مرتضی شیخی تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: امروز رسانه جزء سبد اصلی ، فرهنگی خانواده هاهستند.

مرتضی شیخی تحلیلگر و کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار ازناخبر به بیان نقش واهمیت رسانه‌ها در تحقق گام دوم انقلاب پرداخت واظهار داشت : در سالگرد۴۰ سالگی انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه‌ای (مدظله العالی) اقدام به صدور «بیانیه گام دوم» انقلاب اسلامی کردند که در واقع یک اعلام موضع درباره «هست‌ها» و «بایدها»‌ی انقلاب است.

شیخی افزود: بیانیه ای که با وجود همه خباثت ها و نیرنگ های دشمنان در طول سال های متمادی ، امروز ما درحال سپری کردن ۴۲سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی هستیم حال آن که زورمداران ، زرمداران ومستکبران عالم مطابق توطئه های خود ،هر ساله بیان می کردند که جمهوری اسلامی ،ظرف چند هفته تا چند ماه دیگر سقوط می کند.
اما به کوری چشم دشمنان داخلی و خارجی این انقلاب با عزت در این مسیر به حرکت خود ادامه داد درحالی که دیکتاتورها نابود شدند.

وی گفت : بیانیه گام دوم انقلاب بعد از قانون اساسی بالاترین سند راهبردی بعنوان نقشه اقتدار نظام است.
امروز وظیفه همه نخبگان انقلابی است که این بیانیه را تبدیل به گفتمان ودر جامعه رواج پیدا کند
چرا که سرفصل آن امید آفرینی،یاس شکنی با گفتمان مقاومت در مقابل گفتمان سازش وتولید ادراک مثبت است و روایت تلخ وسیاه گذشته قبل از انقلاب و گذشته طی شده انقلاب با وجود همه سختی ها که از زیر صفر شروع کردیم و آن را پرافتخار میدانیم، را بیان می کند.

ایشان با بیان اینکه حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) همواره و پیش از این بیانیه به اهمیت رسانه‌ها و فضای مجازی تاکید داشته‌اند گفت : معظم له می فرمایند : “جوانان با هوشمندی، فضای مجازی را به ابزاری برای زدن تو دهنی به دشمنان تبدیل کنند.”

شیخی تصریح کرد: عمده مخاطب رهبری عزیزجوانان هستند چرا که پرتیراژترین واژه ای که در گام دوم انقلاب به کار برده اند جوانان است و این یک نکته فوق العاده مهم می باشد .
ایشان در همان سخنان اشاره می‌کنند که “دشمن در تلاش است با شایعه سازی و تهمت پراکنی مردم را مضطرب کند و به جان یکدیگر بیندازد که البته نمی‌تواند، اما مردم باید با این شگردهای دشمن مقابله کنند”

این تحلیگر مسائل سیاسی عنوان کرد:حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی) به خوبی آرایش رسانه‌ای جدید را درک می‌کنند و نه تنها به رسانه‌های سنتی و قدیمی مانند رادیو، تلویزیون و مطبوعات آشنایی و توجه دارند، بلکه به رسانه‌های نوظهور، برنامه‌های تلفن‌ همراه و شبکه‌های اجتماعی نیز توجه ویژه می کند و از جوانان که مخاطبان اصلی بیانیه هستند، می‌خواهند که از این ظرفیت استفاده کنند، مانع ناامید کردن مردم شوند و تلاش رسانه‌ای دشمن را خنثی سازند چرا که امروز رسانه جزء سبد اصلی فرهنگی خانواده ها ست.

