نقش حماسی مردم در پیروزی انقلاب بسیار برجسته است؛ اراده پولادین این ملت و حضور مستمر و دائمی آنان در صحنه های مورد نیاز، مهر تضمین پیش روندگی انقلاب است.

به گزارش ازناخبر به نقل از سفیرافلاک، پیروزی انقلاب اسلامی ایران فصل جدیدی در تاریخ را رقم زد، پیروزی انقلاب به رهبری امام خمینی(ره) و با پشتیبانی مردم نظام دو هزار و ۵۰۰ ساله حکومت شاهنشاهی را در هم شکست و برای همیشه سرنگون کرد و هیچگاه بهمن ۵۷ از اذهان ملت پاک نخواهد شد.

حکومت پهلوی یک حکومتی شاهنشاهی و در قالب همان نظام ارباب و رعیتی بود که به واسطه قرار گرفتن و تکیه بر صندلی پادشاهی، ظلم و زور را در دستور کار داشتند و سالهای حکومتشان، مقطعی سیاه در تاریخ بود و وابستگی شدیدی به بیگانگان داشتند.

وابستگی حکومت پهلوی به غرب

در طول سال ها حکومت پهلوی، ملت ایران تنفر و خشم زیادی از دیکتاتوری شاهنشاهی داشتند و هر روز که می گذشت تسلط بیگانگان به کشور بیشتر می شد تا جایی که حتی در انتخاب های وزرا، نقش کشورهای خارجی از جمله آمریکا و انگلیس مشهود بود.

غرب در طول سال های حکومت پهلوی از منافع ایران فراوان بهره می برد، بی عرضگی سلطنت طلبان در حدی بود که بسیاری از کشورهای غربی از منافع کشور چپاول می کردند و پهلوی که مشغول عیش و نوش بود توجهی به این موارد نداشت.

امام خمینی(ره) نخستین گام را برای حکومت اسلامی برداشت

سالها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، جرقه هایی برای سرنگونی حکومت دو هزار و ۵۰۰ ساله پهلوی زده شده بود، امام خمینی(ره) معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران نخستین گام ها را برای روی کار آمدن یک حکومت اسلامی در کشور برداشت و با این اقدام بسیاری از کسانی که تمایل به حکومت اسلامی داشتند به سخنان امام(ره) لبیک گفتند و برای پیروزی انقلاب اسلامی ایران اقدام کردند.

نخستین جرقه های پیروزی انقلاب اسلامی ایران از سال ۴۲ زده شد، در روز۱۳ خرداد همان سال به دنبال سخنرانی امام خمینی(ره)، ایشان دستگیر شدند و مردم در ۱۵ خرداد در اعتراض به این اقدام پهلوی به خیابانها آمدند و در این روز تعداد زیادی از هموطنان به شهادت رسیدند.

هر بار که مردم در اعتراض ها و قیام ها به خیابانها می آمدند و علیه حکومت پهلوی اقدام می کردند صدای گلوله دشمن همه جا را در بر می گرفت و تعداد زیادی از معترضان به شهادت می رسیدند.

سالها از ظلم و زور حکومت پهلوی در کشور می گذشت و مردم از همه سیاهی و تاریکی به ستوه آمده بودند، امام خمینی(ره) با آگاهی و بصیرت وارد میدان شدند و مردم نیز برای استقرار حکومت اسلامی به ندای امام(ره) لبیک گفتند.

نقش مردم در پیروزی انقلاب

پیروزی انقلاب اسلامی ایران مهمترین واقعه تاریخ بود که به وقوع پیوست و نقش مردم در پشتیبانی از حکومت اسلامی آنچنان قوی و محکم بود که رژیم پهلوی را به عقب راند.

مردم به رهبری امام خمینی(ره) به صحنه آمدند و سرانجام پس از سالها تلاش و مجاهدت، انقلاب در سال ۵۷ به پیروزی رسید اما در طول ۴۲ سالی که از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می گذرد، ملت ایران همیشه در صحنه حاضر شده و در راهپیمایی ها، انتخابات، حماسه ۹ دی و دیگر عرصه ها با حضور اعلام کرده اند که همیشه پشتیبان نظام هستند و هیچگاه دست از آرمانهای خود بر نمیدارند.

اما آنچه سبب شکست دشمن شده، حضور ملت ایران در صحنه بوده است؛ طی این سالها دشمنان اسلام تلاش داشتند با توطئه هایی بین مردم و نظام فاصله بیندازد اما ملت ایران سالهاست در مسیر ترسیم شده امام(ره) و انقلاب و رهبری قدم برمی دارند و همه ترفندهای دشمن در این سالها شکست خورده است.

