چگونه از سالمندان در مقابل ویروس کرونا(COVID_۱۹) مراقبت کنیم.

مهرانگیز دهقان کارشناس میانسالان و سالمندان شبکه بهداشت ازنا در گفتگو با خبرنگار ازناخبر ضمن بیان توصیه های عمومی مهم برای حفظ سلامت سالمندان در زمان فاصله گذاری اجتماعی بیماری کووید ۱۹ اظهار داشت : در صورت سابقه ابتلا فردسالمند به بیماریهای زمینه ای مانند دیابت ،فشارخون، بیماریهای قلبی عروقی ،تنفسی و نقص ایمنی از خروج ایشان از منزل جلوگیری کنید.

دهقان افزود: سالمندان در صورت تماس با افراد مبتلا به کووید ۱۹ در خانواده ، فروشگاه و یا در صورت رخداد علائمی همچون سرفه ، تب و تنگی نفس با سامانه ۴۰۳۰ تماس حاصل نمایند.

وی گفت : سالمندان مراجعات غیر ضروری به پزشک یا آزمایشگاه را به تعویق بیندازند ودر صورت نیاز به مشاوره تغذیه یا مشاوره پزشکی با سامانه ۴۰۳۰ تماس حاصل نمایند.

ایشان با بیان اینکه در صورت داشتن علائم سرفه ، عطسه و تب در عضو سالمند واقع در منزل باید کلیه نکات مراقبتی و محیط استراحت رابرای سالمند فراهم نمود و محیط استراحت و مکرر ضدعفونی شود عنوان کرد :درطول همه گیری بیماری کرونا از هرگونه پذیرش مهمان و مهمانی رفتن برای حفظ سلامت اعضای سالمند درمنزل خودداری نمایید.

کارشناس میانسالان و سالمندان شبکه بهداشت ازنا تصریح کرد:خریدو تهیه مایحتاج و امور روزمره خارج منزل خودرا به فرد دیگری غیر از عضو سالمند بسپاریدو آموزشهای لازم را به سالمندان در خصوص علائم احتمالی بیماری کووید ۱۹ و نحوه ضدعفونی کردن و استفاده از لوازم حفاظت شخصی برای حفظ سلامت و فاصله گذاری اجتماعی داده شود.

دهقان تصریح کرد: مطلقا عضو سالمند را به مکانهای شلوغ و پر ازدحام نبرید و قبل از هرگونه ارائه مراقبت مانند غذا دادن به فرد سالمند دستها را با آب صابون به مدت ۲۰ ثانیه بشویید ویا از ضد عفونی کننده های حاوی الکل ۷۰ درصد استفاده کنید.

وی در ادامه به تمهیدات پیشنهادی در حفظ و تامین سلامت سالمندان اشاره نمود و گفت :مراقب علائم سرفه،عطسه و تب در خود و عضو سالمند در منزل باشید و در صورت مشاهده فورا با پزشک خود تلفنی مشورت کنید و به دیگر اعضا خانواده اطلاع دهید و قدم زدن روزانه در محیط منزل برای حفظ عملکرد ماهیچه ها و جلوگیری از تحلیل عضلانی ناشی از کم تحرکی با تواتر چندین بار در طول روز باید ادامه یابد.

دهقان یاد آور شد : سجاده ‌‌،چادر نماز ، مهر و تسبیح شخصی برای افراد سالمند اختصاص داده شود و همچنین ضروری است اعضای خانواده و دوستان به عیادت و دیدار سالمندان در ایام کرونا نروند و از طریق تلفنی و یا برقراری تماس تصویری با ایشان ارتباط برقرار کنند.

این کارشناس میانسالان و سالمندان شبکه بهداشت ازنا در ادامه عنوان کرد:در صورت اقامت اطرافیان سالمندان در شهرهای دیگر از سفرهای غیر ضروری و دیدار سالمندان پرهیز و خطرات احتمالی ناشی از برقراری روابط اجتماعی به ایشان گوشزد شود.

دهقان در پایان افزود : جهت اطلاع از وضعیت سلامت خود و خانواده تان در مورد بیماری کرونا ویروس به سامانه الکترونیکی salamt.gov.irمراجعه نمایید و در صورت نیاز به پیگیری همکاران ما با شماره ۴۰۳۰با شما تماس خواهندگرفت .

انتهای پیام/