آداب و رسوم چهارشنبه آخر سال در پس صداهای مهیب انفجار مواد محترقه به فراموشی سپرده شده است.

به گزارش ازناخبر، به نقل از سفیر افلاک در هر مناسبتی، آداب و رسوم خاصی تعریف شده، رسومی که دور هم جمع شدن و شادی را به همراه دارد، رسومی که با گذشت سالها هنوز هم در ذهن مردمان ایران زمین تداعی می شود اما سالهاست که برخی از این آداب و رسوم دستخوش تغییرات شده است.

وقتی صدای پای نوروز شنیده می شود در آخرین چهارشنبه سالی که در حال گذر است مراسمی به نام چهارشنبه سوری برگزار می شود، مراسمی که از قبل آتش روشن می شد و افراد فامیل و آشنا دور هم جمع می شدند و ساعتی را به شادی و تفریح سپری می کردند اما با گذر سالها مواد محترقه و پر سر و صدا جایگزین این مراسم ساده و زیبا شد.

حالا سالهاست وقتی به چهارشنبه سوری نزدیک می شویم، موجی از دلهره و اضطراب خانواده ها را فرا می گیرد، عصر این روز مانند میدان جنگ صدای توپ و ترقه و صداهایی مهیب شنیده می شود و گویا هر چه مواد محترقه ای که منفجر می شوند صدایشان بلند تر باشد لذت و شادی بیشتری را به همراه دارد.

صدای مهیب ترقه، لذت آیین چهارشنبه سوری را از یادها برد

برخی از افراد متاسفانه پا را فراتر می گذارند و در کوچه و خیابان و حتی بازار و یا جلوی پای افراد ترقه هایی را منفجر می کنند، ترقه هایی که گاهی به قیمت جان یک انسان تمام می شود و از مواد محترقه ای استفاده می شود که صدمات و لطمات جبران ناپذیری را وارد می کند و تنها یک عمر پشیمانی را به دنبال دارد.

صداهای گوش خراش و آزار دهنده در این شب سبب شده تا رسم چهارشنبه سوری فراموش شود و جایش را به مواد محترقه ای دهد که سالها پیش خبری از این مدل رسم چهارشنبه سوری نبوده است.

این در حالیست که در برخی از موارد افراد به صورت دست ساز اقدام به تهیه مواد محترقه می کنند، در خبرها می بینیم خانه ها و منازل مسکونی که با همین مواد محترقه دچار انفجار می شوند و گاهی جان چندین نفر نیز به خطر می افتد.

از یک هفته قبل از فرا رسیدن چهارشنبه آخر سال بساط فروش ترقه و مواد منفجره پهن بود؛ هر ساله در چنین روزهایی خبرهایی تلخ از جان باختن و یا قطع عضو کودکان و جوانانی می شنویم که به علت استفاده از مواد محترقه دچار آسیب شده اند و به جای این که سال نو را با سلامتی جشن بگیرند، با پشیمانی به استقبال بهار می روند.

شادی های زودگذری که لذت رسیدن بهار را در کام مردم تلخ می کند، اکنون که شرایط کرونا سبب کاهش دورهمی ها شده، نیاز است که خانواده ها بیشتر مراقب فرزندان خود باشند و آنها را از خطرات استفاده از این مواد آگاه کنند تا امسال آمار حوادث کاهش یابد.

انفجار منزل مسکونی

مهرداد فلاح رئیس آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری خرم آباد در گفت و گو با سفیر افلاک اظهار داشت: هر ساله متاسفانه در آخرین چهارشنبه سال حوادثی رخ می دهد که نیاز است در این روزها خانواده ها بیشتر مراقبت فرزندان خود باشند تا این روز بدون حادثه ای سپری شود.

وی افزود: روز گذشته بر اثر انفجار مواد محترقه در یک منزل مسکونی متاسفانه دو نفر مجروح شدند که به بیمارستان انتقال یافتند و خسارت هایی نیز به ساختمان وارد شد.

رئیس آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری خرم آباد تصریح کرد: برای آخرین چهارشنبه سال تمهیداتی اندیشه شد که در هشت نقطه پرخطر شهر خرم آباد که هر ساله بیشترین آمار حوادث را داشته اند، اکیپ هایی مستقر شده تا در صورت بروز حادثه بتوانند خدمات لازم را ارائه دهند.

فلاح عنوان کرد: ۱۶۴ نفر از نیروهای آتش نشانی با خودروهای سنگین و موتوری مستقر هستند تا بتوانند خدمات لازم را ارائه دهند.

مصدومیت ۱۱ نفر در حوادث چهارشنبه آخر سال 

علی صفدری رئیس مرکز اورژانس لرستان نیز گفت: همزمان با شب چهارشنبه سوری، نیروها در حالت آماده باش قرار دارند و در مکان های اصلی مستقر هستند تا در صورت بروز هر گونه حادثه بتوانند در کمترین زمان خدمات لازم را ارائه دهند البته لازم است که خانواده ها توجه داشته باشند در این روزها بیشتر مراقب فرزندان خود باشند و در صورت بروز هر گونه حادثه و مصدومیت سریعا به ۱۱۵ اطلاع دهند..

وی افزود: سال گذشته آمار مصدومین نسبت به سال ۹۷ کاهش یافت به طوری که در سال گذشته ۳۶ نفر در چهارشنبه آخر سال مصدوم شدند که ۲۴ مورد به صورت سرپایی مداوا شدند، هفت نفر بستری، یک مورد اعزام به دلیل مشکل چشمی، یک مورد هم در آی سی یو بستری شد. امسال نیز تاکنون ۱۱ نفر بر اثر حوادث چهارشنبه آخر سال مصدوم شده اند.

می توان نوروز را با آرامش و سلامتی آغاز کرد، با ماندن در خانه و عدم استفاده از مواد محترقه با لبخند و شادی به استقبال سال نو خواهیم رفت.

انتهای پیام/