هویت بخشی جمهوری اسلامی به نقش زن در جامعه/بانوانی که بر سکوی افتخار ایستادند

به گزارش ازناخبر به نقل از سفیرافلاک، حکومت پهلوی یک حکومت وابسته به غرب و کشورهای غربی بود، تقلید در همه بخش ها از کشورهای اروپایی یکی از خصیصه های مهم پهلوی به شمار می رفت و همین وابستگی مانع توسعه و پیشرفت کشور شده بود، در بسیاری از موارد تلاش می کردند تا الگوهای غربی را در کشور رواج دهند، کشف حجاب و استفاده از کلاه برای بانوان یکی از اقدامات ضد دینی پهلوی در دهه های مختلف بود که ملت ایران محکم در برابر این خوسته حکومت ایستادند.

ترویج ابتذال و بی بند و باری از اهداف حکومت پهلوی بود که برای گسترش این کار بانوان را نشانه گرفت، مدها و الگوهای غربی را از طرق مختلف در کشور تبلیغ و تحمیل می کرد تا به این بهانه بتواند اثرگذاری لازم را در این بخش داشته باشد.

در آن روزها حضور زنان در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و سایر بخش ها معنایی نداشت و هر آنچه در برنامه ریزی بیگانگان صورت می گرفت، این اوامر در کشور اجرا می شد و غربی ها به خوبی می دانستند که نقش زنان در عرصه های مختلف اثرگذار است به همین خاطر سعی در کتمان این نقش موثر داشتند.

تلاش پهلوی برای ترویج مدهای غربی در بین بانوان

لباس هایی به سبک غرب، آرایش و پیرایش های غربی از اقدامات حکومت پهلوی برای بانوان در کشور بود تا با ایجاد انحراف در این زمینه به هدف خود برسد، تا جایی که این اقدامات ضددینی آنها در مدارس هم مشهود بود و این در حالی بود که مدهای برگرفته از غرب هیچ سنخیتی با فرهنگ و دین نداشتند.

اما نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی ایران بسیار حائز اهمیت بود، زنان ایرانی همچون مردان این سرزمین برای پیروزی انقلاب اسلامی و روی کار آمدن حکومت دینی عزم خود را جزم کردند، در بسیاری از مبارزات، قیام ها و اعتراض ها زنان نیز در صحنه حاضر می شدند و نشان دادند که خواهان یک حکومت اسلامی و دینی هستند تا هویت بخشی به بانوان احیا شود.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام(ره)، زنان هویت واقعی خود را پیدا کردند به طوری که امروز بانوان در عرصه های مختلف علمی، پزشکی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و ورزشی حضور دارند و در همه این عرصه حضور چشمگیر و بی نظیری داشته اند.

امروز بیش از ۲۵ درصد مدیریت ها در اختیار بانوان است، علاوه بر این، بانوان در عرصه پزشکی و علمی بسیار موفق عمل کرده اند و امروز نقش زنان در جامعه علیرغم وظایف همسری و مادری بسیار پررنگ است.

نقش بانوان در ارتقای فرهنگ جامعه

ایستادن بانوان بر سکوهای افتخار ورزشی از دیگر دستاوردهای انقلاب است که عرصه را برای حضور این بانوان فراهم کرده است، بانوان که در رشته های مختلف ورزشی در جهان افتخار آفریده اند و نشان دادند با حفظ حجاب اسلامی در همه جا می توانند نمونه و برتر باشند.

بانوان در ارتقای فرهنگ جامعه، تربیت فرزندان و مدیرت خانه نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند و از دامان همین بانوان جوانانی برخاستند که توانستند در دوران دفاع مقدس غوغایی به پا کنند که دشمن را شکست دهند.

در دوران دفاع مقدس بانوان نقشی بسیار ممتاز و برجسته داشتند، بانوان در پشت جبهه ها برای رزمندگان اقلام و مایحتاج تهیه می کردند و دوشادوش مردان در این میدان حضور داشتند، مادران زیادی فرزندان خود را راهی جبهه های نبرد کردند و حماسه ای عظیم و تاریخی خلق کردند.

در ایام کرونا نیز بانوان با راه اندازی کارگاه های تولید ماسک سعی کردند تا برای کمک به همنوع خود در شرایط سخت و دشوار شیوع این بیماری، اقدام نمایند و ثابت کردند فرقی ندارد جنگ باشد یا بیماری بلکه همیشه در این عرصه حاضر و آماده برای کمک رسانی هستند.