وی افزود: برای محقق ساختن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی باید از منظر و بستر رسانه‌ها استفاده کنیم.
امکان ندارد در سرفصل‌های مختلف همچون “علم و پژوهش”، “معنویت و اخلاق”، “اقتصاد”، “عدالت و مبارزه با فساد”، “استقلال و آزادی”، “عزت ملی، روابط خارجی و مرزبندی با دشمن” و “سبک زندگی” که رهبری عزیز در بیانیه بدان اشاره داشته‌اند، محقق سازیم، بدون اینکه از ابزارهای رسانه‌ای و فضای مجازی استفاده کنیم.
اگر امروز شاهد فساد،اشرافیت وبه هم ریختگی اقتصاد، تبعیض و فروزندگی نا آرام و فاصله طبقاتی هستیم و اینکه در گذشته دچار خطاها و غفلت‌هایی شده‌ایم و از ظرفیت‌هایمان در حوزه‌های مختلف به خوبی استفاده نکرده‌ایم، به دلیل این است که رسانه‌ها رسالت خود را به خوبی انجام نداده‌اند و مسئولان را وادار به پاسخگویی نکرده‌اند.
گرچه عوامل مختلفی در رسیدن انقلاب اسلامی به قله‌ها نقش دارند، اما مهمترین و مقدم‌ترین عامل “رسانه‌ها” هستند.
که می توانند چشم مسئولان را به سوی واقعیت ها باز کندورسانه‌ها باید چشم و گوش مردم باشند و مسائل را به خوبی متوجه بشوند و به خوبی تبیین و اطلاع‌رسانی کنند. ضمن اینکه مشارکت مردم را برای تحقق بیانیه گام دوم فراهم سازند.

کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: رسانه‌ها با توجه به نقش نظارتی که دارند، اگر مسئولان در بخشی و در راستای گام دوم انقلاب، وظایف خود را به خوبی انجام ندادند، می‌توانند بر عملکرد آنان نظارت و مطالبه‌گری کنند.
مردم و جوانان اکنون با استفاده از تکنولوژی‌های جدید و فضای مجازی این امکان را دارند تا هم بر فعالیت‌های مسئولان نظارت بکنند و هم اینکه پیشرفت‌های انقلاب و کشور را علیرغم تحریم‌ها واقع‌نمایی کنند و در مقابل تبلیغات مایوس‌کننده دشمن بایستند.

وی با اشاره به اینکه حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی) به خوبی متوجه حجم و عمق تبلیغات رسانه‌های زنجیره‌ای معاند هستند و هم اینکه به ظرفیت جوانان در عرصه فضای مجازی آشنا می باشند گفت :”گام دوم انقلاب” بیانیه‌ای است که اداره انقلاب را از نسل گذشته به نسل جدید و جوان کشور واگذار می‌کند. تحقق محورهای این بیانیه نیز منوط به این است که رسانه‌ها و مسئولان پیوست رسانه‌ای و اجرایی داشته باشند.

ایشان در پایان به دو نکته اشاره نمود و عنوان کرد: نکته نخست اینکه حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی) در این بیانیه به موضوع “مورد توجه ویژه ای داشتند،ضمن اینکه دیگران رااز امید کاذب برحذر داشته اند.

این در برابر راهبرد آشکار دشمنان یعنی ناامیدسازی مردم قرار دارد. دشمنان به دنبال این هستند که مردم را به این جمع‌بندی برسانند که نظام ناکارآمد است و به بن‌بست رسیده است.در دهه فجر شاهد بودیم که رسانه‌های معاند همچون “بی‌بی‌سی” و “من و تو” در این رابطه، برنامه‌سازی کردند. گرچه برنامه‌های آنان حرفه‌ای بود، اما به لحاظ اخلاقی، قابل نقد و چالش است.

مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به خوبی آرایش رسانه‌ای جدید را درک می‌کنند و نه تنها به رسانه‌های سنتی و قدیمی مانند رادیو، تلویزیون و مطبوعات آشنایی و توجه دارند، بلکه به رسانه‌های نوظهور، برنامه‌های تلفن‌همراه و شبکه‌های اجتماعی نیز توجه ویژه دارند و از جوانان که مخاطبان اصلی بیانیه هستند، می‌خواهند که از این ظرفیت استفاده کنند، مانع ناامید کردن مردم شوند و تلاش رسانه‌ای دشمن را خنثی سازند

نکته دیگر اینکه “گام دوم انقلاب” بیانیه‌ای است که اداره انقلاب را از نسل گذشته به نسل جدید و جوان کشور واگذار می‌کند. تحقق محورهای این بیانیه نیز منوط به این است که رسانه‌ها و مسئولان پیوست رسانه‌ای و اجرایی داشته باشند.

این بیانیه کاملاً شفاف است و هیچ نکته ابهامی ندارد. بنابراین نیاز به تفسیر نیست و باید مورد اجرا قرار بگیرد. جوانان باید اجرا کننده و پیگیر اجرای آن باشند. رسانه‌ها در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب پیوست رسانه‌ای داشته باشند و از مسئولان بخواهند که برای تحقق بیانیه، پیوست اجرایی داشته و پیگیر اجرایی شدن آن باشند.

انتهای پیام /