سخایی، کارشناس سواد رسانه گفت: شبکه ملی اطلاعات یک بستر ملی سخت افزاری و نرم افزاری برای تبادل اطلاعات به دور از هرگونه تسلط و دخالت بیگانگان است.

 به گزارش ازنا خبر به نقل از سفیر افلاک محمد سخایی اظهار داشت: شبکه ملی اطلاعات یک بستر ملی سخت افزاری، نرم افزاری برای تبادل اطلاعات به دور از هرگونه تسلط و دخالت بیگانگان است و بسیاری از کم کاری ها و دغدغه نداشتن متولیان و مسئولان مرتبط با این امر را باید در توجیه نبودن و عدم آگاهی این افراد نسبت به شناخت اینترنت ملی جست و جو کرد.

وی افزود: امروز با نداشتن اینترنت ملی، ارسال یک ایمیل ساده در کشور با عبور از چندین درگاه انجام می شود و دو فرآیند آپلود و دانلود از سوی فرستنده و گیرنده باید از جانب سرورهای آمریکا رصد شود که همین فرآیند چند مرحله ای شامل طول مسافت و همچنین موانع موجود در مسیر انتقال موجب کاهش سرعت و از طرفی خریداری پهنای باند بیشتر و افزایش هزینه ها می شود.

کارشناس سواد رسانه با اشاره به اینکه نداشتن اینترنت ملی، وب اپلیکیشن های متصل به شاهراه بین المللی اطلاعات کشور را در معرض تهدید و تحریم دشمنان قرارمی دهد عنوان کرد: این تهدیدها می تواند به یکباره ساختار شبکه اینترنت کشور، تراکنش های دیجیتال و برنامه های دولت الکترونیک را مختل کند که اگر فرآیندهای نرم افزاری، سخت افزاری در بستر اینترنت ملی باشد، ساختارهای اصلی کشور که در حوزه تبادل اطلاعات گنجانده می شود در داخل مدیریت شده همانطور که بسیاری از  کشورها از جمله روسیه، ایالات متحده، ژاپن و کره مدت هاست از اینترنت ملی برخوردار هستند.

وی با اشاره به گلایه رهبری از عدم اجرای شبکه ملی اطلاعات بیان کرد: سند چشم اندازه ۲۰ ساله ایران از سال ۸۴ در قالب چهار برنامه توسعه پنج ساله شروع به کار کرده و گام های خودش را برمی دارد، یکی از بندهای برنامه پنجم توسعه در زمینه های گوناگون فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مجهز شدن به شبکه ملی اطلاعات و استقلال در فضای مجازی است.

مدیر مجموعه رسانه ای نصر افزود: رهبری سال ۹۰ فرمودند که تشکیل مرکز و  شورای عالی فضای مجازی در دستور کار قرار گیرد ولی تاکنون این مسئله در کشور انجام نشده و مسئولان مرتبط با این جلسات یا از اهمیت این موضوع آگاه نیستند وشاید هم نمی خواهند آگاهی داشته باشند.

وی گفت: شناخت اهمیت شبکه ملی، مشخص کننده چارچوب کار است و این شبکه در حوزه راهبردی و استراتژیک در اوج لایه اهمیت قرار گرفته و با مسئله امنیت ملی گره خورده است به این معنی که در حوزه راهبردی و استراتژیک اولین ارتباطش با امنیت ملی است.

سخایی با اشاره به ایجاد ناامنی در فضای مجازی افزود: اگر شبکه اینترنت داخلی نباشد فضای افسار گسیخته مجازی امروز با سازماندهی های پشت سرهم امنیت ملی را به مخاطره می اندازد و فعالیت کانال های بیگانه می تواند در بروز اغتشاشات در کشور نقش داشته باشند.

وی بیان کرد: اگرتوانستیم کاربر خودمان را از پیام رسان های خارجی، خارج و به سمت شبکه های اجتماعی تولید داخلی با مدیریت سرورهای داخلی سوق دهیم آنگاه امنیت ملی را در حوزه استرتژیک و امنیت داخل کشور محافظت کرده ایم.

کارشناس سواد رسانه تصریح کرد: فراهم نبودن شبکه ملی اطلاعات کشور باهدف استقلال به عنوان یکی از سیاست های کلان کشور مغایرت دارد و با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات امنیت ملی تضمین می شود.

وی گفت: وزیر ارتباطات به صحبت های خود در زمینه شبکه ملی اطلاعات جامه عمل بپوشاند و نگاهشان به توان و نیروی انسانی نخبه داخل کشور باشد چرا که داشتن شبکه ملی نه به عنوان یک ضرورت بلکه به عنوان خواسته معقول مطرح است.

سخایی افزود: دشمنان اطلاعات کاربرهای مختلف که در فضای مجازی کار می کنند را جمع آوری کرده و با روش های مختلف روانشناختی وجامعه شناختی تحلیل می کنند، آنگاه از طریق همین بیگ دیتاها برنامه ریزی ها برای فریب افکار عمومی و کنترل ذهن افراد یک جامعه ، انجام می شود.

وی با بیان این که با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، بیگ دیتا و اطلاعات کلان مرتبط با عموم مردم جامعه و کشور در اختیار بیگانگان قرار نمی گیرد خاطرنشان کرد: بستر تقابل حق و باطل در طول تاریخ متفاوت بوده است و یکی از بسترهای خیلی مهم در دنیای امروز فضای سایبری است.

کارشناس سواد رسانه با اشاره به این که شبکه ملی اطلاعات محدودیت نیست بلکه مدیریت بسترهای اصلی با پشتیبانی مراکز داخلی است عنوان کرد: در کنار شبکه ملی اطلاعات ارتقای سطح سواد رسانه ای مردم با هدف فریب نخوردن عملیات روانی رسانه های دروغین دشمن و مسئله فرهنگ سازی، عمق بخشی و غنای فرهنگ و عمق دهی و بینش مردم را نباید فراموش کنیم چرا که فیلترینگ باید در قلب، فکر و ذهن ها ایجاد شود.

وی با اشاره به این که گام دوم انقلاب گام جامعه سازی و تمدن سازی است تأکید کرد: وقتی صحبت از جامعه سازی و در پس آن تمدن سازی می شود نیاز به بسترهای مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی داریم که باید فراهم شود و یکی از بسترهای مهم در جامعه امروز، ایجاد جامعه مستقل دینی با بینش و نگاه دینی است که باید زیر ساخت های آن مستقل شوند.

سخایی افزود: فضای مجازی به عنوان رسانه ای نوین وظیفه آموزش، اطلاع رسانی و مدیریت افکار عمومی را برعهده دارد و این شبکه ملی اطلاعات بستری مورد نیاز از حیث استراتژیک و راهبردی است که اگر کشوری یا جامعه ای  مخصوصا جامعه انقلابی ما استقلال، جامعه سازی و تمدن سازی در گام دوم انقلاب را دنبال می کند نیازمند شبکه ملی اطلاعات است.

انتهای پیام/