آمار خیرکننده پیشرفت‌های پزشکی ایران بعد از انقلاب/17 بیمارستان در لرستان ایجاد شد


به گزارش ازناخبر به نقل از سفیرافلاک، با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، عرصه برای رشد و موفقیت در این کشور فراهم شد، جوانان در مسیر کسب علم و دانش با همت والایی برای پیشرفت گام برداشتند تا جایی که در حوزه پزشکی و درمانی امروز ایران به یکی از قطب های پزشکی و علمی در منطقه تبدیل شده و کسب موفقیت های علمی در این زمینه آنچنان چشمگیر است که سبب حیرت بسیاری از کشورها شده است.

تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به دلیل کمبود پزشک در کشور، پزشکان عمومی و تخصصی از کشورهای دیگر از جمله هند در ایران به مداوا و ویزیت بیماران می پرداختند، در آن روزگار اراده ای برای استقلال کشور و فراهم کردن شرایط برای رشد علمی فراهم نمی شد اما به برکت پیروزی انقلاب اسلامی ایران امروز این کشور در عرصه جهانی در حوزه بهداشت و درمان، این کشور در اوج پیشرفت قرار دارد.

رشد علمی و پزشکی پس از انقلاب

قبل از سال ۵۷ به دلیل نبود شرایط و امکانات درمانی و پزشکی، مشکلات زیادی در این حوزه وجود داشت به طوری آمار بالای مرگ و میر مادران باردار، نوزادان، عدم امکانات درمانی و بهداشتی خصوصا در روستاها، عدم دسترسی برای درمان بسیاری از بیماریها، کمبود مراکز درمانی، همه و همه گویای بی توجهی به این بخش بود اما با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، خیز بلندی برای ارتقای سطح سلامت و بهداشت مردم آغاز شد.

امروز با گذشت حدود ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در این حوزه کشور ما با چنان سرعتی پیشرفت داشته که قابل قیاس نیست، ایران امروز در عرصه دارویی، پزشکی، درمان بسیاری از بیماریها، کاهش مرگ و میر مادران باردار و نوزادان، ریشه کنی بیماری های واگیر، واکسیناسیون، درمان ناباروری و صعب العلاج و اخیرا در حوزه تولید واکسن کرونا بسیار موفق بوده که همه این موارد به دلیل پیروزی انقلاب میسر شد.

تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در کشور حدود ۱۰ هزار پزشک در کشور وجود داشت اما امروز بیش از ۲۰۰ هزار پزشک در بخش های مختلف مشغول به فعالیت هستند، همچنین تعداد بیمارستانها با توجه به رشد جمعیت افزایش یافته و هر ساله حدود ۱۵ بیمارستان در کشور ساخته و به بهره برداری می رسد تا جایی که امروز در بسیاری از شهرستانها چندین بیمارستان دولتی و خصوصی برای ارائه خدمات درمانی وجود دارد.

تعداد پزشکان متخصص در کشور در مقایسه با سال های قبل از انقلاب ۱۰ برابر شده و امروز بیش از ۴۱ هزار متخصص، سه هزار و ۴۰۰ فوق تخصص و بیش از ۸۶ هزار پزشک عمومی در کشور فعالیت می کنند به طوری که امروز در بسیاری از شهرستان ها پزشکان متخصص و فوق تخصص حضور دارند و حتی در مناطق روستایی پزشکانی برای ویزیت بیماران مشغول به کار هستند.

افزایش سطح بهداشت و سلامت با راه اندازی خانه های بهداشت

علی فرهادی قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران شاهد پیشرفت در همه عرصه ها بودیم که یکی از این حوزه ها، بخش درمان است به طوری که با مقایسه آمارها مشخص می شود در طول این چهار دهه عمر با برکت انقلاب اسلامی ایران در این حوزه هر روز موفقیت ها و پیشرفت هایی حاصل شده است.

وی افزود: در استان لرستان تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران هیچ خانه بهداشتی در استان لرستان وجود نداشت در حالی که خانه های بهداشت امروز بسیاری از نیازهای بهداشتی و درمانی را در مناطق و روستاها برطرف می کنند.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی لرستان تصریح کرد: امروز ۶۴۸ خانه بهداشت در استان وجود دارد که این خانه ها در مناطق روستایی و شهری مستقر شده و خدمات مختلفی را ارائه می دهند، وجود چند نیرو در خانه های بهداشت شرایط را برای ارائه خدمات درمانی، دارویی، بهداشتی و کنترل واکسیناسیون مادران باردار بر عهده دارند.

