حجت الاسلام کولیوند گفت: در پیشگاه پیامبر گرامی اسلام (ص) جوانان و نوجوانان جایگاهی ویژه ای دارد

به گزارش ازناخبر ، دوره نوجوانی، زیباترین مرحله عمر و دوره دریافت ارزشهای دینی ، فرهنگی و اجتماعی است نوجوانی سرآغاز بهار سبز حیات است و فصل شیرین زندگی را در این مرحله میتوان جست.

دوران ‌نوجوانی یکی ‌از مراحل مهم در رشد شخصیت انسان است؛ دوره‌ای که فرد از دوران کودکی خارج شده و با نقش‌ها و مسئولیت‌های جدید در خانواده و جامعه روبرو می‌شود

قرآن، پیامبر(ص) و امامان معصوم (ع) دوران نوجوانی را یکی از نعمت های پر ارج الهی و از سرمایه های بزرگ سعادت در زندگی بشر شناخته اند و این موضوع را با عبارات مختلفی خاطرنشان نموده اند.

حجت الاسلام والمسلمین هادی کولیوند درگفتگو با ازنا خبر ضمن تبریک روز نوجوان و میلاد حضرت رسول اکرم (ص) اظهار داشت :سلام و درود به نوجوانان و جوانانی که در بهترین مقطع زندگانی خود پیامبرگونه به دور از گناه و آلودگی های دنیوی عمر خود را سپری می‌کند

حجت الاسلام کولیوند افزود: دراهمیت دوران نوجوانی و جوانی از منظر قران و روایات می توان به سیره رسول مهربانی حضرت محمد مصطفی (ص) اشاره نمود که در پیشگاه پیامبر گرامی اسلام (ص) جوانان و نوجوانان جایگاهی ویژه ای دارندو باید گفت اساس کار پیامبر اسلام(ص) برای نوجوانان و نوجوانان بوده است .

ایشان عنوان کرد: وقتی به اصحاب پیامبر اکرم (ص) نگاه می‌کنیم می‌بینیم افرادی همچون عمار یاسر ، ابوذر ، مقداد ، میثم تمار، مصعب ابن عمیر و گل سرسبد آنها یعنی امیرالمومنین علیه السلام در اطراف ایشان حلقه زده‌اند که همه ی این بزرگواران نوجوان ویا جوان بوده اند.

وی گفت : پس بنابراین می‌توان ارتباط تنگاتنگ پیامبر اکرم صلوات الله علیه با نوجوانان را در میان اصحاب ایشان به طور آشکار دید.

کارشناس امور دینی تصریح کرد: پیامبر اکرم (ص) در بسیاری از فعالیت های خود از نیروهای جوان و نوجوان استفاده می نمود که می‌توان به فرستادن نیروهایی از سوی ایشان برای تبلیغ و فراگیری قرآن کریم اشاره نمود که غالب این افراد اصحاب نوجوان و جوان حضرت را تشکیل می‌دادند.
که ازجمله آنها به فرستادن امیرالمومنین (ع) به وادی یمن برای تبلیغ یا فرستادن مصعب ابن عمیر برای قران اموزی می توان اشاره نمود.

حجت الاسلام کولیوند عنوان کرد: موضوع دیگری که باید در این مجال بدان اشاره نمود بحث احترام ویژه ای است که پیامبر اسلام (ص) برای قشر نوجوان قائل بودند واین نکته را می‌توان در سیره عملی ایشان جستجو نمود ، برای مثال به رفتار با کرامت و بزرگوارانه پیامبر اسلام صلوات الله علیه با غلامان و کنیزان اشاره نمود که نمونه بارز آن بلال است که پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله با ایشان بسیار محترمانه برخورد می کرد و با وجود اختلاف سنی که بین او و پیامبر (ص) بود.
پیامبر(ص) با این غلام جوان با مهربانی بسیار رفتار می نمود و او را مورد ملاطفت خود قرار می داد تا حدی که او را موذن خود قرار دادند

وی در پایان عنوان کرد: به هر حال در اسلام و در سیره اهل بیت علیهم السلام به قشر نوجوان و جوان اهمیت ویژه ای داده شده است و این حقیقتی انکار ناشدنی است و بیشترین طرفداران اسلام عزیز را جوانان و نوجوانان تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام /