مرتضی شیخی گفت : شهید سلیمانی فارغ التحصیل مکتب امام راحل بود که به حرکت درآمد.

مرتضی شیخی کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی در آستانه اولین سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در گفتگو با خبرنگار ازناخبر اظهار داشت : شهید سلیمانی یک روستا زاده‌ای با شرافت بود که در این مکتب رشد کرد و تبدیل به یک چهره ملی شد.

وی افزود: از این رو باید گفت که حضرت امام خمینی(ره) یک جوان را از یک رژیم منحط نخبه کش به یک فرمانده در تراز اول تبدیل کرد، حاج قاسم ثمره آن بت شکن دوران امام خمینی(ره)، را از محیط روستایی تحویل گرفت و به جامعه بشری تحویل داد.

شیخی گفت: ما باید بدانیم با اینکه رهبری عزیزمان مکررا، از مکتب حاج قاسم سخن می‌گوید، اما خود حاج قاسم را این فقیه حکیم شکوفا کرد.
این محصول، ثمره حکیمی است به نام امام خامنه‌ای (مدظله العالی)که فرمانده ‎را از محیط ملی تحویل گرفت و به محیط بین‌المللی و جهان بشریت عرضه کرد.

این کارشناس سیاسی اشاره به بیانات مقام معظم رهبری کرد و گفت : ایشان می فرمایند :”حاج قاسم صاحب مکتبی بودکه به کرامت انسان ها می‌اندیشید و به همه فرق، ادیان و مذاهب ازجمله مسیحی، شیعه، سنی توجه ویژه داشت”.
هنگامیکه حاج قاسم از بیرون به داشته‌های ما نگاه می‌کرد، متذکر بود که جناحی فکر نکنید.

شیخی یاد آور شد : بدون شک هیچ مکتبی در دنیای کنونی تأثیرگذاری مکتب و منش شهید سلیمانی را به‌دلیل نشئت گرفتن از مفاهیم اسلام ناب محمدی نخواهد داشت و همه ما باید دین خود را به این مکتب جهان شمول به‌خوبی ادا کنیم .

تفکری که در قامت تفکر مقاومت جای خود را در جهان اسلام و دنیا پیدا کرد.

وی افزود: مکتب شهید سلیمانی قله دستاوردهای معنوی و انسانی در انقلاب اسلامی است
مکتب مقاومت نقش کلیدی را در زمینه سازی برای ریشه کنی شیطان بزرگ در منطقه آشکار کرد.

امام خامنه‌ای (مدظله العالی)در خصوص این مرد بزرگ فرمودند: او یک «مکتب و مدرسه و راه» بود.

ایشان به بیان این پرداخت که تعبیر واژه «مکتب» از ناحیه ولی‌فقیه زمان، بر فردی چون شهید سلیمانی آن هم برای اولین بار، حاوی نکات برجسته‌ای است و اشاره نمود :

۱- توصیف شهید سلیمانی به مکتب، او را از حیثیت فرد بودن و شخص بودن خارج می‌کند و در حوزه «شخصیت» وارد می‌سازد. او شخص نیست بلکه «مرام و عقیده و مسلک» است.

۲-مکتب، امری موقتی نیست که با رفتن صاحب خود، زوال بپذیرد. بلکه امری ماندگار و بالنده و پویاست.

۳- این مکتب، وقتی از جنس فرهنگ باشد، در آن صورت مرز جغرافیایی نمی‌شناسد. بلکه امری فرامرزی است. و در اعماق جان و فکر انسان‌های حق‌طلب رسوخ نموده و آنان را متحول می‌کند.

۴- برخلاف اشخاص که با رفتن خود، حمایت پیروانش را عموماً از دست می‌دهد، مکتب در دامن خود پیروان آتشین و فدائیان از جان گذشته، نه در یک منطقه محدود بلکه در همه اقشار به ویژه جوانان پرشور ایرانی و غیرایرانی در جریان تشییع جنازه ارباً اربای آن شهید عزیز با فریادهای طنین‌انداز می‌گفتند: «من هم یک سردار سلیمانی‌ام» من پیرو روش و منش او خواهم بود. و این خود آغازی بی‌پایان برای رهروان راستین آن سردار خواهد بود.

۵- این مکتب از گستردگی مفاهیم و موضوعات برخودار است. مفاهیم اخلاقی و فردی گرفته، تا مسائل سیاسی و اجتماعی و… را شامل می‌شود.

شیخی عنوان کرد: عبارت دیگری است که حضرت آقا درباره شهید سلیمانی به کار بردند، واژه «حاج قاسم» است.
عرف نیست که انسان‌های برجسته و بزرگان دین و در راس آنان رهبر معظم انقلاب، افراد را با نام کوچک مورد خطاب قرار دهند.
اما این نیز برای اولین بار در کلام رهبری رونمایی شد. جالب است که این واژه در ادبیات بسیاری از مردم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

وی افزود: واژه «حاج قاسم» حکایت از نوعی تعلق خاطر شخصی و فردی می‌کند. گویی این شخص رفیق و یار دیرینه ما بوده است. گویی میان او و ما هیچ فاصله‌ای نیست. حاج قاسم، انگار واقعا برادر ماست و علاقه‌مند هستیم که او را با نام کوچکش صدا کنیم.

تعبیر «حاج قاسم» بیان‌گر نکته دیگری هم هست. او القاب پر رنگ‌ و پرامتیاز ندارد. اوراجناب دکتر و مهندس و حضرت آیت‌الله و حجت‌الاسلام و نه حتی سپهبد و سردار و… نیست.

در عین اینکه گویی در دل خود همه این امتیازات را داردو با عنوان سربازحاج قاسم شناخته می‌شود؛ عجب ترکیبی است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه نکته مهمتر دیگر، شهادت سردار یوم‌الله است ، افزود:تعبیر دیگر حضرت آقا در فضیلت شهادت آن بزرگوار، واژه «یوم‌الله» است. گرچه همه روزها، روز خداست، اما برخی از این‌ روزها و ایام، به خاطر حوادثی که در آن رخ می‌دهد، در افکار و اندیشه‌‌های مردم برجسته‌تر و ممتازتر جلوه می‌کند.
شهادت آن سردار رشید، با آن جمعیت انبوه تشییع‌کنندگان، در سراسر منطقه و برخی کشورهای جهان، یادآور نعمت‌های فراوان خداست. و به بیان امام خامنه‌ای یوم‌الله روزی است که دست قدرت و یاری خدا بر همگان آشکار می‌شود. چه افتخاری بالاتر از این برای یک انسان که با رفتار و افکار خود، چنان زمینه‌ای را فراهم کند تا نائب بر حق امام زمان (عج) گواهی دهد که شهادت آن بزرگ مرد، «یوم‌الله» محسوب می‌شود.

شیخی در پایان گفت : حاج قاسم عزیز،‌این چنین مدال افتخاری،‌ گوارای وجودت و نوش جانت.
امید است که ما زمین‌خوردگان و جا ماندگان را نیز به لطف و کرم خود در دنیای پسین، شفاعت‌ نمایی.
همان‌طور که براساس شنیده‌ها، به برخی‌ها قول شفاعت داده‌ای.
ما نیز از علاقه‌مندان و محبان تو هستیم.

انتهای پیام /