اجرای «طرح شهید سلیمانی» با حضور پرشور بسیجیان، درد و رنج بیماران کرونایی را برای بسیاری از خانواده ها کم کرده است و همین خدمت های خالصانه التیامی بر درد بیماران است.

به گزارش ازناخبر به نقل از سفیرافلاک، مدتهاست اخبار کرونا را دنبال می کنیم، تعداد مبتلایان، جانباختگان و خبرهای ویژه واکسن کرونا؛ با شنیدن هر خبر تلخ از کرونا نگرانی هایمان بیشتر می شود، اینکه روزانه تعدادی از هموطنانمان جان خود را از دست می دهند و هزاران نفر مبتلا می شوند بسیار ناراحت کننده است.

موج های کرونا پشت سر هم می آیند و رکوردهای مرگ و میر و ابتلا به کرونا هر روز بخشی از کشور را در برمی گیرد و این بیماری هر روز چهره ای جدید با علائمی خاص از خود نشان می دهد، کرونا با کسی شوخی ندارد، بزرگ و کوچک هم نمی شناسد و مانند باد پاییزی، جان انسانها را خزان می کند.

از همان روزهای اول شیوع کرونا، بسیج مانند همیشه نخستین گام ها را برای خدمت رسانی در این حوزه برداشت، جوانان بسیجی و جهادگر کوله هایی را بر کمر بستند و نیت کردند که برای مقابله با ویروس کرونا وارد میدان شوند، یکی معابر را ضدعفونی می کرد، یکی توزیع ماسک را بر عهده داشت، دیگری به کمک افراد محله بسته های معیشتی تهیه و توزیع می کرد و خواهران بسیجی هم مشغول تهیه ماسک و لباس های پوششی و حفاظتی بودند.

طعم شیرین خدمت

فرقی نمی کرد چطور و چگونه خدمت کنند، هدفشان این بود که برای خدمت به همنوع خود از هیچ کوشش دریغ نکنند و با وجود گذشت ۱۰ ماه از شیوع کرونا در کشور همچنان جهادگرانه در این عرصه بدون خستگی مشغول به خدمت رسانی هستند.

با موج اخیر شیوع کرونا که مرگ و میرهای بسیار زیادی را به دنبال داشت، طرح شهید سلیمانی با همکاری بسیج و سپاه، هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی آغاز شد، طرحی که با گذشت چند هفته توانسته تسکین دردهای افرادی باشد که از کرونا رنج کشیده اند.

طرح مزین به نام شهید سلیمانی در سراسر کشور در حال انجام است که با گذشت چندین هفته آثار بسیار زیادی به همراه داشته و شیوع و مرگ و میر ناشی از کرونا را بسیار کاهش داده به طوری که وضعیت بسیاری از استانها و شهرستان از رنگ قرمز به نارنجی تبدیل شده است.

پزشکان و پرستارانی هم جهادگرانه برای خدمت در این طرح عزم خود را جزم کردند و همراه و همگام با سایر بسیجیان در این طرح محله محور اقداماتی را انجام می دهند و یا اینکه آماده هستند تا در صورت نیاز در بیمارستان خدمت کنند.

در این روزهای پاییزی، جوانان و نوجوانانی در جاهای مختلف شهر مشغول توزیع ماسک در بین رهگذرانی هستند که ماسک به همراه ندارند، ضدعفونی کردن معابر و خیابانها بخش دیگری از فعالیت های جهادگران است که جانانه و ایثارگانه برای مقابله با کرونا اقدام می کنند.

مشارکت ۳۷۰۰ بسیجی لرستان در طرح شهید سلیمانی

سرهنگ عبدالوحید ملک آراء در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: طرح شهید سلیمانی با هدف کاهش شیوع و قطع زنجیره انتقال کرونا آغاز شده و همچنان ادامه دارد که در این چند هفته در کاهش شیوع کرونا بسیار موثر بوده است.

وی افزود: چهار کمیته حمایتی، مراقبتی، نظارتی و آموزشی در راستای اجرای این طرح تشکیل شده است و هر کدام از کمیته ها در بخشی فعالیت می کنند که عملیات محله محور و حمایتی به عهده بسیج و سپاه است که در این طرح سه هزار و ۷۰۰ بسیجی همراهی می کنند.

