جهاد نهادهای انقلابی در مناطق محروم/نور امید به دل روستاها رفت


به گزارش ازناخبر به نقل از سفیر افلاک استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی شعار اصلی در پیروزی انقلاب بود، انقلابی که به واسطه خون شهدا، هدایت امام خمینی(ره) و پشتیبانی مردم به پیروزی رسید.

امروز ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می گذرد و یکی از مهمترین اهداف انقلاب، محرومیت زدایی بود به طوری که در حکومت پهلوی رسیدگی و توجه به مناطق محروم جایگاهی نداشت اما امروز سیمای بسیاری از مناطق محروم متحول شده و شکوفایی را می توان در این مناطق دوردست و محروم مشاهده کرد.

سوق دادن امکانات به سمت مناطق محروم، محرومیت زدایی، کمک به ساخت منازل مسکونی و سایر اقدامات صورت گرفته در این سالها در پرتو انقلاب اسلامی ایران بوده که سبب شده تا رنگ محرومیت از چهره این مناطق محروم، رخت بربندد.

با نگاهی به آمارها به خوبی می توان مشاهده کرد که امروز محرومیت زدایی یکی از مهمترین اهداف جوانان انقلابی است که در قالب گروه های جهادی در بخش های فرهنگی، سازندگی، پزشکی و بهداشتی سنگ تمام گذاشته اند.

حیات دوباره در مناطق محروم

امروزه حیات دوباره را می توان در دهستان ها و مناطق محروم مشاهده کرد که بر ریل شکوفایی حرکت می کنند. امام خمینی(ره) در همان بدو پیروزی انقلاب اسلامی ایران نهاد کمیته امداد، بهزیستی، بنیاد مستضعفان، جهاد سازندگی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را تاسیس کرد، اهداف اصلی این نهادها در جهت خدمت به محرومان و محرومیت زدایی بود که امروز اثرات و ثمرات در بحث محرومیت زدایی را به خوبی می توان مشاهده کرد.

سردار عباس علیشاهی جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه لرستان در گفت و گو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: از چند سال پیش اقدامات لازم برای محرومیت زدایی در استان در دستور کار قرار گرفت و سپاه این ماموریت را پیدا کرد تا در راستای محرومیت زدایی در دهستان های محروم اقدام نماید.

وی افزود: در همین راستا یکی از اقدامات صورت گرفته، تشکیل کارگروه فرهنگی بود و روحانی در دهستان های محروم مستقر شدند البته برای این کار ابتدا زیر ساخت لازم مانند ساخت مسجد و خانه عالم در دستور کار قرار گرفت تا روحانیون با استقرار در این دهستان ها بتوانند اقدامات فرهنگی را انجام دهند.

محرومیت زدایی ۳۵۰ روستا

وی افزود: با گذشت سه سال از این برنامه تاکنون ۲۰ امام جماعت روستا در دهستان های محروم استان مستقر شده اند که این مناطق شامل ذلقی شرقی الیگودرز، دهستان کشور در خرم آباد، ززر و ماهرو الیگودرز، میان کوه غربی و تخت چان پلدختر، دهستان هومیان کوهدشت، کشکان شمالی چگنی، دهستان میربگ جنوبی دلفان و دهستان قلایی الشتر بوده است.

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه لرستان تصریح کرد: در این دهستان ها در مجموع ۳۵۰ منطقه تحت پوشش قرار گرفتند و در راستای بخش بهداشت و سلامت، ۱۶۰ سفیر سلامت در این دهستان ها خدمات مورد نیاز را ارائه می دهند.

سردار علیشاهی با اشاره به اشتغال در این مناطق محروم عنوان کرد: در این مناطق برای ۲۵۰ نفر از افراد جویای کار، شغل ایجاد شده که در بخش گیاهان دارویی و ماهی در قفس خانگی فعالیت می کنند و همچنین به ۷۰۰ نفر در رشته های دام، مشاغل خانگی و کشاورزی آموزش های مورد نیاز ارائه شده است.

