محمد ولی اسلامی فرد گفت: اقتصاد در آمریکا با سرعت بسیار بالایی در حال افول است و پیش بینی می شود که طی ماه های آینده وضعیت بدتر هم شود.

محمد ولی اسلامی فر در گفت وگو با ازناخبر با اشاره به شرایط اقتصادی حاکم بر آمریکا و دلایل افول اقتصادی آمریکا اظهار داشت: استاد دانشگاه تگزاس کریستو فرلن چهار شاخصه قدرت برای آمریکا در نظر گرفته که همه آنها و به خصوص اقتصاد آمریکا در حال افول است.

وی با اشاره به این که شعار ترامپ بازگشت از این افول و یکی شدن آمریکا بود، گفت: در حقیقت با ورود ترامپ افول اقتصادی سرعت بیشتری پیدا کرده است.

کارشناس ارشد اقتصاد گفت: بعد از جنگ جهانی دوم ۵۰ درصد اقتصاد جهان در اختیار آمریکا بود و اکنون این عدد نزدیک ۲۰ درصد است وشاهد هستیم که ده ها سال توسعه و گسترش اقتصادی آمریکا اکنون با بیکار شدن احتمالی ۱۰ میلیون نفر فقط در مدت دو هفته رو به افول و پایان است.

وی بیان کرد: گفته می شود با سقوط تولید ناخالص داخلی در سه ماه دوم سال جاری میلادی تا ۳۸ درصد نرخ بیکاری در فصل بهار به بالاترین میزان یعنی ۱۵ درصد می رسد و بیش از ۲۱ میلیون شغل حذف خواهدشد و این درحالیست که اقتصاد آمریکا پیش از بسته شدن بازار کسب و کار در ماه مارس بیش از ۷۰۰هزار شغل را از دست داده است.

اسلامی فر تصریح کرد: بروز این ناپایداری در اقتصاد  آسیب پذیر آمریکا، نرخ برابری دلار آمریکا را در فاصله ۲۲تا ۳۱ ماری بیش از ۲.۵ درصد در مقابل یورو تضعیف کرد تا شکنندگی دلار پیش از پیش در نیم قرن گذشته را به رخ بکشد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به این که سقوط بازار سهام و سقوط بازارکار، شوک جدیدی به اقتصاد آمریکا وارد کرده است، گفت: پیش بینی می شود در ماه های آینده وضعیت از این هم بدتر شود.

وی بیان کرد: به نوشته نیویورک تایمز، کار فرمایان که با نابودی درآمد هایشان مواجه هستند با سرعت بالایی عذر کارگران خود را می خواهند و علاوه بر این مشکلات، بحران ویروس کرونا که در عرصه اقتصادی و به ویژه در زمینه سیستم بهداشت و درمان آمریکا ضعف آن را به عنوان کشور شماره یک جهان برملا ساخت، انتظار می رود تا بر ریاست جمهوری دوباره دونالد ترامپ اثر بگذارد.

انتهای پیام/