دشمن می خواهد با تحریم ها جلوی پیشرفت کشور را بگیرد/به جای مذاکره باید به دنبال خنثی کردن تحریم ها باشیمآیت الله رئیسی با بیان اینکه دشمن با تحریم می خواهد جلوی پیشرفت را بگیرد افزود: به جای این که دنبال مذاکره باشند باید به دنبال خنثی کردن تحریم و توانمند کردن کشور و به دنبال استفاده از نیروی کارآمد جوان و خلاق باشیم.

به گزارش ازناخبر ؛ به نقل از سفیرافلاک، آیت الله سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز در دیدار با نخبگان و نمایندگان اقشار استان اظهار داشت: برای ما شنیدن سخن فرهیختگان، طلاب، دانشجویان و نمایندگان اقشار بسیار مغتنم خواهد بود.

وی افزود: فلسفه قیام و نهضت اسلامی و آنچه که بارها در سخنان امام(ره) ذکر شده و در قانون اساسی آمده است مبتنی بر آیات قرآن، در جامعه اجرای عدالت شود.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: شاید بعد از توحید مفهمومی به گستردگی عدالت در مفاهیم فرهنگی و دینی ما نباشد، عدالت و توحید، عدالت و معاد، عدالت اقتصادی فرهنگی و اجتماعی بسیار گسترده است.

وی عنوان کرد: امروز باید جامعه ما جامعه ای مبتنی بر عدالت باشد و لازمه اجرای عدالت چند نکته اساسی است که به چهار محور اشاره خواهد شد، ابتدا مردم و دست اندرکاران، حاکمان و کسانی که در جایگاه حکمرانی هستند هر کدام برخوردار از ملکه عدالت باشند و خودشان عادل باشند.

رئیسی بیان کرد: به هر میزان در جامعه، ادارات و سازمانها معنویت و اخلاق رشد کند به همین میزان تخلف و جرم کاهش می یابد.

وی خاطرنشان کرد: کارآمدترین نظام کنترلی در سازمانها و ادارات، نظام خودکنترلی است و خود نیروها خود را موظف بدانند. در جامعه اسلامی تاکید بر این است که افراد اول خودشان خودسازی را پیشه کنند تا جامعه سازی براساس دین صورت گیرد.

رئیس دستگاه قضا عنوان کرد: دومین محور، احساس مسئولیت مردم است، مردم عموما و فرهیختگان خصوصا نباید خودشان را نسبت به آنچه می گذرد بی تفاوت ببیند و اصل اساسی امر به معروف و نهی از منکر ایجاب می کند که همه احساس مسئولیت کنند.

وی با اشاره به طرح نظارت همگانی گفت: اگر این حس نبود ۶۳۰۰ شهید از استان لرستان در دفاع مقدس جان خود را تقدیم نمی کرند و این همان حس دفاع از دین و ارزش های الهی است.

آیت الله رئیسی اظهار داشت: این مهم است که افراد در جامعه برای اینکه عدالت اجرا شود و برای اینکه فساد و نارسایی ها نباشد، باید احساس مسئولیت کنند.

وی افزود: دشمن حساسیت سنجی می کند که حس مردم نسبت به دین، ایثارگران، امام(ره)، شهدا و انقلاب چگونه است و بعد گام های بعدی را برمی دارند.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: افرادی که به دنبال سکولاریزه کردن هستند اول ببینند مردم نسبت به دین، قرآن و شهدا، جبهه و ایستادن در برابر دشمن چه حسی دارند و اگر دیدند احساس مسئولیت سست شده گام بعدی را برمی دارند.

وی اظهار داشت: همواره باید نسبت به آنچه دشمنان انجام می دهند حساس بود، برای اینکه ما را از داشته های ارزشمند و سرمایه بزرگ این ملت که ایمان، آمادگی خطر کردن این ملت که سرمایه بزرگ است دور کنند.

آیت الله رئیسی گفت: آنچه که امام(ره) و رهبری توصیه کردند این است که همواره این احساس مسئولیت وجود داشته باشد که مردم استان خوب امتحان دادند و این مردم سپاه عاطفه و کانون غیرت هستند و از امتحانات پیروز و سربلند شده اند. وی با اشاره به اینکه در این عرصه نباید هرگز خسته شد، افزود: ناملایمات، سختی و مشکلات هست اما آینده را بسیار درخشان می بینم و در این عرصه ها با عملکردهای نامناسب ناامید نمی شویم. 

