این روزها برخی نامزدهای احتمالی شوراهای شهر و روستا تبلیغات زودهنگام خود را در فضای مجازی آغاز کرده اند، یارکشی ها در حال انجام است و سریال وعده های بی عمل بار دیگر تکرار می شود.

به گزارش ازناخبر ؛ به نقل از سفیرافلاک، پنج ماه تا برگزاری ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا باقی مانده و انتخابات در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد اما برخی از اعضای شورای قبلی و کاندیداهایی که قصد ورود به این پارلمان محلی را دارند بسیار زودتر از آنچه گفته می شود، تنور تبلیغات انتخابات را گرم کرده اند.

در این روزها فضای مجازی یکی از بهترین عرصه ها برای تبلیغات زودهنگام کاندیدهای شورای شهر و روستا شده به طوری که کانال ها و گروه هایی به اسم دلسوزان و آبادگران شهر ایجاد شده و یارکشی ها در این فضا آغاز شده است.

آغاز تبلیغات زودهنگام در عرصه فضای مجازی

هر چه به انتخابات و ثبت نام کاندیداها نزدیک تر می شویم، چهره های جدید و گاها چهره های قبلی اعضای شورای شهر بیشتر نمایان می شود؛ با توجه به شرایط کرونایی، شکل و شمایل یارکشی و تبلیغات هم کمی متفاوت شده، برخی فقط از فضای مجازی برای تبلیغات استفاده می کنند و برخی هم این روزها در بین شهر و کمک کردن، خود را معرفی می کنند البته کمک کردنی که همراه با یک عکس سلفی و انتشار آن به صورت حداکثری است، عده ای در این میان همچنان رای گیری طایفه ای و فامیلی را بر همه تبلیغات فضای مجازی ترجیح می دهند و در بین فامیل و آشنا، کار خود را آغاز کرده اند.

برخی انگار مدتهاست خود را به خواب زده اند و با شنیدن زنگ انتخابات از خواب بیدار شده و از این فرصت برای ورود به شورای جدید استفاده می کنند، حالا آبادانی و توسعه شهر مهمترین دغدغه این کاندیداها شده و تنها راه حل مشکلات شهری و روستایی را ورود خودشان در این پارلمان می دانند.

در بین افرادی که اقدام به تبلیغات زودهنگام کرده اند، رد پای اعضای قبلی شوراهای شهر دیده می شود، افرادی که در این دوره هم گُلی به سر شهر نزدند و حالا مجدد دست و پا می زنند تا دوباره به شورا راه یابند.

زنگ انتخابات، عده ای را بیدار کرد

در میان این افراد بودند اعضایی که از رسانه ها گریزان بودند و برای پاسخ به هر سوالی طفره می رفتند اما حالا خود را رفیق درجه یک رسانه ها می دانند و سعی می کنند از هر راهی برای اثرگذاری در اذهان رای دهندگان و مردم شهر استفاده کنند تا رای بیشتری را از آن خود کنند.

با توجه به سبقه شورای شهر در این سالها اعم از حواشی های بدون پایان، عدم تحقق وعده ها، نبود نتیجه از فعالیتها، عدم توسعه و آبادانی، مردم دل خوشی از شوراها ندارند چرا که بسیاری بر این عقیده هستند که اعضای شورای شهر فقط در زمان تبلیغات و انتخابات دوستدار مردم هستند و پس از ورود به شورا هر آنچه گفته اند را به فراموشی می سپارند.

عده ای که سالهاست از حضورشان در شورای شهر می گذرد و اندک فعالیتی برای آبادانی انجام نداده اند حالا تبلیغات زیرپوستی شان برای ورود دوباره به شورای شهر بیشتر از همه است.

تبلیغات زیرپوست شهر

با نگاهی گذرا به شهر می توان دید که این روزها اگرچه هنوز جزء خدمت شورای پنجم است اما اعضای شورا کار را نیمه تعطیل کرده و مشغول به فعالیت های خود برای تبلیغات انتخابات هستند.

پروژه های نیمه کاره سطح شهر که رها شده اند نمونه ای از هزاران اقداماتی است که اعضای شورا در پس آنها وعده های فراوانی داده اند اما گویا این روزها فرصتی برای پیگیری آنها ندارند و عرصه را فقط برای تبلیغات مناسب می دانند.

