استان لرستان به دلیل شرایط اقلیمی ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای برای تولید گیاهان دارویی دارد که می تواند بسترساز اشتغال باشد اما این ظرفیت‌ هنوز تا بالفعل شدن فاصله‌ای بسیار دارد.

به گزارش ازناخبر  به نقل از سفیرافلاک، از دیرباز استفاده از گیاهان دارویی در مناطق مختلف برای درمان و موارد دارویی بسیار مرسوم بود، علیرغم استفاده از گیاهان دارویی برای درمان های مختلف، از این گیاهان به عنوان رنگ سازی، طعم دهنده غذا و خوراکی ها، مواد بهداشتی و آرایشی و… استفاده می شود.

خواص درمانی بسیاری از گیاهان دارویی برای مردمان گذشته در طب سنتی مورد استفاده قرار می گرفت، اگرچه با ورود انواعی از داروهای شیمیایی، استفاده از گیاهان دارویی کمتر شده اما هنوز هم استفاده از این گیاهان برای تسکین و یا درمان برخی از دردها جایگاهی ویژه ای دارد.

بسیاری از افراد معالجه دردها را نهفته در ریشه، ساقه و یا برگ گیاهان دارویی می دانند که با روش های جوشاندن، خیس کردن در آب و یا دم نوش ها مورد استفاده قرار می دهند که طی سال های اخیر بسیاری از گیاهان دارویی البته با مجوز و بعد از تحقیقات لازم وارد حیطه داروها شده است.

رویش ۸ هزار گونه گیاهان دارویی در کشور

اما در کشور ما به لحاظ موقعیت خاص آب و هوای مناسب، زمینه رویش بسیاری از گیاهان دارویی فراهم است به طوری که از هشت هزار گونه گیاهان دارویی، بیش از ۱۷۰۰ گونه مختص کشور ایران است که سالانه بالغ بر ۴۰۰ هزار تن گیاه دارویی با کیفیت عالی تولید می شود.

تولید و پرورش گیاهان دارویی همان طلای سبز است که با استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل ها می توان زمینه تولید این گیاهان را گسترش و توسعه داد که این امر می تواند در بخش اقتصاد گام های بلندی باشد.

در حالی که با کیفیت ترین و منحصر به فردترین گیاهان دارویی در کشور تولید می شود که متاسفانه عدم برند سازی در این حوزه سبب می شود تا بسیاری از گیاهان دارویی به صورت فله ای و خام صادر شوند و در کشورهای دیگر با برند سازی، همین محصول با قیمتی چند برابر به دست مصرف کننده برسد.

لزوم برند سازی

موضوع برند سازی سالهاست که مطرح می شود، موضوعی مهم که مورد غفلت مسئولان واقع شده در حالی که توجه ویژه و تمرکز برای توسعه و برندسازی گیاهان دارویی می تواند مهمترین نسخه برای بهبود اقتصاد کشور باشد.

تسریع و حمایت لازم در حوزه پرورش و کشت گیاهان دارویی، آن هم در سالی که به عنوان تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نامگذاری شده می تواند بهترین فرصت برای ایجاد اشتغال، اقتصاد و صادرات را فراهم نماید.

طی سال های اخیر تکاپو برای توسعه کشت گیاهان دارویی در دستور کار قرار گرفته، البته با توجه به شرایط آب و هوایی کشور دور از انتظار نیست که در آینده ای بسیار نزدیک ایران بتواند در زمینه تولید و کشت این گیاهان در رتبه های برتر قرار گیرد.

برخی از گیاهان دارویی تولید شده در کشور در مقابل مصرف کم آب توان بسیار بالایی دارند، یعنی در شرایطی که ممکن است خشکسالی و کم آبی باشد هم می توانند رشد کنند و بن بستی برای تولید این گیاهان وجود ندارد.

برخی از این گیاهان به صورت گیاهان خوراکی هم که خواص درمانی زیادی دارند مورد استفاده قرار می گیرند، در فصل بهار و رویش دوباره طبیعت، این گیاهان خوراکی سبز می شوند و طبخ متفاوت آنها در بین مردم برای درمان برخی از دردها رایج است.

