بر اساس استانداردهای داخلی و با اخذ قیمت از بنکدارها و بانک مرکزی، سبد هزینه یک خانواده کارگری ۳ و نیم نفره ۹ میلیون تومان تعیین شده است که صرفا به ۳۳ قلم کالای ضروری باز می‌گردد.

به گزارش ازناخبر؛ به نقل از تیتریک، این روزها فشارهای تورمی کمرشکن و دریافتی زیر۳میلیون تومان کارگران شرایط زندگی را برای آنها سخت تر کرده است اما در حالی که کمتر از یک ماه تا پایان سال ۹۹ باقی مانده، همچنان تعیین دستمزد آنها برای سال آینده در شورای عالی کار معطل مانده است.

گویا دولت و کارفرما به عنوان دو عضو این شورا دست به دست هم داده اند تا کارگر را نادیده گرفته و خود ببرند و بدزوند، کسی هم در سال آینده پاسخگوی معیشت خانواده این قشر زحمتکش نباشد، متاسفانه در شورای عالی کار الزامی به موافقت جامعه کارگری وجود ندارد در نتیجه بدون امضای آنها تصمیم گیری می شود. 

 فعالان کارگری در گفتگو با خبرنگار تیتریک می گویند؛ آیا مسئولان می توانند با ماهیانه ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان زندگی کنند؟ چگونه از کارگران انتظار دارند معیشت خود را به این رقم های ناچیز گره بزنند در حالی که آنها با درآمدهای نجومی امرار معاش می کنند. 

آنها معتقد هستند که دولت و کارفرما در شورای عالی کار برای ۴۳ میلیون جمعیت خانواده کارگری تصمیم می گیرند و شکایت کارگران هم برای افزایش دستمزد راه به جایی نمی برد در نتیجه هر سال دولت دست کارگران را در حنای تصمیمات خود می گذارد تا این قشر زحمتکش را زیر بار فشار تورم قرار دهد. 

 و اما عضوکانون عالی شوراهای اسلامی کار در کشور، در گفتگویی اختصاصی به خبرنگار تیتریک می گوید؛ خانواده کارگران امیدوار هستند تا ماده ۴۱ قانون کار که دارای دو تبصره تورم و هزینه سبد معیشت خانوار است مورد توجه دولت قرار گیرد اما متاسفانه در حالی که کمتر از یک ماه به پایان سال ۹۹ باقی مانده است همچنان مشغول چانه زنی برای تعیین دستمزد هستیم. 

علی اصلانی ادامه می دهد؛ برای هزینه سبد معیشت خانوار، کارفرما، کارگر و دولت هر کدام یک عدد می دهند تا به نتیجه می رسند اما به نظر می رسد دیگر زمان کمی تا پایان سال ۹۹ داریم و دیر شده است، امسال شرایط کارگران واقعا سخت تر است اما دخالت های نامربوط هم در شورای عالی کار می شود.

 وی اظهار داشت: برخی از نمایندگان مجلس زودتر از شورای عالی کار مبلغ و درصد اعلام کرده و توقع ایجاد کرده اند. نمایندگان مجلس اعلام کردند افزایش حقوق کمتر از ۳۵ الی ۴۰ درصد نباشد در حالی که همان مجلس ماده ۴۱ قانون کار را مصوب کرده که بر اساس آن به غیر از شورای عالی کار هیچ نهادی درباره افزایش دستمزد نمی تواند اظهار نظر کند.

 اصلانی می گوید؛ متاسفانه واقعیت جامعه نشان می دهد حتی اگر به جای ۳۵ درصد، ۱۰۰ درصد دستمزد کارگران افزایش داشته باشد، فاصله خط فقر با تورم آنقدر زیاد است که کارگران به خواسته خود نمی رسند و هزینه سبد معیشت خانواده جبران نمی شود چرا که دولت در دی ماه خط فقر را۱۰ میلیون تومان اعلام کرده بود.

