مصاحبه با مهندس خیرالله درویشی در مورد برنامه و عملکرد جهادکشاورزی شهرستان ازنا

پایگاه خبری ازنا خبر در مصاحبه ای با مهندس خیرالله درویشی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ازنا انجام داده که نظر خوانندگان محترم را بدان جلب می نماییم .

بطور اختصار سیمای کشاورزی شهرستان را چگونه تفسیر میکنید و جایگاه شهرستان ازنا نسبت به استان چگونه است؟

شهرستان ازنا با داشتن ۶۱ هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل ۲۷ هزار هکتار آبیزار و ۳۴ هزار هکتار دیم زار حدود ۵ درصد از کل اراضی کشاورزی استان لرستان را دارد، در صورتی که از مجموع حدود ۳ میلیون تن تولیدات کشاورزی لرستان بیش از ۴۰۰ هزار تن از آن به شهرستان ازنا اختصاص دارد که براین اساس بیش از ۱۳ درصد از تولیدات کشاورزی استان مربوط به شهرستان ازنا میباشد.


این در حالی است که در سال زراعی ۹۹_۹۸ میزان ۶۴۵۰۰ تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری گردید که این مقدار حدود ۲۳ درصد از گندم خریداری شده از کل استان لرستان را تشکیل میدهد.
بنابراین شهرستان ازنا رکورددار تولید گندم استان و مقام اول تولید گندم لرستان را نیز دارد.

توازن تولیدات کشاورزی در شهرستان ازنا با ترکیب کشت بیش از ۲۵ نوع محصولات زراعی و ۱۷ نوع محصولات باغی از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار است که این موضوع در اقتصاد کشاورزی و فراهم شدن وضعیت مزیت نسبی نقش بسزایی دارد و شرایط را هم به لحاط فنی و هم به لحاظ اقتصادی از نظر تناوب و تنوع کشت برای بهره برداران عزیز فراهم مینماید.

شهرستان ازنا قطب تولید حبوبات کشور در زمینه تولید انواع لوبیا (چیتی،قرمز،سفید) محسوب میگردد و سالانه حدود ۱۷هزار تن انواع لوبیا با کیفیت منحصر بفرد بنام لوبیای ازنا تولید میشود و به همین دلیل نیز استان لرستان هر ساله مقام اول تولید حبوبات کشور را دارد.

در واقع لوبیای شهرستان ازنا یک شاخص و معرفی نامه برای کشاورزی شهرستان ازنا میباشد.

علاوه بر لوبیا زراعت های دیگری مانند سیب زمینی، پیاز، چغندرقند، انواع سبزی و صیفی و محصولات جالیزی از وضعیت مطلوب و قابل ملاحطه ای هم از نظر زراعی و هم از نظر عملکرد برخوردارند.

از محصولات تولیدی ذکر شده آیا به خارج از شهرستان و استان هم صادراتی انجام میگردد؟

یقیناً شهرستان ما گنجایش جذب این حجم انبوه از تولیدات را ندارد بنابراین بخش عمده ای از تولیدات نه تنها به خارج از استان حتی در شرایط مقتضی به خارج از کشور نیز صادر میگردد از جمله لوبیا، سیب زمینی، پیاز و محصولات دیگری که حالت تازه خوری دارند نظیر خیار، هویج و گوجه فرنگی.
بطور کلی میتوان گفت حداکثر ۱۵ درصد از کل تولیدات شهرستان ازنا قابل جذب در حوزه شهرستان است و ۸۵ درصد دیگر به خارج از شهرستان صادر میگردد.

مطالبات کشاورزان تولید کننده گندم در چه وضعیتی قرار دارد؟

بیش از ۶۴۵۰۰ تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به ارزش حدود ۱۶۲ میلیارد تومان خریداری گردیده است که خوشبختانه تمام مطالبات آنها بطور صد درصد پرداخت شده است و این کار امسال با سرعت بیشتری انجام گردید.

در اوایل سال گذشته سیلاب خساراتی را به بخش کشاورزی وارد کرد آیا این خسارتها جبران شد و بابت خسارات وارده چقدر به کشاورزان پرداخت شد؟

متاسفانه سیل فروردین ماه سال ۹۸ خسارات زیادی را به زیر بخش های مختلف بخش کشاورزی وارد کرد، اما از همان ابتدای شروع بارندگی ها اقدام به تشکیل کارگروه تخصصی گردید و همکاران ما با بازدیدهای میدانی اقدام به ارزیابی و برآورد خسارت نمودند که در نوع خود یک پروسه بسیار سنگینی بود، علی ایحال حتی الامکان برآوردها انجام شد و تشکیل پرونده گردید و در سامانه های مربوطه ثبت، ویرایش، پردازش و رصد گردید و نهایتاً اینکه در موضوع جبران خسارت، اگرچه جبران همه آن حجم سنگین میسر نبود اما در زیر بخش های شیلات، زراعت، باغبانی، دام وطیور حدود ۲ میلیارد تومان کمک بلاعوض و ۷/۲ میلیارد تومان تسهیلات به خسارت دیدگان پرداخت گردید، همچنین در زیر بخش آب و خاک تعداد ۳ رشته جاده بین مزارع، ۶ دهنه قنات و ۳ رشته کانال آبرسانی با اعتباری معادل ۲ میلیارد تومان مرمت و بازسازی گردید.

