حسن نژاد گفت: دبی رودخانه های لرستان در مقایسه با مدت مشابه گذشته 69 درصد کاهش یافته است.

به گزارش ازناخبر به نقل از سفیر افلاک داریوش حسن نژاد شامگاه پنجشنبه در نشست خبری مجازی با اصحاب رسانه استان، اظهار داشت: متوسط بارش استان از مهر تا خرداد ۳۴۴ میلیمتر بوده که نسبت به پارسال ۴۳ و نسبت به بلند مدت ۳۹ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: دبی رودخانه های استان در خرداد ماه امسال نسبت به دوره پارسال ۶۹ درصد و نسبت به متوسط دوره آماری ۷۹ درصد کاهش داشته و مقاطعی از رودخانه کشکان، سیلاخور، مادیان رود، کاکاشرف به طور صد درصد کاهش داشتند.

مدیرعامل آب منطقه ای لرستان تصریح کرد: رودخانه کشکان در محل پلدختر با دبی ۴٫۲ متر بر ثانیه نسبت به پارسال ۸۲ درصد کاهش داشته است، همچنین دبی چشمه ها در خرداد ماه نسبت به پارسال ۵۸ درصد و نسبت به بلند مدت ۵۴ درصد کاهش داشته و در ماه های آینده این کاهش بیشتر می شود.

حسن نژاد با اشاره به کاهش سطح آب های زیر زمینی عنوان کرد: متوسط سطح آب های زیر زمینی در خرداد نسبت به پارسال ۱۴۰ سانتیمتر افت داشته که معادل حجمی حدود ۱۰۴ میلیون متر مکعب شده که نسبت به سال گذشته ۶۰۰ درصد کاهش داشته است، متوسط اختلاف تراز سطح آب ها در خرداد نسبت به اردیبهشت حدود ۷۰ سانتیمتر کمتر شده است.

وی بیان کرد: دشت اشترینان با ۳۵۰ سانتیمتر افت و کسری مخزن ۱۰ میلیون متر مکعب مواجه شده، دشت های بروجرد و دورود با ۲۳۰ سانتیمتر افت و کسری مخزن ۴۴ میلیون متر مکعب بیشترین تغییر را داشتند.

مدیر عامل آب منطقه ای لرستان گفت: سطح آبهای زیر زمینی استان از ۲۰ سال گذشته تا پایان سال گذشته حدود دو متر افت داشته و کسری مخزن ۹۰ میلیون متر مکعب داشته که نشان دهنده کاهش منابع آب زیر زمینی است البته بیشترین کاهش آب های زیرزمینی مربوط به کوهدشت و رومشکان به ترتیب ۱۶ متر و هشت متر افت سطح آب همراه بوده است.

حسن نژاد با اشاره به سد معشوره گفت: با پیگیری های صورت گرفته، تخصیص آب سد از ۱۳۰ میلیون مترمکعب به ۱۸۵ میلیون افزایش یافته و به زودی تحویل شرکت آب نیرو می شود که برای این سد ۳۰۰ میلیون متر مکعب به عنوان حجم مخزن برای کنترل سیلاب و ۱۲۰ میلیون حجم تنظیم در نظر گرفته که احتمال این که حجم مخزن ۵۲۰ میلیون متر مکعب شود زیاد است.

وی با بیان اینکه سد کمندان ظرف چند روز آینده آماده آبگیری می شود، افزود: تمام مولفه ها بررسی شده و تملک روستای کمندان به دلیل عدم همراهی اهالی با چالش همراه شده است، همچنین سد تاج امیر دو سال متوقف شد و دوباره عملیات اجرایی آن آغاز شد و در حال انجام است که در صورت تامین منابع مالی امکان آبگیری تا پایان سال وجود دارد.

انتهای پیام/