 وی با اشاره به اینکه بر اساس استانداردهای داخلی و با اخذ قیمت از بنکدارها و بانک مرکزی، سبد هزینه یک خانواده کارگری و ۳ و نیم نفره ۹ میلیون تومان تعیین شده است که صرفا به ۳۳ قلم کالای ضروری باز می گردد، می گوید؛ حتی اگر حقوق ۲ میلیون و۶۰۰ هزار تومانی کارگر را ۱۰۰ درصد افزایش دهند باز هم با سبد هزینه های یک کارگر فاصله داریم. 

 اصلانی ادامه می دهد؛ جامعه کارگری نگران این هستند که حتی اگر در شورای عالی کار حقوق افزایش پیدا کند آیا کارفرماها توان پرداخت حقوق جدید را به کارگان دارند یا خیر؟ آن هم در شرایطی که قدرت خرید مردم پائین است و کالاهای تولیدی کارخانه ها به واسطه عدم صادرات در داخل مصرف می شود. 

وی با اشاره به اینکه دو دغدغه اصلی کارگران، افزایش حقوق و توان پرداخت آن توسط کارفرما است، اظهار داشت: حتی قیمت های ۶ ماه اول سال ۹۹ با نیم سال دوم هم قابل مقایسه نیست و کارگران تورم ۵۰ درصدی را در زندگی خود احساس کردند، از طرفی قدرت خرید آنها هم پائین آمده است. اصلانی می گوید؛ بر اساس بیمه اجباری که از طریق سازمان تامین اجتماعی اعلام می شود در حال حاضر ۱۳ میلیون نفر سرپرست خانوار داریم و با خانواده آنها ۴۳ میلیون نفر از جمعیت ایران را تشکیل می دهند، همچنین بر اساس ماده ۱۶۷ قانون کار، ۳ نفر نماینده کارگر، ۳ نفر نماینده دولت و ۳ نفر نماینده کارفرما در شورای عالی کار حضور دارند. 

وی ادامه می دهد؛ ترکیب این کمیته را قانون مشخص کرده است اما متاسفانه چون دولت بزرگترین کارفرما در کشور است احساس خطر می کند در نتیجه وزیر کار که به عنوان نماینده دولت رئیس شورای عالی کار است با کارفرما یکی شده و برای جامعه کارگری تصمیم می گیرند. 

اصلانی اظهار داشت: حتی اگر جامعه کارگری به مراجع قانونی هم مراجعه کنند چون ترازو به سمت کارفرما و دولت سنگینی می کند، حرف کارگران شنیده نمی شود و هیچگاه حقوق بر اساس ماده ۴۱ قانون کار پرداخت نخواهد شد، این در حالی است که ۸ سال جنگ کارگران داوطلبانه قبول کردند که حقوق افزایش پیدا نکند.

 وی ادامه داد: قرار بود بعد از جنگ دولت ها به مرور زمان علاه بر افزایش حقوق ۵ درصد به ازای معوقه هم اضافه کنند اما این مهم محقق نشد و سال به سال بین خط فقر و تورم فاصله افتاد و امروز نه کارفرما توان پرداخت دارد و نه جامعه کارگری توان زندگی را. 

 اصلانی می گوید؛ دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه ۱۰ روز زندگی کارگر است و ۲۰ روز باقیمانده را با هیچ سپری می کند. پیشنهاد دادیم به ماده ۴۱ قانون کار تبصره سوم اضافه شود تا در صورتی که نمایندگان جامعه کارگری مصوبه شورای عالی کار را امضا نکردند قابلیت اجرا نداشته باشد. 

وی اظهار داشت: اگر این تبصره اضافه شود و دولت و کارفرما بدانند که اگر نماینده کارگر امضا نکند مصوبه افزایش دستمزد اجرایی نمی شود به راحتی زور نمی گویند اما در حال حاضر آنها می دانند ما چه امضا کنیم، چه نکنیم با ۶ امضا به اجرا می رسانند، همانگونه که سال ۹۸ بدون امضای ما صورت جلسه را تصویب کردند.

در خاتمه باید گفت بر اساس آنچه عضوکانون عالی شوراهای اسلامی کار و فعالان کارگری می گویند اگر مجلس به جامعه کارگری کمک کند شرایط آنها بهبود پیدا می کند در غیر این صورت با وضعیت اسف باری مواجه خواهند شد.  

 انتهای پیام/