شورای اقتصاد با اعلام نرخ پایین و غیرمنصفانه خرید تضمینی گندم ضمن اینکه بحث خودکفایی گندم را با مشکل مواجه کرد کشاورزان را به سمت کشت محصولات آبدوستی مثل برنج سوق داد.

به گزارش ازناخبر به نقل از سفیرافلاک، هرازگاهی یک محصول کشاورزی در بازار لرستان نایاب می‌شود یا برعکس با تولید مازاد آن مواجه می شویم که این وضعیت ناشی از عدم رعایت الگوی کشت توسط کشاورزان است.

علی‌رغم تأکید نظام صنفی کشاورزی بر لزوم قیمت‌گذاری منصفانه خرید تضمینی گندم، درنهایت نرخی که از سوی شورای اقتصاد تعیین شد نتوانست رضایت کشاورزان را جلب کند چون جوابگوی هزینه‌های تولید نبود و همانطور که کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند این اتفاق سبب سوق دادن کشاورزان به سمت کشت محصولات آبدوست شد.

امسال بسیاری از کشاورزان لرستانی کشت برنج و سایر محصولات آبدوست را به گندم ترجیح دادند که این اتفاق تحت تاثیر سود بالای برنج‌کاری و قیمت پایین خرید تضمینی گندم رخ داده است پس بدون شک سال بعد با کمبود گندم و تولید مازاد برنج مواجه خواهیم شد که کمبود هر محصولی در بازار به افزایش سرسام‌آور قیمت آن منجر می‌شود کمااینکه این روزها با کمبود برخی محصولات در بازار مثل «گوجه فرنگی»، قیمت آن به بیش از ۵ برابر افزایش یافته است.

عدم رعایت الگوی کشت از سوی کشاورزان هر ساله توازن عرضه و تقاضا را در بازار محصولات کشاورزی برهم می‌زند و موجب ضرر و زیان کشاورزان و مصرف‌کنندگان می‌شود که به گفته کارشناسان، ساماندهی این وضعیت مستلزم اجرای کشاورزی قراردادی و خرید تضمینی محصولات کشاورزان آن هم با قیمتی عادلانه و براساس هزینه‌های تولید است.

رعایت الگوی کشت نیازمند خرید تضمینی محصولات کشاورزی

جواد صالحیان، معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: متاسفانه الگوی کشت درستی در کشور نداریم که براساس نیاز باشد چون در کشاورزی اهرمی وجود ندارد که بگوییم هر کشاورز امسال چند هکتار بکارد.

وی افزود: با توجه به اینکه امسال با کمبود گوجه در بازار و افزایش قیمت آن مواجه شدیم، قطعاً سال آینده همه کشاورزان گوجه کشت می‌کنند و این بار با تولید بیش از حد آن مواجه می‌شویم.

صالحیان عنوان کرد: اگر کشاورزی ما براساس کشت قراردادی باشد یعنی از قبل خریدار محصول مشخص باشد، خیال کشاورز از بابت فروش راحت می‌شود و تولیدی متناسب با نیاز جامعه ارائه می‌دهد مثل کارخانه قند که با چغندرکاران قرارداد می‌بندد که محصولات آنها راخریداری می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: باید این طرح در سراسر کشور اجرا شود تا تولیدات کشاورزان براساس الگوی کشت باشد و شاهد مشکلاتی مثل تولید مازاد یا کمبود محصول در بازار نباشیم؛ امسال استارت این کار زده شد اما هنوز اتفاقی در لرستان نیفتاده است.

نرخ پایین خرید تضمینی گندم عامل کشت بی‌رویه محصولات آبدوست در لرستان

کامران ساروقی،‌ عضو شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: با حذف ارز دولتی برای واردات سموم کشاورزی و کودهای شیمیایی، قیمت این نهاده‌ها بین چهار تا هفت برابر افزایش یافت که شرایط اقتصادی نامناسب کشاورزان و عدم نقدینگی جهت خرید نهاده‌های کشاورزی سبب شد به سمت کاشت بی‌رویه محصولات آب دوست مانند صیفی جات و سبزیجات بروند.

وی افزود: با این کار و عدم اجرای الگوی کشت در نهایت شاهد تولید انبوه محصولاتی خواهیم بود که بیشتر از توان مصرف داخلی است که هم سبب هدررفت منابع آبی کشور می‌شود هم به علت عدم نیاز بازار داخلی، این محصولات روی دست کشاورزان می‌ماند و مشکلات فراوانی را به وجود خواهد آورد. ساروقی عنوان کرد: شورای اقتصاد امسال نرخ خرید تضمینی گندم را چهار هزار تومان اعلام کرده درحالی که هزینه تولید هر کیلوگرم گندم، چهار هزار و ۶۰۰ تومان برآورد شده است؛ متاسفانه شورای اقتصاد هر ساله در حق کشاورزان ظلم می‌کند چون نه تنها هزینه‌های تولید را در نظر نمی‌گیرد بلکه سود متعارفی که باید اضافه بر هزینه‌ها باشد را هم لحاظ نمی‌کند. وی خاطرنشان کرد: تصمیمات غیرمنطقی و غیرکارشناسی سازمان برنامه بودجه و شورای اقتصاد در رابطه با قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی در سال‌های گذشته سبب می‌شود زحمات چهار دهه وزارت جهاد کشاورزی و کشاورزان در راستای اصلاح الگوهای کشت و اجرای سیستم‌های نوین کشاورزی و کشاورزی دانش بنیان به هدر برود.