اجرای ۴۰ پروژه آبرسانی

وی با اشاره به پروژه های آبرسانی گفت: یکی از مهمترین مشکلات در این دهستان ها و روستاها، مشکل آب بود که تاکنون ۴۰ پروژه آبرسانی در این مناطق انجام شده و ۱۵ پروژه نیز در دستور کار است که اخیرا خیری در تهران تقبل کرده که ۱۵ پروژه را انجام دهد و تاکنون شش پروژه از این تعداد انجام شده است.

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه لرستان با بیان اینکه ترمیم و آسفالت راه های این مناطق نیز در دستور کار قرار گرفته افزود: با همکاری ادارات امور عشایر و راهداری، ۱۸۰ کیلومتر از راه های دهستان های محروم ترمیم، بازسازی و آسفالت شده اند و علاوه بر این ۲۰۰ کیلومتر راه دسترسی برای کشاورزی ایجاد شده است.

ساخت ۳۰ مدرسه برای دانش آموزان محروم

سردار علیشاهی با اشاره به ساخت مدارس در این مناطق اظهار داشت: ۳۰ مدرسه یک کلاسه، دو کلاسه و سه کلاسه با همت خیرین، ادارات و سرمایه گذاران در این دهستان ها ایجاد شده و ۵۰ مدرسه که نیاز به اقدامات تعمیراتی داشتند، مورد تعمیر قرار گرفتند.

وی بیان کرد: همچنین ۵۰ بخاری برای این مدارس تهیه و در اختیار آنها قرار گرفته که تلاش شد تا با ایجاد زیر ساخت ها، دانش آموزان این مناطق بتوانند تحصیلات خود را ادامه دهند.

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه لرستان با اشاره به ساخت منزل محرومان گفت: ساخت ۱۵ باب منزل محرومان و تعمیر ۴۰ منزل مسکونی از دیگر اقدامات صورت گرفته در راستای محرومیت زدایی در این دهستان ها بوده است.

سردار علیشاهی خاطرنشان کرد: همچنین در این دهستان ها هشت مسجد، هشت خانه عالم، ۱۰ مسجد و ۱۰ خانه عالم ساخته شده است.

۸۵ میلیارد تومان برای محرومیت زدایی دهستان ها هزینه شد

وی با بیان اینکه سیل در برخی از این مناطق سال گذشته خسارتی را به دنبال داشت افزود: بعد از وقوع سیل و خسارت هایی که در این راستا وارد شد در مجموع ۱۳ میلیارد تومان در این مناطق برای ساخت و تعمیر منازل مسکونی و تهیه بسته های معیشتی هزینه شد.

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه لرستان بیان کرد: در مجموع طی سه سال گذشته در این مناطق ۸۵ میلیارد تومان کارهای زیرساختی، فرهنگی، اشتغال، سلامت و تعلیم و تربیت صورت گرفته است.

سردار علیشاهی عنوان کرد: محرومیت زدایی با همه توان ادامه دارد و تلاش هایی صورت گرفته تا بخشی از این محرومیت ها در این زمینه کاسته شود.

ساخت ۵۰۰ منزل محروم در لرستان

سرهنگ احسان جهانبخش مسئول بسیج سازندگی لرستان گفت: دو هزار و ۱۰۰ گروه جهادی در استان برای محرومیت زدایی فعالیت می کنند که در دو سال اخیر ۵۰۰ منزل در استان برای نیازمندان احداث شده و تلاش داریم تا سال آینده بتوانیم هزار واحد منزل برای محرومان را احداث نماییم.

وی بیان کرد: ۱۸۰۰ پروژه در بخش های مختلف در استان اجرا شده که رفع محرومیت در حاشیه شهر و روستا از مهمترین اهداف بسیج سازندگی است.

مسئول بسیج سازندگی لرستان تصریح کرد: با توجه به اینکه در استان ۵۷۵ صندوق وجود دارد تاکنون چندین هزار شغل ایجاد شده است.

انتهای پیام/