ماه مهر در حالی از راه رسیده که سایه کرونا بر سر دانش آموزان سنگینی می‌کند و بسیاری از خانواده‌ها توان تامین موبایل و یا تبلت را ندارند و خطر ترک تحصیل در کمین دانش آموزان مناطق محروم است.

به گزارش ازناخبر به نقل از سفیر افلاک، اواسط شهریور ماه که می شود کم کم حال و هوای مهر و بازگشایی مدارس همه جا را فرا می گیرد، بازار پر از لوازم التحریر، کیف و کفش، لباس مدرسه می شود و دانش آموزان با خرید این اقلام خود را برای سال تحصیلی جدید آماده می کنند.

تاکنون لوازم التحریر را فقط دفتر، خودکار، مداد، پاک کن، تراش و خط کش می دانستیم اما با شیوع کرونا و تغییر در بسیاری از برنامه ها، شکل و شمایل لوازم التحریر هم تغییر کرده و به دلیل آموزش از راه دور و به صورت مجازی حالا تبلت مهمترین ابزار در لیست لوازم التحریر قرار گرفته است.

در این روزهای سخت کرونایی که زندگی و مشکلات اقتصادی بسیاری از خانواده را تحت تاثیر قرار داده، تبلت و گوشی هوشمند مهمترین نیاز یک دانش آموز شده است، هزینه ای سنگین که بر دوش خانواده ها گذاشته شده است.

با شیوع کرونا بسیاری از کسب و کارها مختل شد و وضعیت بغرنجی برای بسیاری از خانواده ها ایجاد شد تا جایی که برخی از افراد یا شغل خود را از دست داده اند یا با کسادی در بازار کارشان تا آستانه تعطیلی رفته است.

حالا برخی از خانواده ها در این اوضاع و احوال برای بازگشایی مدارس و ادامه تحصیل فرزندان خود نیاز به تبلت و یا گوشی هوشمند دارند، این در حالیست که در برخی از خانواده ها دو یا چند دانش آموز وجود دارد که هیچکدام دسترسی به تبلت ندارند.

شروع سال تحصیلی متفاوت

در حال حاضر بیش از سه میلیون دانش آموز در کشور تبلت ندارند، این دانش آموزان پایان سال تحصیلی گذشته را با درسنامه و سی دی و یا حضور معلم در فضای باز مدرسه به اتمام رساندند اما امسال با توجه به وضعیت شیوع کرونا و احتمال عدم حضور در مدرسه، نداشتن تبلت و یا گوشی دغدغه ای جدید برای دانش آموزان و خانواده هایشان شده است.

اگرچه تاکنون برخی از خانواده ها به دلیل وضعیت مالی نامناسب حتی توان خرید همان چند قلم لوازم التحریر را نداشتند حالا تبلت چند میلیونی، مهمترین ابزار آموزش در روزهای کرونایی که قیمتش سرسام آور است نیز به لیست لوازم التحریر اضافه شده است.

خطر ترک تحصیل در کمین دانش آموزان

در کشور سه میلیون دانش آموز تبلت ندارند و نمی توانند از شاد استفاده کنند، این در حالیست که در استان لرستان ۲۸ درصد دانش آموزان نیز عضو شبکه شاد نبوده و دسترسی به اینترنت و تبلت ندارند.

برگزاری کلاسها به صورت غیر حضوری مشکلاتی را برای برخی از دانش آموزان و والدین ایجاد کرده تا جایی که برخی از دانش آموزان به دلیل نداشتن تبلت و عدم شرایط لازم برای ادامه تحصیل، ترک تحصیل می کنند.

اگر چه تاکنون مسافت طولانی، نبود مدرسه و معلم از عوامل ترک تحصیل دانش آموزان بودند اما با شیوع کرونا به دلیل نبود زیر ساخت های لازم از جمله اینترنت و تبلت، ترک تحصیل در کمین برخی از دانش آموزان خصوصا در مناطق محروم است.

هزینه تبلت بیشتر از حقوق یک ماه کارگران

داودی یکی از والدین دانش آموزان در گفت و گو با خبرنگار سفیر افلاک اظهار داشت: قیمت لوازم التحریر امسال گرانتر شده و فقط برای خرید چند تا دفتر و مداد و خودکار باید ۱۵۰ هزار تومان هزینه کرد، قیمت کیف و کفش هم که امسال دو برابر شده است.

وی افزود: من یک کارگر هستم و با این هزینه های بالا و گرانی، امسال تبلت هم باید برای فرزند دانش آموزم تهیه کنم، برای این ابزار آموزشی باید حدودسه میلیون تومان هزینه کرد یعنی بیشتر از حقوق یک ماه کارگر.هزینه خرید کتاب و لوزام التحریر از یک طرف و هزینه تهیه تبلت از سوی دیگر دغدغه ها و مشکلات اقتصادی را در این ایام افزایش داده است.