رئیس قوه قضائیه عنوان کرد: هدف اصلی دشمن مایوس کردن و ناامید کردن است اما آنچه رسالت داریم این است که با یک دنیا امید به آینده درخشان به دست توانمند جوانان این کشور امیدوار هستیم و شهدایی که جان خود را تقدیم کردند، رسالت سنگینی به عهده همه ما گذاشتند و این رسالت نباید با سستی مواجه شود. وی خاطرنشان کرد: رهبری در بیانیه گام دوم فرمودند ما اعتقاد و باورمان این است که می توانیم و فرمودند خواستیم و توانستیم و این نگاه ماست و می توان با این نگاه بسیاری از مشکلات رفع می شود. 

آیت الله رئیسی با اشاره به ظرفیت های استان لرستان تصریح کرد: این استان دارای آب فراوان، زمین حاصلخیز، نیروی کار جوان و تحصلیکرده است و همه زمینه ها آماده است که قطب کشاورزی مکانیزه شود اما چرا مشکل بیکاری به این میزان در استان باید وجود داشته باشد؟ 

وی بیان کرد: در بدو ورود از چند واحد تولیدی بازرسی کردیم، وقتی ثروتی در استان هست ولی معطل مانده است، در یک بخش خصوصی سازی شده که تعبیرم این بود که اینجا نماد خصوصی سازی بد و خوب است و به کسانی واگذار شده که ویران کردند و بعدا از دست آنها گرفتند و به بخشی دیگر واگذار کردند که آباد کردند. رئیس دستگاه قضا افزود: سرمایه عظیمی که خدا به این استان داد، برخی از ثروت ها مادی و برخی معنوی هستند و ارده قوی که مردم لر دارند یک سرمایه است. 

وی با تاکید بر پیگیری مشکلات مردم گفت: ما هم بدون خستگی مشکلات را دنبال می کنیم و امیدوارانه دنبال  این هستیم که آنچه شما جوانان و مردم دنبال آن هستید که یک زندگی عزتمندانه همراه با رفاه است و زمینه های آن در کشور فراهم است با مدیریت قوی میسر می شود تا اینها را به هم پیوند دهد.

 آیت الله رئیسی با اشاره به تعطیلی واحدهای تولیدی عنوان کرد: در راستای فرامین رهبری بنده به عنوان یک سرباز از واحدهای تولیدی بازدید می کنم، بی انصافی است که تعطیل و تاخیر در انجام کار نسبت به واحد تولیدی صورت گیرد و همه چیز فراهم است و نیازمند یک تصمیم است و یقین داریم آنچه شعار سال می شود فقط شعار نیست بلکه حکایت می کند از یک نیاز در کشور که همه بخش ها باید همت کنند و تولید مسئله اصلی است. 

وی خاطرنشان کرد: آنچه ما را در برابر دشمن سرافرازمی کند مسئله رونق تولید است و آنچه ما را بی نیاز می کند تولید و اشغال و ایجاد امید در دل مردم است، اگر عرصه کار باشد یک دنیا امید در دل مردم ایجاد می شود.

 رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه دشمن با تحریم می خواهد جلوی پیشرفت را بگیرد افزود: به جای این که دنبال مذاکره باشند باید به دنبال خنثی کردن تحریم و توانمند کردن کشور و به دنبال استفاده از نیروی کارآمد جوان و خلاق باشیم و این موارد ما را در برابر دشمن ایستاده می کند و هرگز در برابر دشمن کوتاه نخواهیم آمد.


وی تصریح کرد: چرا یک کارخانه ۲۰ سال معطل است و برخی از واحدهای تولیدی غیر فعال هستند و سوال اینجاست چرا در زمان خودشان اقدام نشده است؟ چرای کسی فریاد نزده که امروز از کارخانه ای بازدید شد و فقط یک سوله و تجهیزات فرسوده باقی مانده است.

آیت اله رئیسی گفت: یکی از بخش هایی که باید فعال عمل کند، سازمان های نظارتی هستند؛ سازمان های مردم نهاد باید فعال باشند و اگر جایی نارسایی است گوشزد کنند و اگر همه موارد انجام شد و فسادی رخ داد دستگاه قضا وارد می شود و برخورد عبرت آموز با افراد فاسد انجام می دهد.

وی با اشاره به اینکه برخورد با فساد به صورت جدی است، بیان کرد: هیچ مماشاتی نداریم و هر کجا فساد باشد با دلیل و مدرک برخورد می شود و نباید افراد با ابهام تهمت زده شود و اگر سندی مبنی بر تخلف بود دستگاه قضا قطعا برخورد می کند.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: صیانت از مطالبات مردم در سند تحول تضمین شده که مردم سخنانشان را در جای مناسب بگویند. وقتی اجرای عدالت صورت گیرد، شاهد کاهش آسیب اجتماعی خواهیم بود و امروز بسیاری از این آسیب ها که بعدا به جرم تبدیل می شود که باید پیشگیر شود.

انتهای پیام/