 دلفان، قطب تولید گشنیز

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان در گفت و گو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: برخی از گیاهان دارویی در استان با کیفیت ممتازی تولید می شوند که نمونه آن موسیر است، این گیاه کیفیت خاصی دارد و از سال گذشته، برندسازی آن در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به تولید گشنیز در استان افزود: دلفان، قطب تولید گشنیز در استان لرستان است به طوری که سطح کشت این گیاه از ۱۵۰ هکتار به ۱۵۰۰ هکتار افزایش یافته و تلاش می شود تا با ایجاد صنایع تبدیلی بتوانیم از این محصول فرآورده های دیگری تولید و صادر کرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه کیفیت زعفران لرستان از حد استاندارد بالاتر است تصریح کرد: استان لرستان مستعد کشت زعفران است به طوری که کیفیت، عطر و طعم فوق العاده ای دارد و امسال نمونه برداری لازم از زعفران استان صورت گرفت و اعلام شد که کیفیت زعفران در لرستان بالاتر از حد استاندارد است و این کیفیت در کشور رتبه اول را دارد.

کشت ۴۲۰ هکتار زعفران

صالحیان عنوان کرد: سال گذشته زعفران در ۳۸۰ هکتار از اراضی استان کشت شد که امسال میزان سطح کشت به ۴۲۰ هکتار افزایش یافته و بالغ بر ۱۱۰۰ کیلو زعفران در استان برداشت شده است.

وی بیان کرد: به ازای هر هکتار بین چهار تا هفت کیلو زعفران برداشت می شود که زمین های مناسب استان استعداد لازم برای پرورش این گیاه را دارند.

وی خاطر نشان کرد: از سال ۹۷ برنامه ریزی لازم صورت گرفت تا گونه های گیاهان دارویی که بازار خوبی دارند مانند زیره سبز، سیاه دانه و به لیمو، در استان کشت شود البته علاوه بر این گونه ها، احیای  کرفس کوهی نیز در استان در دستور کار قرار گرفت.

پایلوت بندی شهرهای استان برای کشت گیاهان دارویی

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: باریجه، آنغوزه، گل گاوزبان و زیره سبز شرایط لازم را برای رویش در استان دارند که برخی از این گیاهان در برابر بی آبی بسیار مقاوم هستند و کشت آنها در شهرهای پلدختر، چگنی و کوهدشت آغاز شده است.

صالحیان با اشاره به مشارکت کشاورزان برای کشت گیاهان دارویی گفت: برای توسعه در این زمینه از کشاورزان کمک گرفته شد به طوری که ۵۰ درصد بذر به صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار گیرد که علاوه بر اشتغالزایی در اقتصاد نیز نقش مهمی دارد.

وی بیان کرد: پایلوت بندی شهرستان ها برای تولید گیاهان دارویی بر مبنای شرایط آب و هوایی در نظر گرفته شده که امروز برخی از این شهرها قطب تولید گیاهان دارویی شده اند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به خام فروشی گیاهان دارویی افزود: بسیاری از گیاهان دارویی تولید شده به صورت خام صادر می شوند اما تلاش هایی صورت گرفته که واحدها و کارخانه هایی برای فرآوری و برند سازی این گیاهان ایجاد شود.

صالحیان با اشاره به تدوین برنامه ۱۰ ساله کشت گیاهان دارویی در استان گفت: در حال حاضر سطح زیر کشت گیاهان دارویی در استان ۳۵۰۰ هکتار است که تلاش می شود طی یک برنامه ۱۰ ساله با استفاده از اعتبارات ملی و استانی، این سطح به ۱۸ هزار هکتار افزایش یابد.

افزایش تولید گیاهان دارویی به ۲۰ هزار تن

وی بیان کرد: در سال ۹۹ هفت میلیارد تومان اعتبار برای این حوزه در نظر گرفته شد و برنامه ریزی به گونه ای صورت می گیرد تا گیاهان دارویی طی روندی به صورت سالم و استاندارد تولید و وارد بازار شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اشتغالزایی کشت گیاهان دارویی بیان کرد: به طور متوسط در هر هکتار حدود دو نفر مشغول به کار می شوند که با توسعه سطح کشت این گیاهان می توان اقدام مهمی در اشتغالزایی استان انجام داد.

صالحیان خاطر نشان کرد: در سال گذشته ۱۴ هزار تن انواع گیاهان دارویی در استان تولید شد و امسال پیش بینی می شود بیش از ۲۰ هزار تن گیاه دارویی در استان تولید شود که بسیاری از گیاهان تولیدی، مصرف دارویی دارند.

