی مانند فاصله فیزیکی با دیگران، شست و شوی مرتب دستها با صابون، استفاده از ماسک، عدم خروج غیرضروری از منزل و عدم حضور در مکان های شلوغ می توانند اقداماتی ساده اما بسیار موثر برای جلوگیری از شیوع کرونا باشد.

با توجه به این که با اعمال محدودیت ها، وضعیت رنگ ها در برخی از شهرها از قرمز به زرد و نارنجی تغییر کرده است، متاسفانه برخی بدون توجه به این که کرونا همچنان در کمین است، این روزها مشغول خرید اقلام شب یلدا هستند.

صف هایی در مقابل آجیل فروشی، قنادی و مراکز دیگر این روزها برپا شده که زنگ خطر خیز دوباره را نشان می دهد، در بسیاری از مراکز خرید اقلام شب یلدا خبری از رعایت پروتکل های بهداشتی و یا ماسک نیست که همین کرونا را برای خودنمایی دوباره آماده می کند.

یلدا در بستر مجازی

این روزها نیاز است که مسئولین و متولیان با ایجاد گشت ها و نظارت هایی در بازار، بر رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید داشته باشند تا پیک جدید از کرونا رخ ندهد.

در گوشه و کنار کشور مراسم سنتی و دیرینه شب یلدا به شکل خاصی برگزار می شود که ریشه در سنت و آیین های فرهنگی هر منطقه دارد. در استان لرستان هر ساله در شب یلدا اعضای خانواده در منزل بزرگترین فرد فامیل جمع می شوند، این شب در زبان لری «شو چله» نام دارد و با تنقلاتی مانند گندم شادونه، آجیل، کشمش و بادام، انار و میوه های زمستانی، هندوانه و شیرینی از مهمانان پذیرایی می کنند.

اما برای حفظ سلامتی خود و دیگران ضروری است تا امسال مراسم شب یلدا و برگزاری هر رسم و رسومی از شب یلدا محدود شود تا شرایط را برای جولان کرونا مهیا نکنیم.

۳۴ شهرستان در وضعیت قرمز، ۲۶۰ شهرستان نارنجی و ۱۵۴ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند که در صورت عدم رعایت پروتکل ها باز هم وضعیت قرمز میهمان بسیاری از شهرها می شود.

ابتلای ۵۷ هزار لرستانی به کرونا

مریم کوشکی دبیر ستاد مقابله با کرونا در لرستان اظهار داشت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۵۷ هزار و ۷۸۱ نفر در استان به کرونا مبتلا شده اند که متاسفانه ۱۲۱۳ نفر تاکنون فوت کرده اند.

وی با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی افزود: از آغاز اجرای این طرح تاکنون ۴۳ هزار نفر در استان غربالگری شده اند که این طرح با همکاری هلال احمر، بسیج و دانشگاه علوم پزشکی در حال اجرا است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا تصریح کرد: اجرای این طرح سبب کاهش ابتلا و مرگ و میر کرونا در استان شده و ضروری است تا همه مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند تا همچنان آمار شیوع کاهش یابد.

نگرانی از دورهمی های شب یلدا و خیز مجدد کرونا

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: یکی از نگرانی های جدی، برگزاری دورهمی های شب یلدا است در حالی که با اعمال محدودیت ها طی هفته های گذشته و همکاری مردم، شاهد کاهش جدی در تعداد موارد بستری روزانه و به دنبال آن کاهش موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور بودیم که ضروری است از هر گونه اقدام نسبت به برگزاری مراسم شب یلدا و دورهمی خودداری شود.

وی افزود: مدافعان سلامت مشغول خدمت رسانی به بیماران در بیمارستانها هستند و انتظار مدافعان سلامت کشور از مردم این است که با تداوم همکاری مسئولانه خود در عمل به توصیه های بهداشتی، از هر گونه اقدام نسبت به برگزاری دورهمی و مهمانی خانوادگی به ویژه در شب یلدا خودداری کنند.

حالا امسال یلدا را در فضای مجازی تجریه کنیم، می توانیم هم شب یلدا را در خانه خودمان برگزار کنیم و هم ازطریق فضای مجازی با خانواده و فامیل در ارتباط باشیم، آنقدر برای سلامتی دیگران اهمیت قائل هستیم که برگزاری این مراسم را به زمان دیگری موکول می کنیم.

انتهای پیام/