فرهادی تصریح کرد: تعداد درمانگاه ها تا قبل از انقلاب در استان ۳۵ مرکز بوده که امروز به ۱۴۷ مرکز افزایش یافته و در این سالها تلاش شده تا درمانگاه ها در بسیاری از مناطق برای دسترسی بهتر مردم به خدمات درمانی و بهداشتی راه اندازی شود.

افزایش بیمارستان های استان از ۵ به ۱۷ بیمارستان

وی با اشاره به تعداد بیمارستانهای استان گفت: قبل از انقلاب در استان تنها پنج بیمارستان وجود داشت اما امروز تعداد بیمارستانها به ۱۷ تا افزایش یافته و این در حالیست که تعدادی دیگر بیمارستان در دست ساخت است که هدف از افزایش بیمارستانها خدمات دهی در حوزه بهداشت و درمان است. همچنین تعداد تخت های بیمارستانی در طول این مدت از ۳۶۰ تخت به دو هزار و ۴۵۰ تخت افزایش یافته است.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی لرستان خاطر نشان کرد: قبل از انقلاب استان لرستان از داشتن تخت های سی سی یو، ان ای سی یو، ای سی یو، پی آی سی یو محروم بود اما هم اکنون تعدادی تخت های سی سی یو ۱۰۵، ای سی یو ۱۶۸، ان ای سی یو ۷۷ و پی ای سی یو هفت تخت می باشند که نشان از افزایش امکانات در این بخش ها دارد.

وی افزود: در حالی که تا قبل از انقلاب آمبولانسی در استان وجود نداشت اما امروز ۱۴۷ دستگاه آمبولانس در استان وجود دارد و حتی در برخی از بخش ها این آمبولانس ها برای انتقال بیماران مستقر شده است.

راه اندازی بخش های تخصصی 

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به راه اندازی بخش های تخصصی در استان گفت: در حال حاضر چهار مرکز غربالگری سرطان و شیمی درمانی در استان راه اندازی شده که به بیماران خاص در این حوزه خدمات لازم را ارائه می دهند. ۷۴ پایگاه اورژانس در استان وجود دارد و ۳۳۶ کیلینیک ویژه هم خدمات دهی می کنند.

وی با بیان اینکه لرستان در بخش آموزش در طول این سالها رشد بسیار چشمگیری داشته است، خاطرنشان کرد: هم اکنون سه هزار و  760 دانشجو در حوزه معاونت آموزشی در ۳۷ رشته مشغول به تحصیل هستند.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی لرستان تصریح کرد: قبل از انقلاب اسلامی ایران تنها سه داروخانه در استان وجود داشت اما امروز ۲۰۳ داروخانه در مرکز استان و شهرستانها وجود دارد.

بسیج جامعه پزشکی، مرهمی بر درد بیماران

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تشکیل بسیج و سپاه به فرمان تاریخی امام خمینی(ره)، نیروهای انقلابی برای کمک به مستضعفین یکصدا شدند، بسیج که برخاسته از دل ملت ایران بود از همان روزهای نخست برای خدمت رسانی در عرصه های مختلف پیشتاز شد، در جنگ تحمیلی بسیج در کنار سایر نیروهای مسلح در جبهه های حق علیه باطل حضور داشت، در عرصه های فرهنگی، سازندگی، علمی و محرومیت زدایی بسیج همیشه پیشگام بوده است.

اما به برکت پیروزی انقلاب اسلامی ایران جمعی از پزشکان بسیجی برای التیام دردهای بیماران در مناطق محروم کمر همت بسته اند، پزشکان متخصص و فوق تخصصی که در مناطق صعب العبور و روستاهای دور افتاده خدمات درمانی و دارویی را به بیماران نیازمند ارائه می دهند. این بسیجیان در عرصه پزشکی هم ثابت کرده اند که در مسیر انقلاب گام برمی دارند چرا که یکی از اهداف انقلاب، محرومیت زدایی و کمک به مستضعفین بوده است.

انتهای پیام/