وی با اشاره به صادرات گیاهان دارویی لرستان اظهار داشت: در سال ۹۷ گل گاو زبان و در سال گذشته نیز گل محمدی به کشورهای خارجی صادر شدند.

خطر مصرف خودسرانه برخی گیاهان دارویی 

علی صفدری کارشناس طب سنتی در گفت و گو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: داروهای گیاهی در صورت استفاده باید استاندارد لازم را داشته باشند و حتما تاریخ تولید، انقضاء و شرایط نگهداری آنها مناسب باشد تا خطری برای مصرف کننده نداشته باشد.

وی افزود: علیرغم اینکه گیاهان دارویی خواص دارویی و درمانی زیادی دارند اما ممکن است عوارضی هم داشته باشند و گاهی استفاده نامناسب آنها سبب فوت می شود.

کارشناس طب سنتی تصریح کرد: وقتی محصول به صورت بسته بندی باشد یعنی این گیاهان دارویی پس از بررسی های لازم و مطالعات و تحقیق ها به مرحله مصرف رسیده و حتی عوارض ناشی از آن در بروشور بسته اعلام شده است.

فواید گیاهان دارویی

صفدری با تاکید بر خالص بودن گیاهان دارویی گفت: با توجه به اینکه گیاهان دارویی فواید زیادی دارند باید به صورت خالص مورد استفاده قرار گیرد چرا که در برخی از موارد اگر این گیاهان به صورت غیر استاندارد و ناخالص استفاده شود ممکن است مواد سمی به همراه داشته باشد و برای فرد مصرف کننده مسمومیت هایی را ایجاد نماید.

وی با اشاره به جایگاه گیاهان دارویی در درمان بیان کرد: امروزه این گیاهان در درمان هایی به کار رفته می شود اما نباید به صورت سرخود استفاده شود چرا که ممکن است آسیب هایی به بدن وارد کند.

کارشناس طب سنتی عنوان کرد: گیاهان دارویی، بسته به نوع مصرف مورد استفاده قرار می گیرد مثلا برخی به صورت عرقیجات برخی به صورت جوشانده و یا دم شده استفاده می شود که حتما باید قبل از استفاده با پزشک یا متخصص این بخش مشورت شود.

راه اندازی واحد طب سنتی در معاونت درمان لرستان

صالح آزادبخت معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: استفاده نابه جا از برخی گیاهان دارویی می تواند منجر به فوت شود به طوری که در استان یک بیمار، به دلیل مصرف خودسرانه از یک گیاه دارویی دچار نارسایی کبد شد و فوت کرد.

وی افزود: تلاش شده تا واحدی به نام طب سنتی در معاونت درمان استان ایجاد شود و هر گیاه دارویی با استفاده از نظر کارشناسان و پزشکان متخصص در این حوزه مورد استفاده قرار گیرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: گیاهان دارویی که با مجوز عرضه می شود مورد تایید بوده اما گیاهانی که به صورت سنتی استفاده می شود به دلیل اینکه ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشد بهتر است که استفاده نشود.

لزوم توسعه کشت گیاهان دارویی

آزادبخت با بیان اینکه برخی از گیاهان دارویی در عطاری ها عوارض جبران ناپذیری دارند گفت: وقتی مطالعه علمی روی گیاهان دارویی صورت نگرفته باشد، ممکن است آثاری را به دنبال داشته باشد و گاهی میزان استفاده از آنها نیز خطرات زیادی را به دنبال دارد.

وی بیان کرد: به عنوان مثال قطره دنتول یکی از داروهای گیاهی است که ماده اولیه آن از گیاهان دارویی تهیه شده و یک مسکن برای دندان درد است و بعد از بررسی ها و تحقیقات لازم و اخذ مجوز در داروخانه ها عرضه می شود ولی تا زمانی که گیاه دارویی مجوزی دریافت نکرده باشد، مصرف آن توصیه نمی شود.

به هر حال با توجه به شرایط استان، توسعه کشت گیاهان دارویی از جهت های مختلف، رونق اقتصادی و اشتغال می تواند فرصت طلایی در این حوزه باشد که در کنار تولید این گیاهان دارویی، برند سازی مناسب و بسته بندی لازم قطعا می تواند تولید را در این بخش مضاعف نماید، لرستان مستعد پرورش بسیاری از گونه های گیاهی است و وجود بیش از ۳۰۰ گونه گیاه دارویی در استان بیانگر فراهم بودن شرایط آب و هوایی و خاک برای رویش این گیاهان است.

انتهای پیام/