با گذشت پنج دوره از عمر شوراها اما به نظر می رسد آنگونه که باید اعضای شورای شهر به وظیفه خود عمل نکرده اند، نگاه به کارنامه شوراها پر از نمره های مردودی است که اختلاف، دو دوستگی، عمل نکردن به وعده ها، حاشیه هایی با شهرداران و متاسفانه فساد مالی در آنها مشهود است.

پروژه های نیمه کاره ثمره چند سال فعالیت شورا

رفتن به شورا را فرصتی برای رسیدن به منافع خود می دانند اما عده ای هم برای خدمت و پیشبرد برنامه ها و توسعه شهر وارد شورا شده اند که حساب این دو از هم جداست اما به نظر می رسد برخی در شورا فقط ساز مخالف می زنند و به جای همفکری و مشورت، راهشان یکی نیست.

گاهی از سر لج و لجبازی اعضای شورای شهر، شهردارانی را انتخاب و یا برکنار می کنند و به جای هم اندیشی و انتخاب فردی توانمند برای شهر، سیاسی بازی و جناحی رفتار می کنند.

کم نیستند پروژه های نیمه کاره یا بلااستفاده ای که روزگاری توسط همین اعضای شورا در بوق و کرنا شده بود اما بعد از افتتاح، کاربردی نبودن آنها سبب شده تا به عنوان یک پروژه خاک بخورند و بدون استفاده باقی بمانند.

در حالی که با همین هزینه ها می شد پروژه های اولویت داری را که مردم مطالبه دارند را انجام دهند اما بی توجهی به این موضوع و تنها اینکه کاری انجام شود سبب شده تا هزینه های زیادی از بیت المال هدر رود.

این روزها بسیاری از شهرداری ها حال و روز خوشی ندارند، حقوق های معوقه، اخراج، دستگیری اعضای شورا و یا شهردار، فسادهای مالی بلای جان شهرداری شده و همین عرصه را برای ارائه خدمت به مردم تنگ کرده است.

سیاسی کاری در شورا و از دست رفتن فرصت ها

 نیروی مازاد، یکی از مهمترین مشکلات در شهرداری است که بسیاری از این نیروها به صورت سفارشی و پارتی بازی وارد شهرداری شده اند و امروز بالغ بر ۳۵۰ هزار نیروی مازاد در شهرداری های کشور وجود دارد.

بسیاری از مردم گلایه دارند که چرا اعضای شورای شهر اقوام و فامیل خود را وارد شهرداری کرده اند؟ اگر فرصتی برای استخدام وجود دارد چرا به صورت آزمون برگزار نشده تا داوطلبان با هم رقابت کنند؟

همان اعضایی که در زمان تبلیغات از دیگران یاری می گیرند بعد از ورود به شورا فرصتی دارند تا این همه زحمات را جبران کنند و چه بهتر این که برخی از این افراد را استخدام کنند.

به گفته رئیس شهرداریها و دهیاریهای کشور ۵۰ نفر از اعضای شورا دستگیر شده اند، اتهام های فساد مالی مهمترین دلیل دستگیری این افراد بوده که در شهرهای بزرگ و کوچک در این مدت شنیده شده است.

فسادهای مالی بلای جان شوراها

در استان لرستان نیز در این دوره تعدادی از اعضای شوراهای شهر و روستا و برخی از شهرداران دستگیر شدند، همین فسادهای مالی سبب بی اعتمادی مردم به آنها می شود اگر چه پاک دستانی هم در شوراها با نیت توسعه شهر وارد شده اند اما به نظر می رسد نه تنها آبادانی دیده نمی شود بلکه تنها پروژه های نیمه کاره و زخمی از این دوره شورا به جا مانده است.

به دلیل عدم تخصصی بودن افراد در کمیسیون ها، پروژه ها و مصوباتی به تصویب می رسند نه تنها مطالبه مردم نبوده و مشکلی از شهر را حل نمی کند بلکه مشکلی دیگر را ایجاد می کند و جز مزاحمت ثمره ای ندارد.

یکی دیگر از موضوعاتی که باید به صورت ویژه مد نظر مسئولین باشد این است که تایید صلاحیت برخی از افراد گاهی در شب انتخابات صورت می گیرد، به طوری که بعد از زمان اعلام نهایی اسامی و تبلیغات، برخی که صلاحیتشان به هر دلیلی تایید نشده به هر دری می زنند تا تایید شوند و در ماراتن انتخابات شوراها حضور داشته باشند.

