یاری، مدیرکل بهزیستی لرستان با اشاره به شیب تند پیری جمعیت گفت: لرستان دارای 3 مرکز شبانه‌روزی نگهداری از سالمندان است.

به گزارش ازناخبر به نقل از سفیر افلاک،کرم یاری مدیرکل بهزیستی لرستان اظهار داشت: تسهیلات ساخت مسکن به خانواده‌های دارای دو معلول به بالا در لرستان پرداخت می‌شود، به‌طوری‌که در روستا ۳۶۰ میلیون ریال وام و ۴۰۰ میلیون ریال بلاعوض و در شهر فقط بلاعوض بوده که از ۶۰۰ میلیون ریال به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال افزایش‌یافته است.

وی با اشاره به شیب تند پیری در جامعه، افزود: بروجرد با ضریب ۵٫۱۲ درصد افراد بالای ۶۰ سال، اولین شهر پیر و دوستدار سالمند در استان است و شهرهای ازنا، الیگودرز، الشتر و چگنی به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند و کوهدشت نیز جوان‌ترین شهر استان محسوب می‌شود.

مدیرکل بهزیستی لرستان عنوان کرد: سالمندان دو گروه هستند، یک گروه ملاک محاسبه‌شان این است که بیش از هشت درصد جمعیت دارای سن ۶۵ ساله بوده و گروه دیگر این است که بیش از ۱۰ درصد جمعیت دارای سن ۶۰ سال باشند.

وی با اشاره به اینکه لرستان دارای سه مرکز شبانه‌روزی نگه‌داری از سالمندان است، تصریح کرد: بیش از ۸۲ درصد از سالمندان کارهای شخصی خود را می‌توانند انجام دهند،۱۳ درصد نیازمند کمک بوده و پنج درصد به دلیل اینکه زمین‌گیر هستند، احتیاج به حمایت کامل دارند.

یاری گفت: بروجرد و خرم‌آباد هرکدام به ترتیب داری دو و یک مرکز شبانه‌روزی هستند، ما عُمدتاً در این مراکز از افرادی که مجهول‌الهویه یا خانواده یا فرد مؤثری را برای حمایت ندارند، نگه‌داری می‌کنیم.

مدیرکل بهزیستی لرستان با اشاره به اینکه دو مرکز ویزیت و روانشناسی در منزل داریم بیان کرد: در بروجرد و الیگودرز نیز دارای دو مرکز روزانه هستیم که برنامه‌های آموزشی، گفتاردرمانی، توانمندسازی، مسابقات فرهنگی، قرآن، روانشناسی و … در این مراکز اجرا می‌شود.

وی گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا سامانه تلفنی ۱۴۸۰ بهزیستی، مشاوره‌های تخصصی روانشناسی را در زمینه غلبه بر استرس و اضطراب ناشی از کرونا را از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب به‌صورت رایگان انجام می‌دهد و سامانه ۱۲۳ اورژانس اجتماعی نیز آماده خدمت‌رسانی به همشهریان می‌باشد.

انتهای پیام/