در پایان هفته پنجم مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، شرایط جداول پنج گانه به گونه ای رقم خورده که احتمال برگزاری دربی آسیایی در یک هشتم کم شده است.

به گزارش ازناخبر ، هفته پنجم مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱، بامداد امروز (چهارشنبه) به پایان رسید. در پایان دیدارهای هفته پنجم اتفاقاتی رخ داد که تغییرات مهمی را در جداول گروه های پنج گانه را موجب شد که معادلات تیم های صعود کننده را بر هم زد.

اکنون در پایان یک هفته مانده به پایان رقابتها جداول ۵ گانه به صعود قطعی پرسپولیس و قریب به یقین استقلال دلالت می کنند و البته تراکتور نیر کماکان شانس صعود به مرحله بعد را دارد. در میان تیم های ایرانی فولاد قطع به یقین حذف شده و بازی آخر آنها تشریفاتی خواهد بود.

بررسی اتفاقات رخ داده و وضعیت جداول گروه های پنج گانه تصویر روشنتری از شرایط مسابقات و البته بازی های دور یک هشتم ارائه می دهد.

گروه A: استقلال تاجیکستان صدرنشین،الهلال دوم

در گروه A، الهلال عربستان و استقلال تاجیکستان بر رقبای خود غلبه کردند، اما نماینده تاجیکستان در صدر جدول ماندنی شد. تیم‌های شباب الاهلی و AGMK هم از دور رقابت‌ها کنار رفتند و دیدارهای هفته آخر آنها تشریفاتی خواهد بود.

گروه B: الشارجه صدرنشین، تراکتور دوم

در گروه B، تراکتور با وجود چهارمین کلین‌شیت خود در رقابت‌ها و تبدیل شدن به تنها تیم شکست‌ناپذیر ایرانی لیگ قهرمانان، مقابل پاختاکور به تساوی بدون گل رسید و دیگر نمی‌تواند به‌عنوان صدرنشین به یک هشتم نهایی صعود کند. با این حال شاگردان خطیبی برای قطعی کردن رتبه دوم خود به یک تساوی نیاز دارند، اما برای قرار گرفتن میان برترین تیم‌های دوم گروه‌های پنج‌گانه، باید بر شارجه صعود کرده غلبه کنند.

گروه C: استقلال صدرنشین، الدحیل دوم

در گروه C یکی از نتایج عجیب این هفته رقم خورد؛ جایی که تیم حذف شده الشرطه مقابل صدرنشین گروه یعنی الدحیل پیروز شد و فرصتی طلایی برای صدرنشینی الاهلی و استقلال ایجاد کرد. شاگردان مجیدی با تساوی مقابل الاهلی، با تفاضل گل بهتر به صدر جدول گروه رسیده و امیدوارند با شکست الشرطه در هفته پایانی، این صدرنشینی را تا پایان مرحله گروهی تداوم بخشند.

گروه D: السد صدرنشین، النصر دوم

در گروه D، فولاد مقابل السد قطر یک بر صفر شکست خورد و با ۵ امتیاز، در رتبه سوم جدول مسابقات ماندنی شد. النصر عربستان هم مقابل الوحدات شکست عجیبی متحمل شد. با این نتایج در هفته آخر السد و النصر برای صدرنشینی می جنگند و فولاد و الوحدات برای وداعی آبرومندانه با مسابقات.

گروه E: پرسپولیس صدرنشین، الوحده دوم

در گروه E هم پرسپولیس مقابل الوحده با یک گل مغلوب شد و نتوانست صدرنشینی خود را قطعی کند. پرسپولیس تاکنون بیشتر از هر تیمی در مسابقات امتیاز گرفته و به‌عنوان صدرنشین یا تیم دوم گروه، راهی یک هشتم نهایی می‌شود. البته این شکست، امتیازات الوحده را به عدد ۱۰ رساند که برای یک تیم رده دومی امتیاز بالایی است و کار سایر تیم‌ها از جمله نمایندگان ایران که به صعود به‌عنوان تیم دوم گروه‌های خود امیدوارند، سخت شده است.

در پایان هفته پنجم و با توجه به شرایط جدولی رقابتها، وضعیت پیچیده ای در مرحله بعد خواهیم داشت. جایی که از ۲۰ تیم مرحله حذفی، ۵ سرگروه صعود قطعی دارند و سه تیم هم به عنوان بهترین تیم دوم راهی یک هشتم نهایی می‌شوند.