منوچهر اسبکوه رئیس اتاق اصناف لرستان در گفت و گو با خبرنگار سفیر افلاک اظهار داشت: امسال نسبت به سال های قبل آنچنان افزایشی در قیمت نوشت افزاز نبوده البته افزایش حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد قیمت طبیعی و مناسب است ولی امسال به دلیل شیوع کرونا و تدریس در فضای مجازی، به همان نسبت آمار خرید کمتر شده است.

تشدید نظارت بر بازار نوشت افزار

وی افزود: امسال نمایشگاه های پاییزه برگزار نشد و خرید لوازم التحریر کاهش یافته است.بیش از ۸۰ درصد لوازم التحریر بازار، داخلی است؛ سال های قبل بیشتر نوشت افزارهای بازار خارجی بود اما در حال حاضر کیفیت و تنوع در نوشت افزاهای ایرانی سبب شده تا بیش از ۸۰ درصد بازار نوشت افزاهای ایرانی باشد.

رئیس اتاق اصناف لرستان با اشاره به تشدید نظارت بر بازار افزود: گروه های بازرسی از اتاق اصناف، تعزیرات حکومتی، صمت در بازار حضور دارند و کار نظارت را انجام می دهند که اقلام طبق قیمت مصوب شده عرضه شود.

وی بیان کرد: کرونا به بسیاری از رسته ها و فعالیت ها خسارت وارد کرد و بسیاری از اصناف با شیوع کرونا دچار کسادی یا تعطیلی شد.

خرید تبلت برای خانواده های تحت پوشش

جاسم محمدی فارسانی مدیر کل کمیته امداد لرستان در گفت و گو با خبرنگار سفیر افلاک اظهار داشت: یکی از برنامه های کمیته امداد جشن عاطفه هاست و سال قبل بیش از چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون از محل جشن عاطفه ها در استان جمع آوری شد.

وی افزود: مبالغ جمع آوری شده طبق نظر مدیر مدرسه برای دانش آموزان نیازمند همان مدرسه هزینه می شود. ۱۳ هزار و ۵۰۰ دانش آموز در استان تحت پوشش کمیته امداد هستند که علاوه بر کمک های مدرسه، کمیته امداد اقداماتی را انجام می دهد که امسال در نظر داریم بسته های بهداشتی در اختیار دانش آموزان نیازمند قرار دهیم.

مدیر کل کمیته امداد لرستان عنوان کرد: با شیوع کرونا و تدریس در فضای مجازی و با توجه به این که برخی از خانواده ها و دانش آموزان به دلیل نداشتن گوشی هوشمند و یا تبلت دسترسی به شاد نداشتند، از خرداد ماه برای دانش آموزان مناطق محروم تصمیماتی مبنی بر خرید تبلت گرفته شد.

وی بیان کرد: بنا شد در کشور تعدادی گوشی هوشمند توسط دستگاه ها خریداری شود و از این تعداد سهمی در اختیار استان لرستان قرار داده شود که با این اقدام تبلت ها در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.

فارسانی اظهار داشت: تلاش می شود تا حداقل برای هر خانواده تحت پوشش یک گوشی یا تبلت در اختیار آنها قرار داده شود تا بتوانند تحصیل خود را ادامه دهند.

مدیر کل کمیته امداد با اشاره به برگزاری جشن عاطفه ها گفت: ۱۷۵ مرکز نیکوکاری و ۲۵ اداره در استان آماده دریافت کمک های مردمی است تا مبالغ پس از جمع آوری در اختیار دانش آموزن نیازمند قرار داده شود.

عدم دسترسی ۲۸ درصد از دانش آموزان به شاد

نصراله بازگیران معاون آموزش و پرورش لرستان در این راستا گفت: ۲۸ درصد دانش آموزان لرستانی به دلیل نبود زیر ساخت ها و یا تبلت، دسترسی به شاد ندارند البته پایان سال تحصیلی گذشته برای این دانش آموزان از طریق درسنامه و سی دی برنامه هایی انجام شد تا تحصیلی را به اتمام برسانند.

وی افزود: برای تبلت دانش آموزان تاکنون خیرین اعلام آمادگی کرده اند که به محض خرید تبلت ها، در اختیار دانش آموزان نیازمند و مناطق محروم قرار داده می شود.

بازگیران تصریح کرد: هیچ دانش آموزی به دلیل نبود زیر ساخت و یا گوشی از تحصیل بازنمی ماند اما تلاش شده تا امسال برای تعدادی از دانش آموزان نیازمند نیازمند از سوی خیرین تبلت خریداری شود.

به هر حال سال تحصیلی از راه می رسد اما اینبار شادی های مدرسه به کام برخی از دانش آموزان محرم تلخ شده، نبود اینترنت و یا تبلت و گوشی سبب شده تا این دانش آموزان در شبکه شاد حضور نداشته باشند، شبکه ای که غم محرومیت را بیشتر از همیشه به رخ دانش آموزان نیازمند می کشد.

در این مسیر می طلبد خیرین مانند همیشه در صحنه حاضر شوند و برای کمک به دانش آموزان نیازمند در راستای خرید تبلت اقدام نمایند.

انتهای پیام/