مسئول بسیج جامعه پزشکی لرستان تصریح کرد: تاکنون ۲۱ هزار و ۱۸۸ بسته معیشتی تهیه وتوسط پایگاه های مقاومت در بین خانوارهای نیازمند شناسایی شده که به دلیل کرونا در دوران قرنطینه هستند، توزیع شده است.

ملک آراء عنوان کرد: علاوه بر این اقدام حمایتی، نیروهای تخصصی مانند پزشک و پرستار آماده شده اند که در صورت نیاز در بیمارستانها و مراکز درمانی خدمت رسانی نمایند.

وی با اشاره به سالروز شهادت شهید سلیمانی گفت: برنامه ریزی لازم صورت گرفته تا همزمان با سالروز شهادت شهید سلیمانی تیم های درمانی و بهداشتی به مناطق محروم و حاشیه شهر در استان اعزام شوند که در این راستا تاکنون ۱۰ تیم برای این مناسب در نظر گرفته شده است.

غربالگری ۴۳ هزار لرستانی 

مریم کوشکی دبیر ستاد مقابله با کرونا لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: طرح شهید سلیمانی همزمان با سراسر کشور در استان لرستان با مشارکت بسیجیان، هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی از ابتدای آذرماه آغاز شده و تاکنون بالغ بر ۴۳ هزار نفر در راستای این طرح غربالگری شده اند.

وی افزود: همچنین بیش از ۱۰ هزار نفر توسط تیم های پزشکی مراکز جامع سلامت غربالگری شده اند که از ابتدای اجرای این طرح، کاهش شیوع و مرگ و میر کرونا را به دنبال داشته است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا لرستان با اشاره به دیگر اقدامات در این طرح گفت: در این مدت ۱۳ هزار و ۲۳۰ مورد بازرسی از اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع غذا در استان صورت گرفته که تذکرات لازم به مراکزی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکرده اند داده شده است و ۱۹۰ مرکز به دلیل نداشتن شرایط بهداشتی پلمب شده است.

کوشکی به آمار ابتلا و فوت کرونا در استان اشاره کرد و افزود:  تاکنون ۵۸ هزار و ۴۱۲ نفر در استان به کرونا مبتلا شده و متاسفانه هزار و ۲۳۳ نفر بر اثر کرونا فوت کرده اند.

خدمت رسانی به ۱۳ هزار نفر در طرح ناظران سلامت

صارم رضایی مدیر عامل جمعیت هلال احمر لرستان گفت: طرح ناظران سلامت با حضور با حضور ۳۷۰ نفر آغاز شده و تاکنون به بیش از ۱۳ هزار لرستانی در اجرای این طرح خدماتی رسانی شده است.

وی بیان کرد: جمعیت جوانان هلال احمر به سه هزار مکان تحت پوشش در نظر گرفته شده خدمت رسانی کرده و این طرح با جدیت و حضور پرشور جوانان در حال انجام است.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر لرستان عنوان کرد: برای اجرای این طرح از ظرفیت خانه های هلال نیز استفاده شده که نهایت خدمت رسانی برای مقابله با کرونا و کاهش شیوع توسط جوانان جمعیت در حال انجام است.

رضایی عنوان کرد: توصیه به رعایت پروتکل های بهداشتی، تذکر به مراجعین ادارات، اصناف و مشتریان برای رعایت پروتکل های بهداشتی، تماس با خانواده های بیمار و ارائه خدمات دیگر بخشی از برنامه های ناظران سلامت در این طرح است.

یلدا و نگرانی از شیوع کرونا

در موج جدید کرونا که روزانه حدود ۵۰۰ نفر در کشور جان خود را بر اثر کرونا از دست می دادند، بسیاری از ابتلاهای کرونا به دلیل دورهمی و برگزاری مهمانی هایی بود که برگزار شد، علیرغم همه تاکیدات مبنی بر خودداری از دورهمی و مهمانی ها اما برخی توجه چندانی ندارند که این امر سبب شیوع کرونا می شود.

حالا که با اعمال محدودیت ها و اجرای طرح شهید سلیمانی آمارها نزولی شده، نباید اجازه داد که شب یلدا و برگزاری مهمانی ها دوباره سبب خیز کرونا شود و خانواده های زیادی را داغدار کند.

شب یلدا را می توان در خانه ماند و به صورت مجازی با اطرافیانمان ارتباط برقرار کنیم و سلامتی را به آنها هدیه دهیم تا با شکست کرونا، در مناسبت های بعدی کنار هم باشیم.

انتهای پیام/