بنده لازم میدانم در اینجا از دکتر گودرزی نماینده محترم مردم در مجلس و آقای محمدی نژاد فرماندار محترم که پیگیریهای مستمر، جدی و شبانه روزی را در این خصوص چه در شهرستان، چه دراستان و حتی در مرکز به عمل آورده اند تشکر و قدر دانی کنم.

ضمن اینکه پیگیری امور زیر بنایی نظیر قنوات و کانالهای آبرسانی توسط نماینده محترم همچنان ادامه دارد.

نکته حائز اهمیت در این موضوع، بحث بیمه کشاورزی در زیر بخش های مختلف است که از بهره برداران عزیز خواهش میکنم مشاغل وفعالیت های خود را حتما بیمه کنند چون در صورت بروز خسارت احتمالی در آینده فقط موارد بیمه شده مشمول جبران خسارت خواهند شد،
قابل ذکر است که در سال زراعی ۹۹_۹۸ تاکنون مبلغ ۶۳۰ میلیون تومان توسط شرکت های بیمه به خسارت دیدگان زیر بخش های مختلف اعم از آبزیان، دام سبک و سنگین، طیور، زراعت و باغبانی بابت جبران خسارت پرداخت شده است.

اخیراً نرخ کود شیمیایی و سموم افزایش چشمگیری داشته است، ضمن توضیح بفرمائید چه راهکارهایی برای این موضوع پیشنهاد میکنید؟

کود اوره یا همان کود سفید هیچگونه افزایش قیمتی نداشته اما متاُسفانه کودهای فسفاته و پتاسه که به صورت خاک کاربرد مصرف می شوند و از منابع مهم غذایی گیاه محسوب می شوند اخیرا افزایش قیمت قابل ملاحظه ای داشته و تا ۴ و حتی ۵ برابر قبل گرانتر شده اند که این موضوع سبب کاهش تقاضای مصرف این کودها شده که این موضوع بطور حتم روی عملکرد و تولید محصول اثرات نامطلوبی خواهد داشت، توصیه ای که ما داریم این است که مصرف نکردن کود بدلیل اینکه باعث کاهش عملکرد و کاهش تولید نهایی محصول میگردد موجب ضرر بیشتری خواهد شد، ضمن اینکه برابر ارزیابی و آنالیزهای کارشناسی این گران شدن کود روی محصول اصلی شهرستان که گندم است هر کیلو حدود ۳۵۰ تومان اثر دارد که با افزایش نرخ گندم از کیلویی ۲۵۰۰ تومان به ۴۰۰۰ تومان جبران خواهد شد لذا توصیه میکنیم حتی الامکان و حتی با مقادیر کم حتما از کودهای فسفاته استفاده شود چون اینگونه کودها به عنوان خمیر مایه تولید محسوب شده و نقش اساسی در شکل گیری گیاه دارند اما کسانی که امسال محصول خود را بدون کود فسفاته کشت کرده اند سعی کنند در طول دوره زراعی بخصوص پس از پایان فصل زمستان از کودهای مکمل و تقویتی استفاده نمایند تا لااقل بخشی از کمبود غذایی گیاه جبران گردد.‌

در مورد مهمترین برنامه های در دست اقدام جهاد کشاورزی اگر توضیحی دارید بیان بفرمائید.

ما به عنوان جهاد کشاورزی وظیفه تولید را برعهده داریم اما در کنار این وظیفه اهداف جانبی دیگری را دنبال میکنیم که مهمترین آنها عبارتست از اصلاح الگوی کشت متناسب بر اصول فنی و اقتصادی، سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی، بنابراین توسعه کشت گیاهان دارویی نظیر آویشن، موسیر، زعفران، گل گاوزبان که از گیاهان بومی منطقه محسوب می شوند مورد حمایت جهاد کشاورزی میباشد، بسیاری از گیاهان دارویی که بیان شد اختصاصی شهرستان ازنا بوده و خاستگاه آنها زاگرس و دامنه های اشترانکوه است، بنابراین شهرستان ما ظرفیت تبدیل شدن به قطب تولید گیاهان دارویی را دارد و لذا از بهره برداران عزیز بخصوص کسانی که سطح اراضی کمتری در اختیار دارند و میزان کمی سهم آب دارند درخواست میکنیم به سمت کشت گیاهان دارویی روی آورند.

موضوع دیگری که از اهمیت ویژه ای برخوردار است ایجاد و توسعه گلخانه های کوچک مقیاس روستایی به ابعاد ۳۰۰ مترمربع با هدف اشتغال و درآمد پایدار روستاییان است، این گلخانه های کوچک مقیاس در محدوده بافت مسکونی روستاها قابل احداث بوده و موجب اشتغال و ایجاد درآمد اعضای خانوار روستایی میگردد.

همچنین پیگیری احداث و توسعه گلخانه ها بویژه در قالب شهرکهای گلخانه ای از جمله مهمترین برنامه های تحت اقدام است که در حال حاضر عرصه های مستعدی برای این موضوع در نظر گرفته شده است و انشاالله بزودی وارد فاز اجرایی خواهیم شد.

انتهای پیام/