در این روزهای گرم تابستان که فصل جابه‌جایی مستاجران است، با توجه به افزایش سرسام آور نرخ اجاره بها، مستاجران باید هفته‌ها بگردند تا بلکه بخت با آنها یار شده و یک سقف اجاره‌ای نصیب آنان شود.

به گزارش ازناخبر به نقل از سفیرافلاک، مسکن به عنوان یکی از مهمترین نیازهای اولیه هر انسان است، داشتن سرپناه مناسب یکی از اولویت های اصلی در زندگی است که در طی سال های اخیر پا به پای تورم بالا رفته و بازار مسکن در این سالها، رنگ ثبات به خود ندیده است.

قیمت سرسام آور و نجومی مسکن مختص یک نقطه نبوده و در هر جایی این قیمت های افسارگسیخته دیده می شود، قیمت هایی که نه براساس کار کارشناسی بلکه به صورت سلیقه ای اعمال می شود و دود همه این مشکلات، بیشتر از همه به چشم اجاره نشین ها می رود.

در اواخر سال ۹۸ با شیوع کرونا، در حالی که بسیاری از کسب و کارها کساد شد، بازار مسکن متلاطم تر از همیشه خودنمایی می کرد اگرچه در ستاد کرونا مصوباتی برای تمدید قراردادها و تعیین سقف اجاره بها در نظر گرفته شد اما بازدیدهای میدانی و صحبت های مستاجران گویای این است که این مصوبه به خوبی اجرا نشده است.

تابستان فصل نقل و انتقالات و جابه جایی است و هر ساله در این ایام جابه جایی مستاجران رونق زیادی داشت اما به واسطه شیوع کرونا این جابه جایی مشکلات عدیده ای را برای اجاره نشینان ایجاد کرده و علیرغم مصوبه ستاد کرونا مبنی بر رعایت سقف اجاره بها، اما این روزها مستاجران در میان بنگاه ها برای پیدا کردن سقفی بالای سر، سرگردان شده اند.

افزایش ۱۵ درصدی نرخ اجاره بها در لرستان

طبق مصوبه ستاد کرونا قرار شد که نرخ اجاره بها در شهر تهران ۲۵ درصد، کلانشهرها ۲۰ درصد و شهرهای دیگر ۱۵ درصد افزایش داشته باشد و در غیر این صورت مستاجران می توانند از صاحب خانه شکایت نمایند ولی متاسفانه این مصوبه تنها روی کاغذ بوده و به مرحله اجرا نرسیده است.

اما طبق اعلام آمار رسمی، نرخ اجاره بها در شهرهایی که قرار بود ۱۵ درصد افزایش قیمت داشته باشند با رشد بیش از ۳۶ درصدی همراه بود و در بسیاری از مشاوره های املاک، قیاس قیمت اجاره بها این موضوع را تایید می کند.

در این روزهای کرونایی، افزایش قیمت بی حساب کتاب اجاره بها، نمک بر زخم مستاجرانی است که در این روزهای قرمز کرونایی در به در بنگاه های معاملاتی به دنبال یک سقف می گردند.

این در حالیست که به نظر می رسد عدم نظارت کافی در بازار مسکن سبب شده تا مشکلات در این حوزه روز به روز بیشتر شود و قیمت های چند صد میلیونی به عنوان رهن و قیمت های چند میلیونی بابت اجاره مطرح می شود که کمر اجاره نشین ها زیر بار گرانی اجاره بها، خم شده است.

روند افزایش قیمت مسکن، بیداد می کند

احمدی یکی از شهروندان لرستانی به همراه همسرش که قرار است زندگی مشترکی را آغاز کنند در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: قیمت نرخ اجاره بها آنقدر زیاد است که پیدا کردن دو اتاق در این شرایط برای بسیاری از خانواده ها، غنیمت است.

وی افزود: بخشی از وام ازدواج را برای رهن کنار گذاشته ایم اما هرچه می گردیم خانه ای که با هزینه های ما جفت و جور شود، پیدا نمی کنیم، قیمت ها بسیار گزاف و بی اندازه است و ما توان اجاره های دو میلیونی را در ماه نداریم.

این زوج لرستانی بیان کرد: من یک کارمند هستم و ماهی چهار میلیون تومان حقوق می گیرم، اگر قرار باشد ماهی دو میلیون اجاره دهم توان اداره کردن زندگی و مایحتاج دیگر منزل را نداریم.

وی بیان کرد: همه مشاوره های املاک را سر زده ایم ولی واقعا قیمت های اجاره بها بسیار سنگین است به طوری که مناسبت ترین منزلی که پیدا کردیم یک آپارتمان ۵۰ متری با ۵۰ میلیون رهن و ماهی دو میلیون تومان کرایه بود.

احمدی عنوان کرد: سقف نرخ اجاره بهایی که تعیین شده اصلا رعایت نمی شود و عدم همخوانی این موضوع با نرخ اجاره بها نسبت به پارسال به وضوح در مشاوره های املاک دیده می شود که این ناشی از عدم نظارت متولیان و مسئولان امر است.

