مختاری گفت: واکسن‌های خارجی قابل اعتماد نیست و احتمال شیطنت وجود دارد بنابراین بهتر است به توانایی متخصصان داخلی اتکا کنیم.

به گزارش ازناخبر به نقل از سفیر افلاک مهدی مختاری در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: یک واکسن برای تایید شدن باید مراحل مختلفی را طی کند و مطالعات گوناگونی را پشت سر بگذارد تا به تأیید نهایی برسد که آخرین مرحله واکسن، مطالعات انسانی است.

وی افزود: اگر نتیجه تست انسانی موفقیت آمیز باشد واکسن توسط سازمان‌های معتبر مجوز استفاده را می‌گیرد؛سازمان بهداشت جهانی از نهادهای معتبری است که اگر یک دارو بخواهد به صورت جهانی مورد استفاده قرار بگیرد معمولاً تاییدیه این سازمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

دکتری بهداشت محیط و استاد دانشگاه عنوان کرد: در برخی کشورها نیز وزارت بهداشت یا سازمان‌های متولی بهداشت و سلامتی وجود دارد که اگر واکسن را تأیید کنند می‌تواند برای مردم کشور خودشان مورد استفاده قرار بگیرد.

وی در رابطه با نگرانی رهبر معظم انقلاب در رابطه با احتمال آلوده بودن واکسن‌های خارجی، تصریح کرد: با توجه به مسائل سیاسی و اجتماعی‌ که با کشورهایی مثل آمریکا و انگلیس داریم باید با دوراندیشی و آینده نگری به این موضوع نگاه کنیم و فراموش نکنیم که احتیاط شرط عقل است.

مختاری بیان کرد: این احتمال وجود دارد که در واکسن هایی که قرار است به ایران فروخته شود شیطنت‌هایی اتفاق بیفتد؛ ما در بحث خون‌های آلوده فرانسه هم همین مسئله را داشتیم که نباید تکرار شود، با توجه به اینکه در کشور خودمان روی موضوع واکسن سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام شده، خوشبختانه نتایج خوبی هم در مرحله تست حیوانی حاصل شده و در حال حاضر واکسن به مرحله آزمایش انسانی رسیده بنابراین بهتر است به تولید داخلی اتکا کنیم.

وی تصریح کرد: اگر واکسن داخلی مورد حمایت قرار بگیرد احتمالات ناشی از واکسن‌های خارجی که ممکن است برای کشورهایی مثل ایران مشکل‌ساز شود وجود نخواهد داشت و ما با اطمینان می‌توانیم از این واکسن‌های داخلی استفاده کنیم.

دکتری بهداشت محیط و استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: آخرین مرحله تایید یک واکسن فاز انسانی است که این مرحله از ابتدای دی ماه در کشور ما شروع شده و احتمالا تا پایان سال واکسن آماده می‌شود و اگر مشکل خاصی نداشته باشد تاییدیه آن تا پایان سال صادر و تا بهار ۱۴۰۰ می‌توانیم واکسن تولید داخل داشته باشیم.

وی گفت: اگر واکسنی بتواند حدود ۷۰ درصد ایمنی در جامعه ایجاد کند واکسن موفقی است؛ ما ایمنی بالای ۷۰ تا ۸۰ درصد را از واکسن ایرانی انتظار داریم البته همه این موارد منوط به تایید نتایج انسانی است که با توجه به مراحل اولیه و تست حیوانی، واکسنداخلی  بسیار امیدبخش است.

مختاری اظهار داشت: بعد از تولید واکسن ایرانی، اگر اطمینان لازم در رابطه با آن در جامعه ایجاد شود، از مسائل حاشیه‌ای و شایعه‌سازی بپرهیزیم، به متخصصان این بخش اطمینان کنیم و مسئولان وزارت بهداشت که تولیدکننده هستند اولین افرادی باشند که واکسن را تزریق کنند قطعاً مردم با اطمینان کافی از این واکسن استقبال می‌کنند.