حرکت جهادی در گام دوم انقلاب

حالا چند سالی است که انقلاب اسلامی ایران وارد گام دوم انقلاب شده و قرار است در گام دوم انقلاب اهداف و برنامه ها به همانگونه دنبال شود و انقلاب اسلامی ایران به همه دنیا صادر گردد.

امروز کشورهای زیادی با تاسی از انقلاب اسلامی ایران در برابر زورگویان ایستاده اند تا ریشه ظلم را بخشکانند، دشمن متوجه شده که اثرگذاری انقلاب اسلامی ایران در دنیا بسیار زیاد است و هر روز نوری تازه در دل مستضعفان عالم روشن می شود، اگرچه دشمن نقشه های شومی را طراحی می کند اما این نقشه ها در این سال ها نقش بر آب شده و نهال نوپای انقلاب امروز به درختی تنومند تبدیل شده است.

حضور پرشور مردم برای روی کار آمدن حکومت دینی

امیر علی حیدر امیری تحلیلگرمسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: در دوران حکومت پهلوی، رژیم ستمشاهی از افزایش آگاهی سیاسی مردم جلوگیری و به گونه ای رفتار می کرد که مردم به سمت اقدامات و کارهای سیاسی نروند.

وی افزود: روحانیت متوجه این موضوع شدند و نخستین تلاش ها را در راستای افزایش آگاهی و بصیرت در پیش گرفتند به طوری که در همه محافل و منبرها برای روشنگری و آگاهی بخشی مردم استفاده کردند.

تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: برهمین اساس، روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی ایران در اذهان ملت ایران نقش بست و زمینه لازم برای ایجاد حکومت دینی فراهم شد و برای نظام دینی همه مردم همراه و یکپارچه وارد میدان شدند.

امیری عنوان کرد: وقتی مردم برای پیروزی انقلاب اسلامی ایران برخاستند و وارد میدان شدند، کسی نتوانست جلوی آنها را بگیرد و در سال های قبل از پیروی انقلاب ملت ایران در قیام ها و اعتراض ها حضوری پرشوری داشتند و و در همه شهرهای کشور مردم اقداماتی را برای سرنگونی حکومت پهلوی در پیش گرفتند.

هراس دشمن از اتحاد ملت ایران

وی بیان کرد: اگرچه در بسیاری از قیام ها تعداد زیادی از هموطنان در برابر حکومت پهلوی می ایستادند و جان خود را تقدیم می کردند اما این سبب نشد تا مردم در این مسیر ناامید شوند بلکه هر روز با امید بیشتر برای ایجاد جمهوری اسلامی ایران وارد صحنه می شدند.

تحلیلگر مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: نیروهای رژیم پهلوی قادر به کنترل و جلوگیری از حضور مردم در صحنه نشد و حضور مردم آنچنان حساس و تاثیر گذار بود که این انقلاب به رهبری امام(ره) و با پشتیبانی مردم در بهمن ۵۷ به پیروزی رسید.

امیری با بیان اینکه دشمن از حضور مردم در صحنه ها مختلف هراس دارد، گفت: در یوم الله های مختلف ملت ایران در صحنه بوده اند و دشمن از این حضور نگران است و سعی دارد مردم را از نظام جدا کند و به سمتی سوق دهد که مردم نظام را همراهی نکنند اما در این سالها دست دشمنان رو شده و ملت ایران تمام قد پشتیبان نظام هستند.

بهار انقلاب در زمستان ۵۷

امسال ملت ایران چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را جشن می گیرند، اگر چه با توجه به شرایط کرونا امسال قدری جشن ها متفاوت برگزار می شود اما همان حال و هوا در بین همه مردم وجود دارد، بهار انقلاب در زمستان ۵۷ خاطره ای تاریخی و ماندگار است که مهمترین و بزرگترین واقعه تاریخ ایران محسوب می شود.

دهه فجر که از راه می رسد خاطرات زیادی در ذهن مردم دوباره تداعی می شود، خاطراتی از ورود تاریخی امام(ره) به وطن، سخنرانی تاریخی امام خمینی(ره)، استقبال بی نظیر مردم از معمار کبیر انقلاب و دهه ای که سرشار از خاطرات شیرین است، هر سالی که می گذرد این خاطرات با شور خاصی برای نسل جوان بازگو می شود.

انتهای پیام/