مصاحبه با خانم مریم خوانساری ، برگزیده قرآنی و تحصیلی که به لطف پروردگار متعال ایشان در جایگاه خوبی قرار دارند و فردی موفق در عرصه علمی ، قرآنی و فرهنگی در سطح شهرستان ازنا و کشور می باشند


مریم خوانساری در گفتگو با خبرنگار ازناخبر، در مورد علاقه خود به حفظ قرآن و چگونگی حافظ شدنش اذعان کرد: آرزو داشتم که حافظ قرآن شوم که با سعی و تلاش و استعانت از قرآن و خدواند کریم این توفیق حاصل شد که حافظ کل قرآن کریم شدم .

در مصاحبه با این بانوی حافظ کل قرآن کریم عنوان شد:

از خودتان برایمان بگویید؟ مریم خوانساری هستم ؛ دانشجوی رشته دبیری(عربی) دانشگاه تربیت معلم کرمانشاه ، ساکن شهرستان ازنا که در عرصه های علمی و قرآنی فعالیت داشتم در کنکور سال ۹۸رشته علوم انسانی رتبه ۵۶۷ راکسب نموده بنده موفق به حفظ کل قرآن شدم و در مسابقات قرآنی توانستم رتبه هایی کسب کنم از جمله: رتبه نهم کشوری در مفاهیم قران ، رتبه اول استانی در ده جزء قران ، رتبه دوم استانی در ۲۰ جزء قران کریم در جشنواره قرآن و عترت و همچنین به عنوان فرمانده واحد نمونه در جشنواره مالک اشتر استانی نیز حضور داشتم.

از ایشان پرسیدیم اکنون که به موفقیت رسیده اید چه برنامه هایی برای آینده دارید؟ تلاش برای اینکه یک معلم خوب در عرصه‌های مختلف درسی، تربیتی و… باشم

زندگی موفق برای شما چه طعمی دارد؟ بسیار شیرین است و باعث می‌شود همیشه شاکر خدا بود

خانم خوانساری در جواب اینکه حجاب در تابستان سخت است یا نه پاسخ این سوال را این گونه بیان نمودند : بله حجاب در تابستان و تحمل گرما واقعاً سخت است ولی به خوشحالی دل آقا امام زمان (عج) می ارزد.

ایشان موثرترین عامل موفقیت در زندگی شان را وجود قرآن را از دوران کودکی تا کنون بیان داشت و گفت دوران کودکی ام بیشتر در محیط های قرآنی و آموزشی سپری شد

از ایشان پرسیدیم در زندگی با چه موانعی برخورد کردید و چگونه از آن ها عبور کردید؟ در هر دوران موانعی بود که زندگی ام را تحت تاثیر قرار می داد و مرا با سختی مواجه می‌کرد ولی همین سختی ها باعث می شد که من مقاوم تر شوم و محکم تر قدم بردارم.

بهترین تفریح شما چیست؟ در کنار خانواده و در طبیعت بودن

خداوند در موفقیتتان چه نقشی داشته است؟ بسیار، در هر لحظه از زندگی‌ام هر جایی که خدا هرچه برای من خواست سر به اطاعت فرود گذاشتم واو برای من همیشه همه چیز خواست ، مثل تمام بنده هایش‌‌‌‌‌‌.

آیا در زندگی تان کسی را الگو قرار داده اید؟ بله در زمینه های مختلف بهترین فرد را الگو را قرار دادم ، شخص مشخصی نیست.

حجاب امری شخصی است یا مربوط به عرصه عمومی جامعه است؟ قطعاً این امری عمومی است زیرا ما با نوع پوشش خود وارد جامعه می‌شویم و درواقع خانواده و افرادی که در جامعه هستند تحت تاثیر پوشش ما و همه افراد جامعه هستند.

کلید طلایی موفقیت شما چه بوده است؟ وجود قران

چگونه به خواسته هایتان رسیده‌اید؟ هرگاه هر چیزی خواستم اول به خداوند توکل کردم و پس از آن تلاش کردم ، اندیشه مثبت داشتم و از نکات مهم آن دعای خیر پدر و مادرم است.

آیا به تنهایی موفق شده اید یا به کمک دیگران توانستید به اینجا برسید؟ در بعضی از مراحل زندگی با کمک دیگران و در بعضی موارد به تنهایی مسیر زندگی را طی کردم.

آیا برنامه‌ای داشته اید، همیشه به برنامه تان عمل کردید یا هر وقت که دوست داشتید آن را اجرا کردید؟ در هر مرحله از زندگی برنامه‌ای جداگانه بوده که در واقع به صورت پازلی مرا به این مرحله رسانده‌ و برای موفقیت در برنامه هایم در تلاش بودم.

از خانم خوانساری می‌پرسم اهمیت حفظ قرآن در چیست؟ در جواب می‌گوید: «بیشترین تأثیری که من در حفظ قرآن تجربه کرده‌ام تقویت حافظه‌ بوده‌است و من این موضوع را در بهتر شدن درس‌هایم تجربه کرده‌ام. اهمیت دیگر حفظ قرآن، تاثیر اخلاقی آن است؛ به‌خاطر این که فرد حافظ باید دائما قرآن را مرور کند تا از یادش نرود، این موضوع باعث می‌شود که دائما به یاد خدا باشد و به دستورات او در کتاب آسمانی‌اش عمل کند.»

چقدر اعتماد به نفس برای شما کارساز بوده است؟ بسیار زیاد وقتی من به خودم اعتماد داشته باشم می‌توانم تلاش کنم و نتیجه اش را هم ببینم.

چقدر تلاش کرده اید وچرا خسته نشده اید؟ به اندازه ای که تا الان نیاز داشتم تلاش کردم و دید من به آینده و حال خوبی که می توانم داشته باشم.

خانواده تان تا چه حد در موفقیتتان تاثیر گذار بوده است؟ بسیار تاثیر داشتند اگر همکاری و صبر خانواده نبود شاید هرگز به این مرحله نمی رسیدم.

چطور به موفقیت رسیده اید؟ دلایل موفقیت من زیاد است همه به هم دست دادند که من موفق شوم مثلاً خدا و دعای خانواده و تلاش و آرامش خودم و وجود قران از مهمترین دلیل هاست.

آیا حکم حجاب فقط زحمتی برای خانم ها و به‌نفع آقایان است؟ در حقیقت حجاب برای خانم ها و آقایان خوب است.

آیا خانم هایی که با پوشش کامل در جامعه ظاهر می شوند امنیت بیشتری دارند یا خانم های بدون پوشش؟ قطعاً وجودپوشش مناسب باعث غرور و وقار یک خانم می‌شود و همین نجابت و سنگینی باعث می شود که هر شخصی به خود اجازه ندهد که مزاحمت ایجاد کند.

آرامش روانی در جامعه با پوشش بیشتر است یا بدون پوشش؟ وقتی در جامعه هر شخصی پوشش مناسبی داشته باشد همین امر باعث می شود که دیگران اجازه مزاحمت نداشته باشندو افراد با تمرکز بیشتری کار خود را به درستی انجام می دهند.

آیا حجاب مانعی برای ابراز زیبایی است؟ خیر هرگز اینگونه نیست و این بستگی به دید افراد دارد که چطور زیبایی را ببینند و معنی کنند.

نکته ای مانده که بخواهید به آن اشاره کنید و در سوال های من نباشد؟

خیر ممنونم از وقتی که گذاشتید.