لطمه‌ به خودکفایی گندم و نیاز به واردات

عضو شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور تصریح کرد: چند سالی که گندم کشاورزان را با قیمت مناسب خریداری می‌کردند، شاهد خودکفایی در تولید گندم بودیم اما سال‌های بعد، عدم اعلام قیمت واقعی از سوی شورای اقتصاد منجر به کاهش تولید شد تا جایی‌که بسیاری از گندم کاران یا کشت نکردند یا اینکه محصول خود را به عنوان خوراک دام استفاده کردند.

وی با بیان اینکه در سال زراعی گذشته که نرخ خرید تضمینی، دو هزار و ۵۰۰ تومان بود دولت مجبور شد دو میلیون تن گندم وارد کند، تصریح کرد: جای تأسف است که دولت برای واردات هر کیلوگرم گندم، شش هزار تومان می‌پردازد اما حاضر نیست آن را با یک قیمت متعارف از کشاورز بخرد.

مصرف بالای آب در برنج‌کاری

حسن نژاد، مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: با وجود ممنوعیتی که در کاشت برنج وجود دارد ولی متاسفانه کشاورزان لرستانی الگوی کشت را رعایت نمی کنند.

وی افزود: بارها از طرف آب منطقه‌ای و جهادکشاورزی لرستان به کشاورزان هشدار داده شده اما به خاطر سودی که در کشت برنج وجود دارد، حاضر نیستند دست از این کار بردارند و در اکثر مواقع هم بیشتر از ظرفیت آبی که وجود دارد برنج می‌کارند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان عنوان کرد: برای ایجاد محدودیت در کاشت برنج، تعرفه‌ برق چاه‌هایی که از موتور برق استفاده می‌کردند را با نرخ آزاد حساب کردیم ولی با توجه به اختلاف قیمتی که کشت برنج نسبت به سایر کشت‌ها دارد کشاورزان همچنان تمایل زیادی به برنج‌کاری دارند. وی با بیان اینکه ما محدودیت‌هایی را در خصوص برداشت آب از چاه و منابع زیرزمینی ایجاد می‌کنیم، تصریح کرد: جهاد کشاورزی هم باید الگوی کشت را اعلام کند و بر روند اجرای آن نظارت کند. حسن‌نژاد با بیان اینکه افزایش تعرفه های آب و برق بر کاهش برنج‌کاری هیچ تاثیری نداشته، خاطرنشان کرد: به صورت میانگین میزان مصرف آب برای هر هکتار زمین، ۱۵ هزار متر مکعب است. وی با بیان اینکه کاشت برنج در همه شهرستان‌های استان انجام می‌شود، بیان کرد: بیشترین کشت مربوط به شهرستان دورود به خاطر وجود سد مروک و رودخانه های زیاد است و بعد از آن شهرستان‌های خرم‌آباد، بروجرد و سیلاخور بیشترین میزان کاشت برنج را دارند.

استقبال کشاورزان دورودی از کشت برنج

مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان گفت: با توجه به بارندگی‌های چند سال گذشته و ذخیره آبی که در سد هایمان داشتیم، آب بسیاری از مزارع تأمین شد و خوشبختانه مشکلی در رابطه با کم‌آبی نداشتیم.

وی افزود: البته در برخی از مناطق با کمبود آب مواجه شدیم که کشاورزان با مدیریت در مصرف و نوبتی کردن آب توانستند امسال را هم بدون مشکل بگذرانند.

کشاورزان معمولاً به دنبال تولید اقتصادی هستند و مهمترین موضوع برای آنها در انتخاب کشت، بحث درآمد است پس به سمت تولید محصولات آبدوست مثل چغندر، سیب زمینی، ذرت و برنج می‌روند که درآمد بالایی دارند و این باعث می‌شود که در تولید سایر محصولات مثل سیر، کلزا، گندم و… با مشکل مواجه شویم.

امسال استقبال از کشت محصولات آبدوستی مثل برنج آنقدر بالا بوده که ۱۰هزار هکتار برنج در لرستان کشت شده درحالیکه سهمیه استان سه هزار و ۷۰۰ هکتار بوده یعنی سه برابر حد مجاز برنج‎کاری در استان داشته‌ایم که این تهدیدی برای منابع آبی محسوب می‌شود و دولت باید به واسطه راهکارهایی که در بالا ذکر شد به این مشکلات پایان دهد.

انتهای پیام/