مسئولان و کارشناسان چه می‌گویند؟

به گزارش ازناخبر به نقل از سفیرافلاک، قیمت انواع میوه در بازار و بویژه سبزیجاتی مانند خیار طی هفته جاری در ادامه گرانی هفته های گذشته افزایش زیادی در بازار یافت و علیرغم قول مکرر مسئولان قیمت ها هنوز قصد پایین آمدن ندارد.

قیمت خیار هم از هفته گذشته با برچسب خوردن کیلویی ۲۰ هزار تومان در میوه فروشی ها خبرساز شده است و برای مردم این سوال شده مگر خیار هم که مصرف آنچنانی در این فصل ندارد می تواند این همه گران باشد؟

قیمت هر کیلو خیار در سطح شهر تهران به کیلویی بیش از ۲۰ هزار تومان رسیده و در میدان مرکزی میوه که محل عرضه عمده فروشی میوه است و تمام میوه فروشی های تهران و دیگر شهرستان ها از این جا خریداری می کنند به قیمت کیلویی ۱۴ هزار تومان به صورت عمده به فروش می رود.

* ایران سومین تولیدکننده بزرگ خیار در جهان

افزایش قیمت میوه دلایلی دارد نخست اینکه زمستان فصل تولید این میوه نیست و محصولات گلخانه ای در این فصل کفاف مصرف را نمی کند. اما تولید سالانه این محصول در کشور مازاد است ایران با تولید سالانه بیش از دو میلیون تن خیار پس از چین و ترکیه در رتبه سوم تولید این محصول در جهان قرار دارد. به طوری که در تابستان گذشته این محصول به اندازه ای بود که کشاورزان از قیمت بسیار پایین گلایه داشتند. اما سوال این است که آیا هر محصولی را در هر فصلی باید استفاده کرد؟

به نظر می رسد با اصلاح فرهنگ تغذیه هم می توان به قیمت های بازار کمک کرد. خیار میوه فصل زمستان نیست. خیاری که در بازار موجود است در واقع خیار گلخانه‌ای ست که با صرف هزینه قابل توجه تولید شده است. از نظر کارشناسان خیار محصولی است که خوردن آن در فصل گرم برای بدن بیشتر ضرورت دارد و در فصل سرد نیاز به تغذیه این محصول نیست یا کمتر هست. متاسفانه فرهنگ اشتباهی شکل گرفته که حتی در این فصل در مراسم های مختلف و مهمانی ها برای اینکه با چندین میوه از مهمان پذیرایی کنیم خیار را هم جزو این سبد می آوریم و اینها به افزایش قیمت خیار دامن می زند.

این موضوع منحصر به خیار و امثال آن هم نیست. میانگین مصرف بسیاری از مواد غذایی در یاران بسیار بالاتر از میانگین جهانی ست. بخش زیادی از بیماری‌های فراگیر در ایران ریشه در نحوه تغذیه و سبد غذایی دارد. در عین حال اگر استفاده بیش از اندازه از برنج و روغن که چندین برابر میانگین جهانی است کنترل شود حتی می‌تواند به کنترل قیمت‌ها در بازار هم کمک کند.

* هزینه‌های تولید محصولات کشاورزی چرا بالا رفت؟

افزایش هزینه های تولید کشاورزی بویژه پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کود و سموم شیمیایی به گرانی بیشتر میوه ها انجامیده است. خرد بودن زمین ها، کم بودن مکانیزاسیون کشاورزی، کم بودن ضریب نفوذ فن اوریها و دانش جدید به بخش کشاورزی از عمده دلایل بالا بودن هزینه های تولید است که حذف یارانه نهاده ها هم در چند ماه اخیر به آن سرعت بخشیده است.

قیمت سایر محصولات هم در بازار افزایشی است انواع انار به صورت عمده فروشی ۱۹ هزار تومان و در مغازه های سطح شهر بیش از ۲۰ هزار تومان است.

انواع سیب هم در عمده فروشی تا ۱۶ هزار تومان و نارنگی تا ۲۳ هزار تومان است.

جدیدترین قیمت انواع میوه و سبزیها در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران به این شرح است:

اینها قیمت عمده فروشی است و زمانی که پای این میوه ها به مغازه های سطح شهر می رسد بعضی موقع افزایش ۱۰۰ درصدی پیدا می کند.

انتهای پیام/