بی توجهی مالکان به سقف اجاره بهای ستاد کرونا

آذری یکی از مشاوره های املاک لرستان در این راستا گفت: در بسیاری از موارد مالک و مستاجر با هم توافق دارند که قیمت اجرایی شود و وقتی اعلام می کنیم که سقف نرخ اجاره بها این گونه است، می گویند ما توافق کرده ایم و یا به مشاور املاک دیگری مراجعه می کنند.

وی افزود: مالکان توجهی به سقف اجاره بهای ستاد کرونا ندارند و هر چه که تمایل دارند را به عنوان نرخ اجاره بها تعیین می کنند و وقتی مستاجر می بیند چاره ای ندارد این مبلغ را در قرارداد قبول می کند.

این مشاور املاک با اشاره به تمدید قرادادها در ایام کرونا عنوان کرد: در برخی از موارد صاحب خانه ها به این موضوع توجهی ندارند که مستاجران می توانند به صورت قانونی پیگیری کنند و نسبت به تمدید قرارداد اقدام نمایند.

طرح منطقه بندی برای تعیین نرخ اجاره بها

منوچهر اسبکوه رئیس اتاق اصناف لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: در راستای نرخ اجاره بها و قیمت مسکن قرار شد با هماهنگی اداره صمت به گونه ای برنامه ریزی شود که سلیقه ای نباشد و براساس کار کارشناسی قیمت ها، نرخ گذاری شود.

وی با اشاره به منطقه بندی برای تعیین نرخ قیمت مسکن افزود: در همین راستا قرار شد مسکن و شهرسازی برنامه منطقه بندی را اجرا کنند و این قیمت ها به مشاوران املاک ابلاغ شود و در صورتی که تعیین نرخ بیشتر از موارد اعلام شده باشد تخلف محسوب می شود.

رئیس اتاق اصناف لرستان تصریح کرد: قیمت های رهن و کرایه با این برنامه منطقه بندی، ساماندهی می شود و الزامی است تا مشاوران املاک هم این نرخ ها را به صورت مشخص مد نظر داشته باشند.

اسبکوه با اشاره به نرخ کمیسیون توسط مشاوران املاک گفت: نرخ خرید و فروش مسکن در مشاوره های املاک نیم درصد برای دو طرف فروشنده و خریدار تعیین شده و در صورت دریافت نرخ کمیسیون بیش از این، تخلف بوده و برخورد می شود.

وی بیان کرد: تعیین نرخ کمیسیون با اتاق اصناف است اما تعیین نرخ کرایه و رهن منزل با همکاری مسکن و شهرسازی است که به صورت کارشناسی این قیمتها را تعیین نمایند.

افزایش ۵۰ درصد نرخ اجاره بها در لرستان

اردشیر حسینی رئیس اتحادیه مشاوران املاک لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: نرخ اجاره بها در استان نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته و صاحب خانه ها، منازل خود را به هر قیمتی که تمایل دارند اجاره می دهند.

وی افزود: ضروری است تا با منطقه بندی مناطق مختلف، قیمت هایی متناسب توسط کارشناسان پایه گذاری شود تا طبق همین سقف ها مبلغ اجاره بها و رهن مشخص شود و در صورت عدم رعایت، قانون با متخلف برخورد نماید.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک لرستان تصریح کرد: مشاوره های املاک نقشی در تعیین نرخ اجاره بها ندارند و هر چه توافق بین مالک و مستاجر است را ثبت می کنند ولی در مجموع روند اجاره بها و یا خرید و فروش در بازار مسکن مدام در حال افزایش است.

حسینی خاطرنشان کرد: اگرچه ستاد کرونا سقف هایی را در ایام کرونا برای مستاجران تعیین کرد اما متاسفانه در بسیاری از موارد به آن توجهی نمی شود و سلیقه ای عمل کردن در تعیین نرخ بازار مسکن سبب شده تا ثبات و آرامشی در این بازار ایجاد نشود.

وی با اشاره به رکود معاملات مسکن گفت: خرید و فروش در بازار مسکن دچار رکود شده اما با کاهش قیمت همراه نبوده، یعنی هرچه رکود هم افزایش یابد ولی افزایش قیمت هایی که منشا مشخصی ندارند نیز بیشتر می شود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک لرستان با تاکید بر نظارت مشاوران املاک بیان کرد: نظارت ها و گشت هایی در مشاوره های املاک صورت می گیرد و در خرید و فروش مسکن سهم مشخصی برای آنها تعیین شده ولی در بازار اجاره بها مشاور املاک، فقط قراردادها را ثبت می کند.

حسینی افزود: البته برخی از صاحب خانه ها هم منصف بوده و قیمت ها را با توجه به شرایط مالی مستاجر تعیین می کنند و سعی دارند که در ایام کرونا بتوانند کمکی به اجاره نشینی داشته باشند.

به هر حال با توجه به شرایط اقتصادی و بیکاری در استان، افزایش نامتناسب قیمت اجاره بهای مسکن نیاز به نظارت جدی و اقدامی اساسی از سوی متولیان را می طلبد که با ارائه راهکارهای لازم بتوانند سقف هایی را در هر منطقه تعیین کنند تا از سوداگری و تلاطم در این بازار جلوگیری شود.

انتهای پیام/