عصر «بایدن»؛ بازگشت آمریکا به دوران دموکراسی یا جنگ‌های نیابتی!/ آیا داعشی دیگر در منطقه ظهور خواهد کرد؟در حالی که بسیاری از کارشناسان براین باورند که سیاست دموکرات‌های آمریکا در سیاست خارجی مبتنی بر فشار، تحریم، جنگ اطلاعاتی، جاسوسی و جنگ های نیابتی است، اصلاح طلبان در ایران در تکمیل پروژه ذوق زدگی از بازگشت دموکرات‌ها به قدرت، روی کار آمدن بایدن در این کشور را بازگشت دموکراسی به ایالات متحده می دانند.

به گزارش ازناخبر ؛ بامداد جمعه ۸ اسفند رسانه های بین المللی از حمله هوایی ارتش آمریکا به برخی مواضع مقاومت در شرق سوریه و بمباران این مناطق خبر دادند، خبرگزاری انگلیسی رویترز در ساعات ابتدایی این تجاوز هوایی اعلام کرد که مواضع بمباران شده از سوی آمریکا متعلق به نیروهای هم‌پیمان با ایران در سوریه بوده‌ است.

 پس از انتشار خبر تجاوز هوایی آمریکا به سوریه،  وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که این اقدام با دستور مستقیم «جو بایدن» صورت گرفته است.

این اقدام آمریکا اگرچه از سوی مقامات روسی، چینی و منطقه ای محکوم شد اما واکنش مثبت برخی هم پیمانانشان را به دنبال داشت، «دومینک راب» وزیر خارجه انگلیس در واکنش به این تجاوزگری از حمله آمریکا به خاک سوریه حمایت و آن را اقدامی در جهت کاهش تنش توصیف کرد!

«مایک پمپئو» وزیر خارجه سابق آمریکا نیز به عملیات هوایی ارتش آمریکا واکنش نشان داد و گفت، امیدوارم که دشت و صحرا را بمباران نکرده باشند!

بمباران هوایی سوریه که با اعلام پنتاگون به دستور مستقیم رئیس جمهور این کشور انجام شد، اولین اقدام نظامی جو بایدن در پاسخ به حمله راکتی دو هفته پیش به نزدیکی فرودگاه اربیل بود. رسانه های آمریکایی بعد از این اقدام تلاش کردند ایران را متهم به حمله هوایی اربیل کنند اما ایران از همان ابتدا دخالت داشتن در حمله به اربیل را قویا تکذیب کرد.

 جو بایدن اما حمله هوایی کشورش به سوریه را حاوی پیام برای ایران دانست و گفت: «شما نمی‌توانید بدون مجازات عمل کنید. مراقب باشید.»

لوید آستین ، وزیر دفاع آمریکا نیز درباره بمباران هوایی سوریه توسط آمریکا گفت: ایالات متحده با تکیه به اطلاعات دریافتی از طرف های عراقی به سوریه حمله کرده است. وی ادعا کرده «ما به عراقی ها اجازه دادیم که برای ما اطلاعاتی تهیه کنند و  آنها را تشویق به انجام این کار کردیم ، و این به ما کمک کرد تا اهداف خود را تدقیق کنیم.»

این اظهارات نشان می دهد که دموکرات ها از ابتدای ورود به کاخ سفید به دنبال طراحی حملات نظامی و آغاز تنش های نیابتی در خاورمیانه هستند.

اسناد به دست آمده از رسانه های آمریکایی و اروپایی و نیز اظهار نظرهای صریح دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده نشان می دهد که اوباما و پنتاگون در تاسیس داعش دست داشته اند، این در حالی است که با روی کار آمدن دوباره دموکرات ها در آمریکا گمانه‌زنی‌ هایی برای فعال شدن دوباره گروه تروریستی داعش و تزریق اعتبارات و بودجه های سنگین به جریان های تکفیری در دولت بایدن وجود دارد.

این پیش بینی زمانی به واقعیت نزدیک می شود که خبرها از مرزهای ایران حاکی از قوت گرفتن گروه های تروریستی در مرزهای ایران است که نمونه آن در اغتشاشات اخیر سراوان به وقوع پیوست به نظر میرسد بایدن مصداق بارز دست چدنی از دستکش مخملی است که پازل احیای مجدد گروهی شبیه داعش در منطقه خاورمیانه را دنبال خواهد کرد.

شورای روابط خارجی ایالات متحده آمریکا نیز چندی پیش در مقاله ای درباره سیاست های دموکرات ها در  اداره حوزه سیاست خارجی نوشته بود که دموکرات ها معتقد به راه انداختن جنگ های نیابتی مانند درگیری ها در سوریه و یمن و همچنین استفاده از عناصر علاقه مند به آمریکا در کشور های غیر همسو با ایالات متحده هستند البته منظور از عناصر علاقه‌مند به آمریکا، همان جاسوس‌های مستقر در کشورهایی هستند که ایالات متحده در جنگ اطلاعاتی با آنها قرار دارد.

بسیاری از کارشناسان سیاسی نیز، سیاست دموکرات‌ها را مبتنی بر فشار، تحریم، جنگ اطلاعاتی، جاسوسی و جنگ های نیابتی می‌دانند این در حالی است که رسانه های اصلاح طلب در ایران در خلال ذوق زدگی خود از نتیجه انتخابات آمریکا، پیروزی جو بایدن را بازگشت دموکراسی به ایالات متحده عنوان کردند تا اینگونه پروژه خوشحالی از بازگشت هم حزبی های اوباما و جریان مذاکره کننده در برجام را تکمیل کنند.

رسانه های حامی دولت و جریان اصلاح طلب در کشور آنچنان از روی کار آمدن بایدن ذوق زده بودند که عملکرد حدود یک ماه گذشته دولت آمریکا را تلاش برای بازگشت به برجام و از سرگیری مذاکرات برداشت کردند. این میان البته برخی اعضای دولت نیز در اظهارنظرهایی نشان دادند که از چشم امید به دولت بایدن و مواضع صلح دوستانه و دموکراتیک او دارند اما در همین مدت کوتاه مقامات آمریکایی با اظهارات ضد و نقیض تلاش کردند واقعیت در پس پرده خود را به نمایش بگذارند.

یک روز بایدن از لغو مکانیزم ماشه گفت روز دیگر تونی بلینکن از برجام طولانی تر سخن گفت. سیاست خطرناک دموکرات ها مصداق سیاست جنتلمن های پشت میز مذاکره نشین است که آرام آرام ضربه های مهلک می زنند.

منبع: راه دانا

انتهای پیام/