خوشیار با بیان اینکه پاسداری از عرصه‌های طبیعی همت همگانی می‌طلبد، گفت: وقتی قد کشیدن نهال هایی را که کاشته ام، می بینم انگیزه بیشتری برای ادامه کار در توسعه جنگلکاری پیدا می کنم و کار کردن در طبیعت بسیار لذت بخش است.

به گزارش ازناخبر ؛ به نقل از سفیر افلاک، نقش جنگل ها در تلطبف هوا، جلوگیری از فرسایش خاک، رانش زمین، سیلابها و در بخش های دیگری مانند اقتصادی و توسعه هر منطقه نقش ممتاز و ویژه ای دارند.

درختکاری در آموزه های دینی از یک سو و حفاظت و حراست از جنگل ها از سوی دیگر بسیار مورد تاکید بوده که نشان از اهمیت این موضوع دارد، درختانی که با قد کشیدن و بزرگ شدن علاوه بر این که چهره ای زیبا از سبزی طبیعت را به نمایش می گذارند، در بخش های دیگر حائز اهمیت هستند.

متاسفانه طی سال ها به دلایلی مانند خشکسالی، حریق های عمدی و غیر عمدی و یا عوامل دیگر، زخم هایی اساسی بر پیکره جنگل ها وارد شد، درختانی که قربانی بی توجهی شدند، قلع و قمع درختان جنگلی، سوختن درختان سرسبز در آتش بی توجهی بخشی از آسیب به این مهم بود.

یک میلیون و ۲۰۰هزار هکتار جنگل در لرستان

سطح جنگل های استان لرستان بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار است که حفاظت از این سطح و همچنین توسعه و افزایش جنگلها بسیار ضروری است، یکی از مهمترین گونه های جنگلی در استان بلوط است که سالها این گونه در معرض آسیب قرار گرفت.

طی سال های اخیر توسعه جنگلکاری در استانها مطرح شد و این امر در لرستان نیز آغاز شده است، در این میان یکی از جوانان لرستان در مدیریت منابع جنگلی و جنگلکاری بسیار موفق عمل کرده به طوری که طی دو سال گذشته به عنوان یکی از کشاورزان موفق استان معرفی شده است.

فرزاد خوشیار کشاورز نمونه لرستانی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: از ۱۵ سالگی به دلیل علاقه زیادی که به جنگل و طبیعت داشتم، به عنوان همیار طبیعت مشغول شدم البته کار کشاورزی و کاشت نهال یکی از مهمترین فعالیت های من در این سالها بود.

وی افزود: با توجه به اهمیت جنگلکاری و کاشت نهال، تصمیم گرفتم تا هر ساله تعداد قابل توجهی نهال را بکارم و در توسعه و مدیریت جنگلکاری بتوانم اقدامات قابل توجهی را انجام دهم، همین سبب شد تا هر ساله کاشت نهال توسعه یابد.

کشاورز نمونه لرستانی تصریح کرد: بیشتر نهال هایی که می کارم از نوع بلوط و گلابی است البته در کنار این دو محصول، کاشت گیاهان دارویی هم انجام می دهم.

کاشت ۲۰۰هکتار نهال

خوشیار عنوان کرد: سال گذشته ۶۰ هکتار و امسال نیز ۴۵ هکتار نهال کاشتم و همین سبب شده تا دو سال متوالی به عنوان کشاورز نمونه در این حوزه انتخاب شوم.

وی بیان کرد: چند سالی می شود که از کاشت اولین نهال ها می گذرد، همان نهال ها امروز بزرگ تر شده اند و قد و قامت نهال ها را که می بینم انگیزه بیشتری برای توسعه و فعالیت بیشتر در این حوزه می گیرم.

کشاورز نمونه لرستانی با اشاره به طرح های منابع طبیعی عنوان کرد: اگر منابع طبیعی طرح های متنوعی را در این حوزه ارائه دهد قطعا می توانیم شاهد گسترش جنگلکاری باشیم البته بخشی از اقدامات صورت گرفته با ارائه طرح ها بوده و بخشی هم خودم انجام داده ام.

خوشیار گفت: در این سالها بالغ بر ۲۰۰ هکتار نهال و هزار هکتار هم گیاهان دارویی کاشت کرده ام که بیشتر شامل موسیر و آنغوزه بوده است.

وی با اشاره به سودهی این طرح گفت: سوددهی زیادی برایم ندارد ولی علاقه زیادی دارم و با تلاش و پشتکار می توان موفق بود و به سوددهی رسید.

تخریب جنلگل ها خسارت های جبران ناپذیری دارد

کشاورز نمونه لرستانی با بیان اینکه هر ساله عده ای طبیعت را تخریب می کنند افزود: متاسفانه عده ای بی توجه به طبیعت، اقدام به تخریب و آتش سوزی می کنند در حالی که درختان بلوط زاگرس نتیجه بسیار خوبی دارند و این درختان علاوه بر زیبایی که دارند در بسیاری از موارد دیگر می توانند نقش بسزایی داشته باشند.

خوشیار با بیان اینکه پاسداری از عرصه‌های طبیعی همت همگانی می‌طلبد، گفت: ضروری است تا جوانان فعالیت در بخش کشاورزی و در این حوزه را ادامه دهند و با همت، تلاش، پشتکار می توانند در این حوزه موفق شوند که به نظرم کار کردن در این بخش می تواند برای جوانان جویای کار نتیجه خوبی داشته باشد.

وی بیان کرد: در این سالها به عنوان همیار طبیعت اقدامات دیگری هم انجام داده ام و در راستای حفاظت و حراست از جنگلها و طبیعت که یک نعمت خدادادی است، تلاش کرده ام.

کشاورز نمونه لرستانی اظهار داشت: از اینکه به عنوان یکی از کشاورزان نمونه در استان انتخاب شدم خوشحال هستم و کار در این حوزه را با همت بیشتری ادامه خواهم داد. حفظ درختان و جنگل‌ها ضرورتی برای حیات بشری و خوشحالم در این زمینه گام برداشته ام.

انتهای پیام/