بهمنی گفت: امسال به دلیل خشکسالی تولید گندم در شهرستان ازنا 50 درصد کاهش یافته است.

به گزارش ازناخبر به نقل از سفیرافلاک، حشمت بهمنی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کارخانه سیمان سفید ازنا با پیشرفت ۷۰ درصدی در دست احداث است که ۱۷ میلیون یورو و ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات برای این واحد در نظر گرفته شده و رفع معارضین و تملک انجام شده است.

وی با اشاره به جابجایی روستای کمندان گفت: جابجایی اهالی روستای کمندان که در بالادست دریاچه است قرار شد به پایین دست جابجا شود که تاکنون کارشناسی انجام شده و اعتبار برای تملک منازل مسکونی در نظر گرفته شده ولی اهالی تلاش دارند تا در بالادست مستقر شوند که مکان مورد نظر قابل قبول نبود و با توجه به رانش و وقوع بهمن، احداث منزل در این منطقه امکان پذیر نیست و در خصوص ارزیابی املاک کارشناسی به صورت مجدد صورت می گیرد.

فرماندار ازنا با اشاره به بروزرسانی تجهیزات سنگبری ها گفت: ۱۱۰ واحد سنگبری و ۲۰ معدن در شهرستان وجود دارد و کارخانجات در حال فعالیت بوده ولی تجهیزات آنها بروز نیست و بروزرسانی تجهیزات برای ادامه فعالیت لازم است.

بهمنی بیان کرد: سال گذشته ۱۳ طرح اشتغالزایی با ۱۷۰ اشتغال افتتاح شد و ۱۰ طرح دیگر هم در حال بررسی است.

وی با اشاره به طرح تولید شمش منیزیم افزود: این طرح به دلیل آلایندگی با مخالفت محیط زیست همراه شد و پس از رایزنی ها در حال انجام است ولی سرمایه گذار با مشکلاتی همراه شده است.

وی با اشاره به انتخابات پیش رو گفت: شهرستان ازنا همیشه در انتخابات بدون حاشیه بوده و امسال انتخابات با حضور پرشور مردم و سالم برگزار می شود که تمهیدات برای انتخابات پرشور اندیشیده شده و در هر شعبه یک ناظر بهداشتی حضور دارد.

فرماندار ازنا با بیان اینکه ۲۵ درصد گندم استان در این شهرستان تامین می شود گفت: این شهرستان قبل از صنعتی بودن، یک شهرستان کشاورزی است و در تولید حبوبات مقام اول را دارد اما در حوزه کشاورزی نیاز به آب دارد و یکی از اولویت ها برای توسعه استان احیای قنوات و احداث سد است، همچنین احداث صنایع پایین دستی است و تلاش می شود همین معادن شهرستان به ظرفیت اسمی برسد و احیای کارخانجات سنگ که از شهرت جهانی برخوردار است نیز در دستور کار قرار گیرد.

بهمنی با اشاره به خسارت خشکسالی در شهرستان افزود: ۱۶ هزار هکتار از اراضی دیم ازنا بر اثر خشکسالی  از بین رفته و این خشکسالی بر کشت تولید اثرگذار بوده به طوری که از ۸۰ هزار تن گندم تولیدی، امسال این میزان به نصف تقلیل می یابد.

فرماندار ازنا با بیان اینکه در کل کشور نرخ موالید کاهشی است، تصریح کرد: طبق سرشماری در سال ۹۱ جمعیت ازنا ۷۱  هزار و ۵۶۰ نفر بوده که در سال ۹۵ این عدد به ۷۷ هزار نفر افزایش داشته و رشد جمعیت در شهرستان رخ داده است.

وی کمبود پزشک متخصص و تجهیزات را از مشکلات این شهرستان برشمرد و بیان کرد: شهرستان ازنا در راستای پزشک متخصص پزشکی مشکلاتی دارد به طوری این شهرستان دارای یک بیمارستان است که خدمات درمانی در این مرکز ارائه می شود.

فرماندار ازنا خاطرنشان کرد: به دلیل قرار گرفتن این شهرستان در فاصله ۲۰ کیلومتری الیگودرز سبب شده تا ازنا در این راستا با مشکلاتی همراه شود و کاستی هایی در راستای تجهیزات و متخصص دارد.

انتهای پیام/