با پیروزی انقلاب، زنان هویت واقعی خود را پیدا کردند

مریم سپهوند مسئول بسیج جامعه زنان لرستان در گفت و گو با خبرنگار سفیر افلاک اظهار داشت: انقلاب یکی از معجزه های تاریخ بود که توسط امام(ره) و با پشتیبانی مردم به پیروزی رسید و به برکت پیروزی انقلاب اسلامی ایران زنان در این کشور، هویت واقعی خود را پیدا کردند.

وی افزود: هویت بخشی به نقش بانوان از صدر اسلام توسط پیامبر(ص) آغاز شد و به برکت خون شهدا و پیروزی انقلاب این هویت واقعی بخشیده شد.

مسئول بسیج جامعه زنان لرستان تصریح کرد: با گذشت ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، امروز بانوان ایران در عرصه مختلف حضور دارند و در مسیر اسلام حرکت می کنند.

سپهوند با بیان اینکه امروز زنان، جایگاه واقعی خود را پیدا کرده اند گفت: زنان ایرانی نمونه کامل و الگویی برای همه بانوان هستند که با رعایت حفظ حجاب در همه صحنه ها حضور دارند و امروز زنان نخبه و صاحب نظر در بخش های علمی، فرهنگی و اجتماعی با حفظ شئونات اسلامی و دینی به جایگاه اصلی خود دست یافته اند.

وی بیان کرد: زنان ایرانی در این سالها نشان دادند که نمونه کامل یک زن هستند که علاوه بر ایفای نقش همسری و مادری، در اجتماع و عرصه های دیگر بسیار موفق عمل می کنند.

تقویت باورمندی در بین بانوان پس از پیروزی انقلاب

ناهید پرویز پور مدیر کل امور بانوان استانداری لرستان در گفت و گو با خبرنگار سفیر افلاک اظهار داشت: زنان در کنار مردان برای پیروزی انقلاب اسلامی ایران قیام کردند و بانوان ایرانی در آن روزها علاوه بر اینکه خود در میدان حضور داشتند، همسران، پدران و پسران خود را برای حضور در تظاهرات علیه رژیم پهلوی تشویق و ترغیب می کردند.

وی با اشاره به اینکه پیروزی انقلاب، خودباوری را در زنان تقویت کرد افزود: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، الگوهای غربی برای زنان تعریف می شد ولی با پیروزی انقلاب اسلامی ایران زن تراز انقلاب معرفی شد که با حفظ حجاب در همه عرصه ها می تواند حضور داشته باشد.

مدیر کل امور بانوان استانداری لرستان با بیان اینکه بانوان نقش مهمی در جنگ تحمیلی داشتند گفت: در هشت سال جنگ تحمیلی زنان سختی های زیادی تحمل کردند، در پشت جبهه برای رزمندگان آذوقه تهیه می کردند و همسران و فرزندان خود را برای نبرد با دشمن راهی جبهه می کردند که نتیجه این همه مجاهدت، شکست رژیم بعث عراق بود.بانوان با همه این اتفاقات به باورمندی رسیدند که در همه برنامه ها و مقدرات نقش مهمی دارند.

۶۰ درصد ورودی دانشگاه ها، بانوان هستند

وی بیان کرد: امروز در حوزه آموزش ۶۰ درصد ورودی دانشگاه ها را بانوان تشکیل می دهند که نشان از علاقمندی و استقبال بانوان برای دریافت آموزش ها و فراگیری علم و دانش است که در این سالها در عرصه علمی، بانوان نخبه زیادی پرورش یافته اند.

مدیر کل امور بانوان استانداری لرستان با اشاره به افزایش سن امید در بانوان گفت: سن امید قبل از انقلاب ۵۵ سال بود اما امروز سن امید به ۷۹ سال افزایش یافته است.

پرویز پور اظهار داشت: امروز زنان زیادی به عنوان مدیرکل، فرماندار و … مشغول به خدمت هستند که در استان لرستان ۳۳۲ نفر از بانوان در حوزه های مدیریتی مشغول به کار هستند.

بانوان موفق ایستاده بر سکوی افتخار

وی بیان کرد: نرخ مشارکت بانوان در حوزه اقتصادی قبل از انقلاب ۴٫۳ درصد بود اما امروز این رقم به ۱۲٫۱ درصد افزایش یافته و زنان زیادی به عنوان کارآفرینان مشغول به فعالیت هستند.

مدیر کل امور بانوان استانداری لرستان تصریح کرد: در حوزه ورزشی در استان ۲۴ هزار و ۷۴۰ نفر از بانوان ورزشکار ساماندهی شده اند که از این تعداد تاکنون ۹۵۰ نفر بانوی ورزشکار موفق به کسب مدال شده اند.

انتهای پیام/