اکنون و در پایان هفته پنجم مرحله گروهی تیم‌های دوم گروه‌های D ، A و E لیگ قهرمانان آسیا نسبت به تیم‌های دوم گروه‌های دیگر، از شرایط بهتری بهره می‌برند. استقلال تاجیکستان، الشارجه، استقلال، السد و پرسپولیس، صدرنشینان کنونی هستند و سه تیم الهلال، الوحده و النصر نیز به عنوان تیم‌های دوم موقعیت بهتری دارند.

در پایان هفته پنجم ۳ تیم برتر دومی تا اینجای رقابت ها که به مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کردند به شرح زیر است:

۲A (تیم دوم گروه اول): الهلال عربستان= ۱۰ امتیاز

۲E (تیم دوم گروه پنجم): الوحده امارات= ۱۰ امتیاز

۲D (تیم دوم گروه چهارم): النصر عربستان= ۸ امتیاز

*حالت نخست: پرسپولیس – السد؛ استقلال – الهلال

در صورتی که این شرایط و رده‌بندی دو تیم نخست گروه‌های مختلف تا پایان مرحله گروهی تداوم یابد، استقلال تاجیکستان در این شرایط باید میزبان النصر عربستان باشد. الشارجه امارات با قرعه‌ای متعادل روبرو شده و با الوحده بازی می‌کند. استقلال ایران در پایتخت به مصاف الهلال عربستان می‌رود و آخرین بازی مرحله نیز بین پرسپولیس و السد دو تیم سرگروه به میزبانی پرسپولیس باید رودرروی هم قرار بگیرند.

این قرعه اگرچه حالا روی کاغذ نقش بسته اما بعید است که تا هفته پایانی دوام داشته باشد. از یک سو، استقلال تاجیکستان باوجود شگفتی سازی، شاید نتواند آلمالیق را هم شکست دهد و جای خود را به الهلال بدهد و از طرف دیگر بازی رودرروی السد و النصر، شاید به این منجر شود که تیم دوم گروهشان یعنی گروه D حذف شود. بنابراین نباید به این قرعه دل بست؛ مگر این که دوباره اتفاقی غیرمعمول رخ دهد.

اما نکته مهم این است که با شرایط فعلی (صدرنشینی هر دو)، دربی تا حد زیادی منتفی است. الدحیل بدون پیروزی مقابل الاهلی صعود نخواهد کرد و استقلال با برد الدحیل، صدرنشین نخواهد شد.

*حالت دوم: پرسپولیس – الهلال؛ استقلال – استقلال تاجیکستان؛ تراکتور – السد

در این وضعیت استقلال تاجیکستان با یک تساوی به عنوان تیم دوم صعود کند، الوحده یکی از تیم‌های دوم صعود کننده باشد و از بین تراکتور، الدحیل و النصر شاید در حالت خوشبینانه تراکتور از سد الشارجه بگذرد و به مرحله بعدی برود.

در این حالت، پرسپولیس با الهلال دیدار خواهد کرد، استقلال با همنام تاجیک، تراکتور با السد و الشارجه با الوحده امارات. حال اگر استقلال تاجیکستان تیم پیروز باشد، این پرسپولیس است که به مصاف این تیم می‌رود!

*حالت سوم: پرسپولیس – استقلال تاجیکستان؛ استقلال – الهلال؛ تراکتور – السد

اگر تراکتور از پس شارجه برنیاید یا النصر عربستان السد را شکست دهد یا الاهلی/الدحیل به پیروزی برسند، یک جدول کاملا جدید پدید می‌آید که هر کدام حالت های خاص خود را دارند.

*دربی؛ شاید وقتی دیگر

در صورت صدرنشینی پرسپولیس و استقلال و صعود تیم‌های دوم گروه‌های C ، A و E به یک هشتم نهایی، دو تیم در این مرحله به مصاف هم می‌روند. از دیگر حالات برگزاری دربی می‌توان به صدرنشینی پرسپولیس و دومی استقلال، در صورت صعود تیم‌های دوم گروه‌های B ، A و C یا گروه‌های C ، A و D یا گروه‌های C ، B و D اشاره کرد.

جدول احتمالات را با نتایج فرضی می‌توان ساعت‌ها نوشت اما برای نتایج نهایی باید تا ۷۲ ساعت دیگر صبر کرد؛ جایی که امید طرفداران ایرانی صعود سه تیم است و البته شاید هواداران افراطی بیشتر به منفعت تیم خودی و قرعه بهتر تیمشان تاکید کنند.

منبع : راه دانا

انتهای پیام/