شوراها باید منافع مردم را بر هر چیزی ترجیح دهند

ابراهیم طهماسبی کارشناس اجتماعی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: شوارها با هدف توسعه و رفع مشکلات در فضای شهری و روستایی تشکیل می شوند و اعضای این شورا توسط مردم انتخاب شده و در واقع مردم به این افراد اختیار می دهند که با ارائه راهکارها بتوانند در چارچوب قانون به وظایف خود عمل کنند و برای شهر اقداماتی انجام دهند.

وی افزود: متاسفانه برخی از افراد با ورود به شورا، برای منافع خود تلاش می کنند در حالی که باید منافع مردم را بر منافع خود ترجیح دهند تا بتوانند در سال های خدمت در شورا موثر واقع شوند.

کارشناس اجتماعی با اشاره به اختلاف نظر اعضای شورای شهر در بسیاری از موارد گفت: یکی از مهمترین دلایل اختلافات اعضای شورای شهر، انتخاب شهردار است و گاهی به دلیل دو دستگی که در شوراها دیده می شود برای انتخاب شهردار، شوراها دچار اختلافات و تعلل می شوند.

ضرورت انتخاب افراد توانمند برای ورود به شورا

طهماسبی با بیان اینکه مردم در انتخابات باید افراد توانمند را انتخاب کنند تصریح کرد: برخی از افرادی که کاندید شوراها می شوند، شرایط حضور را دارند اما ممکن است توانایی لازم در اداره امور شورا را نداشته باشند و در اجرای کارهای گروهی کارنامه خوبی از آنها باقی نماند.

وی ضعف نظارتی را مهمترین مشکل در شوراها برشمرد و گفت: با توجه به اینکه در برخی از موارد در شهرداری ها و شوراها مشکلاتی مانند فسادهای مالی دیده می شود به دلیل ضعف نظارت است و اگر دستگاه های نظارتی به اقدامات آنها نظارت کنند این فسادها کاهش می یابد.

کارشناس اجتماعی با اشاره به تبلیغات پر هزینه برخی از افراد برای ورود به شورا افزود: عده ای از مدتها قبل از مهلت قانونی اقدام به فراهم کردن جو تبلیغاتی می کنند و در واقع یارکشی های خود را آنگونه که می خواهند انجام می دهند که برای این تبلیغات هزینه هایی کلانی هم صرف می کنند.

طهماسبی خاطرنشان کرد: مردم توجه کنند که از انتخاب افراد به صورت قبلیه ای و طایفه ای خودداری کنند و افرادی را که شایستگی لازم دارند وارد شورا نمایند تا بتوانند این افراد با ارائه چند طرح و راهکار، توسعه را به شهر هدیه دهند.

تبلیغات زودهنگام جرم است

محمود ثمینی معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان با اشاره به انتخابات پیش رو گفت: از تجربه انتخابات گذشته برای برگزاری انتخابات پیش رو استفاده می شود و برنامه ریزی و همکاری از مهمترین عوامل اثرگذار در برگزاری انتخابات سالم است.

وی افزود: مسئولیت امنیت و نظم انتخابات بر عهده نیروی انتظامی بوده و دستگاه‌های اجرایی به عنوان همکاران این نهاد فعالیت می کنند.

معاون سیاسی استانداری لرستان تصریح کرد: باید ضعف های انتخابات قبلی شناسایی و رفع شوند و از هم اکنون جلسات مستمری برای برگزاری یک انتخابات سالم و پرشور صورت می گیرد.

ثمینی با اشاره به تبلیغات زودهنگام برخی از کاندیداهای احتمالی شوراها گفت:  گزارش هایی مبنی بر اقدام برخی از افراد در خصوص آغاز تبلیغات شوراهای اسلامی شهر و روستا اعلام شده که هر اقدامی در جهت ایجاد تجمع غیرقانونی وجرم تلقی می شود.

حالا که فقط چند ماه تا رسیدن انتخابات باقی مانده، بهتر است افرادی که قصد ورود به شورای شهر و یا روستا را دارند در تبلیغات قانونی خود فقط آنچه که در توان دارند را بیان کنند، وعده های نشدنی و غیر ممکن تنها مردم را دلسرد می کند.

در شورا با همفکری بهترین فرصت است که برای توسعه شهر گام هایی برداشته شود، با مشورت و ارائه ایده ها و راهکارها می توان فضای شهری را به بهترین شکل آراسته کرد، شهرهایی که می توانند زمینه را برای توسعه در بخش های دیگر مانند جذب توریست فراهم کنند.

انتهای پیام/