ویترینی فقط برای «تماشا»/کرونا هم شیب تند گرانی آجیل شب عید را متوقف نکرد

به گزارش ازناخبر به نقل از سفیرافلاک، نیمه دوم اسفند که فرا می رسد، جنب و جوش ها در بازار نوروز بیشتر و خریدهای عید آغاز می شود، اگرچه به دلیل شیوع کرونا دو سال است بازار حال و هوای همیشه را ندارد اما امسال به نظر می رسد بازار نوروز نسبت به پارسال پر رونق تر باشد.

بسیاری از شهروندان تهیه کالاهای اساسی و مایحتاج ویژه این ایام را برنامه ریزی کردند اما یکه تازی قیمت ها و افزایش افسارگسیخته قیمت بسیاری از اقلام ضروری و شب عید سبب شده تا سفره نوروز کوچکتر شود.

ویترینی برای تماشا

قیمت اقلام و کالاها نجومی و قدرت خرید مردم در بازار نوروز کمتر شده است، قیمت شیرینی و شکلات، آجیل و خشکبار، میوه و سایر اقلام در این مدت بسیار افزایش داشته تا جایی که شاید حساب و کتاب افزایش قیمت ها از دستمان در رفته باشد.

هیچ یک از کالاهای بازار از قافله گرانی عقب نمانده و ماراتن قیمت ها در بازار روز به روز بیشتر می شود، قیمت برخی از کالاها آنچنان سرسام آور است که مشتری فقط آنها را از پشت ویترین تماشا می کند و با نگاهی به دارایی اش می داند که توان خرید ندارد.

یکی از اقلام و خوراکی های ویژه ایام نوروز آجیل است، اگرچه دید و بازدید در سال قبل نبود و امسال هم برگزار نمی شود اما بسیاری از خانواده ها  برای ایام نوروز آجیل تهیه می کنند ولی قیمت ها چیزی فراتر نجومی است.

با گشتی در شهر، بازار خشکبار و آجیل آرامتر به نظر می رسد و مشتری ها در این بخش از بازار کمتر هستند، بسیاری فقط قیمت ها را تماشا می کنند و پسته های خندانی را می بینند که قدرت خرید آن را ندارند.

همه اقلام خشکبار آنچنان گران شده اند که شاید قدرت خرید آجیل میسر نباشد، البته هستند برخی که دستشان به دهنشان می رسد آجیل را تهیه می کنند اما آجیل از سفره محرومان و نیازمندان حذف شده است.

قید خرید آجیل را زدیم

رازانی یکی از شهروندان لرستانی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: امروز برای خرید برخی از اقلام نوروز به بازار آمده ام، قصد خرید آجیل را داشتم ولی قیمتها بسیار زیاد است و ترجیح می دهم همین هزینه را برای تهیه سایر اقلام اساسی منزل هزینه کنم.

وی افزود: به واسطه کرونا، دید و بازدهای نوروز بسیار کم شده اما اگر هم دید و بازدیدی بود، توان خرید آجیل برای پذیرایی از مهمانان نوروز را نداشتیم.

این شهروند لرستانی تصریح کرد: در نهایت تصمیم گرفتم مقداری تخمه آفتابگردان بخرم و قید خرید آجیل را امسال بزنم چرا که هر چه چشم می اندازم تا خشکباری با قیمت مناسب پیدا کنم، اما نیست.

وی عنوان کرد: همه اقلام گران شده است و آجیل هم پا به پای دیگر کالاها افزایش قیمت داشته و مجبوریم عید را بدون آجیل برگزار کنیم.

کاهش قدرت خرید اقلام نوروزی

صالحی شهروند خرم آبادی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک عنوان کرد: من بازنشسته هستم، البته دید و بازدید عید به خاطر کرونا بسیار کم شده ولی بچه ها و نوه هایم برای دیدن ما می آیند و باید با خوراکی های نوروز از آنها پذیرایی کنیم.

وی افزود: با توجه به قیمت بالای آجیل، بخش زیادی از عیدی امسالم را فقط برای خرید آجیل اختصاص دادم، خرید شیرینی و شکلات و میوه هم که جای خود دارد، برای دادن عیدی به نوه ها و بچه ها هم باید برنامه ریزی کنم.

صالحی تصریح کرد: از ما به عنوان بزرگتر فامیل انتظار دارند ولی اجناس به شدت افزایش قیمت دارد و قدرت خرید ما بسیار کاهش یافته است اما باید همه چیز را مهیا کنم.

افزایش ۵۰ درصدی قیمت خشکبار

عیسی فراشی رئیس اتحادیه خوار و بار فروشان و خشکبار استان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: قیمت برخی از اقلام خشکبار بین ۵۰ تا ۷۰ درصد و برخی هم تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است و همین سبب شده تا تعداد مشتری های این بخش کاهش یابد.

وی افزود: در بیشتر مواقع مشتری فقط وارد مغازه می شود، قیمت ها را که می بیند می رود و مشخص است که توان خرید ندارد که گرانی آجیل و از طرفی هم کرونا و کاهش دید و بازدیدها سبب شده تا مشتری های خشکبار نسبت به قبل حدود ۳۰ درصد کاهش یابد.

رئیس اتحادیه خوار و بار فروشان و خشکبار استان تصریح کرد: بیش از ۷۰ درصد محصولات خشکبار ایرانی و کمتر از ۳۰ درصد خارجی هستند و خشکبار فروشی ها هم آجیل و خشکبار را گران می خرند و طبق اتحادیه و نرخی که برایشان در نظر گرفته شده می فروشند در واقع گران نمی فروشند بلکه خشکبار از مبدا گران است.

خسارت کرونا به آجیل فروشی ها

فراشی تصریح کرد: پسته هم اکنون از ۱۵۰ هزار تومان تا ۲۵۰ هزار تومان در بازار وجود دارد و قیمت پسته بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است، حتی قیمت نخود هم افزایش یافته است.

وی بیان کرد: قیمت هر کیلو تخمه سفید به ۸۰ هزار تومان رسیده و قیمت هر کیلو آجیل مخلوط از ۱۴۰ هزار تومان تا ۱۷۰ هزار تومان است.

رئیس اتحادیه خوار و بار فروشان و خشکبار استان خاطرنشان کرد: خشکبار فروشی ها حدود ۱۵ درصد به قیمت اولیه اضافه می کنند ولی قیمت تولیدی این اقلام بسیار زیاد است.

فراشی با اشاره به خسارت کرونا در این بخش اظهار داشت: کرونا به بخش های زیادی از کسب و کار خسارت وارد کرد که یکی از آنها خشکبار بود، هر ساله در ایام عید فروش آجیل رونق زیادی داشت اما به دلیل کاهش دید و بازدید و گرانی آجیل تعداد مشتری ها بسیار کم شده است.

به هر حال آجیل هم مانند برخی دیگر از اقلام در سبد غذایی مردم بسیار کمرنگ و یا نایاب شده، این در حالیست که رسیدن عید با خوراکی هایی مانند آجیل حال و هوای دیگری دارد، افزایش بی رویه قیمتها در همه بخش ها از جمله آجیل و خشکبار سبب شده تا دست بسیاری از مردم به این خوراکی و پسته های خندان نرسد.

انتهای پیام/