جلوه هایی زیبا از طبیعت کوهستانی ازنا در قاب تصاویر

به گزارش ازناخبر، چشم به هر سوی استان که انداخته می شود، جلوه هایی از طبیعت بکر و زیبا چشم هر رهگذری را به سوی خود جلب می کند، طبیعتی که هر کدام در این دیار منحصر به فرد هستند از جمله تونل برفی که در شهرستان ازنا واقع شده است.

این تونل برفی یکی از مکان های طبیعی و بسیار دیدنی استان لرستان در شهرستان ازنا می باشد که منظره کوهستانی و یخی را به نمایش گذاشته است، طول این تونل بیش از ۸۰۰ متر است و سالیان سال برف ها روی هم انباشته شده و تصویری زیبا از یک تونل برفی را ایجاد کرده است.

امام زاده آقا پیر عباد

این امامزاده محل دفن یکی نوادگان موسی کاظم(ع) به نام محمد یا محمد رسول یا محمد سروی است، گفته می شود، در زمان خلافت عباسی برای تبلیغ مذهب تشییع و نیز دعوت مردم به دین اسلام به این منطقه مهاجرت نموده است، محمد رسول در تنگه عبوری در پایین همین امامزاده به دست ماموران عباسی شناسایی شده و بعد از زخمی شدن در محل همین امامزاده روی تخته سنگی کشته می‌شود و در همان جا به خاک سپرده می شود، سالها بعد عده ای از علاقه مندان روی قبر ایشان ساختمانی بنا کرده و محل دیدار گردشگران و زائران می گردد.

قلعه تاریخی کمندان در ازنا

قلعه تاریخی کمندان یادگاری از دوران قاجار است، این قلعه در ۱۸ کیلومتری جنوب شهرستان ازنا در استان لرستان قرار دارد و محل قرارگیری قلعه تاریخی کمندان به گونه ای است که بر روستای کمندان اشراف کامل دارد.

در ساخت این قلعه که در بلندای صخره‌ای به ارتفاع ۲۲۰۰ متری ساخته شده است از مصالح آجر استفاده کرده‌اند.

چشمه قُلقُل

برای دیدن چشمه قلقل یا قلقلی که از جاهای دیدنی ازنا است، باید از روستای زیبای دربند عبور کرد، چشمه قلقل ازنا قل‌قل‌ کنان از دل کوهی سنگی خارج می‌شود و به خاطر همین به آن چشمه‌ی قلقل می‌گویند.

این چشمه در میان تنگه‌ای کوچک و سرسبز قرار گرفته، در هر ثانیه، ۴۵ لیتر آبدهی دارد و آب آن بسیار خنک و گواراست و این چشمه‌ پرآب بین روستای دربند ازنا و شهرک ویژه‌ی اقتصادی واقع شده است.

درختان کهنسال، سبزه‌ زارهای وسیع و گلزارهای عطرآگینی که اطراف این چشمه‌ی پرآب هستند، زیبایی این تفریحگاه را دوچندان کرده‌اند.

امامزاده میرجبرئیل و بازمانده‌ی قلعه‌ای قدیمی در شرق روستای توبه ‌دروار و در نزدیکی این چشمه قرار دارند.

آبشارهای اشترانکوه

آبشارهای اشترانکوه ازنا در استان لرستان واقع است، اشترانکوه، کوه بسیار زیبایی است که در بین دو شهرستان ازنا و درود واقع شده و از قلل پر برف تا دامنه های آن، زندگی در جریان و گردش است.

در نزدیکی روستای تنگ اسیر در جنوب غرب ازنا سرابی زیبا واقع شده که دارای آبی زلال است که از اعماق زمین به بیرون می جهد، این سراب اگرچه چندان به آبشار شبیه نیست ولی بهانه ای است برای آشنایی با طبیعت زیبای این منطقه که در لابه لای دره زیبای ازنا دره آبشارهای بسیار زیبا و بلندی وجود دارد که به وسیله گروه های مختلف کوهنوردی گزارش شده اند.

اشترانکوه با چشمه قلقل، تونل برفی کمندان، دهکده گردشگری دره تخت، دریاچه گهر، دشت طیان، شن اسکی و سفیدکوه، تابلویی کم نظیر از زیبایی های خلقت را به نمایش گذاشته است و قلل اشترانکوه مانند گل گل، سن بران، میرزایی، فیالستون، تخت شاه و ازنادره، همگی از نقاط عمده گردشگری و کوهپیمایی این منطقه به حساب می آیند.

امامزاده قاسم

امامزاده قاسم یکی از بناهای تاریخی استان لرستان در غرب ایران است که قدمت آن به قرن هشتم هجری و دوره ایلخانی می‌رسد. این آرامگاه، در روستای امامزاده قاسم در دهستان چاپلق (گاپله) از توابع شهرستان ازنا و در دشت جاپلق واقع شده است. نام این روستا نیز برگرفته از همین امامزاده می‌باشد.

قدمت این امامزاده به دوره ایلخانی می‌رسد. کتیبه روی در ورودی این مقبره و نیز حاشیه‌های ضریح، سالهای ۷۳۸، ۸۰۸ و ۸۵۰ قمری را نشان می‌دهند.

بنا به اظهارات محلی نام این روستا در زمان ساسانیان، کنده سپید بوده است که احتمالا این نام برگرفته از جغرافیای آن محل است. بانی ساختمان امامزاده تاجری ایرانی بنام سید میرنظام الدین احمد مدنی بوده است که این نام در بعضی از وقفنامه‌ها موجود بوده است .

انتهای پیام /